Zlatý řetěz a hip hop. Kdo ho má největší?

Slick Rick

Jakmile se (zejména ti američtí) rappeři jednou dostanou k pořádným penězům, začnou se dít věci. Drahé oblečení, auta a šperky. No vždyť to znáte. Tedy alespoň z videoklipů. Zlato a šperky se staly symboly hip hopové a pouliční kultury už před mnoha lety. Dokonce bychom mohli napsat, že v takových devadesátých letech měli rappeři často mnohem masivnější a nákladnější řetězy než ti dnešní. Třeba takový Slick Rick na jejich nošení skoro postavil kariéru…

Kde to všechno začalo

Teď nás možná obviníte z konspiračních teorií, ale i rapová legenda formátu Pimp Cho přisuzovala touhu chlubit se drahými šperky historickým kořenům. Nejbohatším člověkem v historii lidstva byl údajně africký král jménem Mansa Musa, který ovládal většinu západní Afriky v letech 1312 až 1337. I on si velmi liboval ve špercích. A dokonce i renomovaní profesoři na amerických univerzitách, kteří svůj život zasvětili studiu afroamerických dějin, uznávají, že všechny tyto prvky nejspíš nějakou tu spojitost mít budou.

Vraťme se ale do novodobějších dějin. V raných sedmdesátých letech minulého století se ve světě hip hopu objevila jména jako Kurtis Blow nebo DJ Kool Herc a tihle umělci se pravidelně prezentovali nákladnými zlatými řetězy a tento trend se v průběhu následujících let jen umocňoval. Lidé a kapely jako Slick Rick, Run-DMC nebo LL Cool J se prakticky předháněli v tom, kdo si u svého zlatníka nechá zhotovit větší a nákladnější kousek. Nebylo to už jenom o řetězech, ale také o přívěšcích na nich. Motivy byly často dost extravagantní. Takový The Notorious B.I.G. v devadesátých letech zpopularizoval takzvaný jesus piece, tedy vyobrazení tváře Ježíše. Tento trend se v hip hopové komunitě objevuje i dnes.

Zlatá devadesátá

Žluté zlato bylo vždy zatraceně trendy záležitostí. V roce 1991 v ulicích New Orleans vzniklo dnes už legendární hudební vydavatelství Cash Money Records a světu představilo jména jako JuvenileBig Tymers nebo později i Lil Wayne.

S tímhle labelem přišlo úplně nové pojetí luxusu a vychloubání se v hip hopu. Když se ven dostala skladba Bling Bling, kde si Lil Wayne vystřihnul dnes už nezapomenutelný refrén, bylo rozhodnuto. Fráze Bling Bling se v devadesátých letech stala oficiálním označením pro všechny ty šperky a nekonečnou zásobu pozlátka.

Současnost

Od té doby se situace několikrát změnila, ale nakonec to vypadá, že se rappeři vlastně vždy vrátí k těmto kořenům. Před několika lety převládal trend menších a nenápadnějších šperků, který dnes razí například i takový 21 Savage. Tahle filozofie vychází z toho, že opravdu bohatí a movití byznysmeni se přece taky nemusí předvádět obrovskými řetězy a náramky. Bohatě stačí zlaté hodinky Rolex v hodnotě třeba i několika milionů korun. Na druhou stranu ale tady máme i jména jako Gucci ManeRick RossMeek Mill nebo Birdman, která bychom si bez obrovských chainů nedokázali ani představit.

My jen čekáme na to, kdo bude první v České republice s opravdu zajímavým řetězem a přívěškem. Na majitele největších řetězů u nás zatím aspiruje ostravská dvojice S. BarracudaPastor, jejichž chains nepochybně vyšly na několik stovek tisíc korun. Pokud je někdo už stihnul překonat, prosíme opravte nás.





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli