Mezi hráče dorazila první letošní exkluzivitka pro Playstation 4. Jedná se o pokračování akčního RPG Gravity Rush, jehož původní díl se podíval na kapesní konzole PS Vita v roce 2012. Mezi hráči byl poměrně úspěšný, takže se nelze divit, že se dočkal remasteru pro svého “velkého bráchu” a v roce 2014 tak dorazil i na Playstation 4. Tam už tak úspěšný nebyl. Přece jenom na Vitě ke Gravity Rush zavítala většina hráčů z důvodu, že nebylo na kapesním Playstationu až tak zas co hrát.
Dějově Gravity Rush 2 naváže na první díl. Znovu se tak setkáváme převážně s hlavní postavou Kat a kočkou Dusty. Nemůžu říct, že je stoprocentní potřeba znát předchozí děj, ale určitě je to (jako vždy a všude) výhodou. Na začátku je vám Kat představena jako těžební dělník po boku jejího kamaráda Syda. Oba dva jsou svědkem obrovské gravitační trhliny, díky které skončí v těžební osadě. Kat a kočka Dusty už nemají své schopnosti z prvního dílu, ale to jen kvůli tomu, aby si hráči postupným učením osvojili herní mechanismy.
Uvedení do hry probíhá již ve zmíněné osadě, což je příjemná změna prostředí oproti prvnímu dílu. Kat ovládající gravitaci se tímto způsobem pohybuje napříč prostředním. Opravdu hezkými oblastmi jsou těžební ruiny okolo osady, kde si poprvé vyzkoušíte způsob soubojů. Po několika prvních misích se vrátíte do města, dobře známé lokalitě hráčům prvního dílu.
Hratelnost je dobrá, ale liší se od zažitých herních mechanismů. Tlačítkem R1 s Kat vzlítnete do vzduchu, poté páčkou na ovladači zvolíte směr a opětovným stisknutím tlačítka R1 nasměřujete gravitaci tam, kam míříte. Až do cíle dorazíte, stisknete L1 a vše se vrátí do normálu. Toto cestování provází dodatečné efekty v podobě změn gravitace i pro okolní předměty, což je mnohdy zábavná podívaná.
V boji s nepřítelem můžete používat kop, nebo házení různých předmětů pomocí ovládání jejich gravitace. Někteří protivníci dokonce měli speciální finish kombo, díky kterému bylo zakončení boje daleko více efektnější, než normálně.
V poslední recenzi u nás na webu, ve které jsem hodnotil hru The Last Guardian, jenž si stejně jako Gravity Rush 2 vzalo pod svá křídla Sony, jsem si stěžoval na kameru. A bohužel ani u této hry jsem se problémům s kamerou nevyhnul. Ve stísněnějších prostorách prostě blbla a v kombinaci s automatickým zaměřováním nepřátel (které si velmi často dělalo co chtělo) to byla naprostá hrůza.
Jak je tomu u každého dobrého “RPGčka” zvykem, hra nespočívá pouze v soubojích. Takže i v kůži blonďaté Kat si vyzkoušíte spoustu doprovodných činností a postranních misí.
Za zmínku také stojí grafické zpracování. To je především nevšední, ale rozhodně se nedá říci, že špatné. Díky “kreslenému” stylu mohli vývojáři do hry zapracovat textury ve vysokém rozlišení, takže je vše krásně vyhlazené a barevné. Na druhou stranu věřím, že ne všichni dokáží tento styl ocenit a pro některé hráče to určitě nebude jejich šálek kávy.
Již zmíněné grafické zpracování doprovází výborný soundtrack a také spousta “komiksových” scének. V Gravity Rush 2 nečekejte animované filmečky, které by doplňovaly děj a oživovaly jednotlivé rozhovory mezi postavami. Vývojáři tyto krátké filmy nahradily komiksy, jejichž bubliny se postupně objevují po mačkání tlačítek na ovladači.
Další neobvyklý prvek, který hru dělá něčím nevšedním a ojedinělým je dabing postav. Během těchto komiksových rozhovorů, které jsou v angličtině, neuslyšíte ani angličtinu, ale ani japonštinu. Původ jazyku nedokážu specifikovat, ale nejedná se o žádnou, nám známou řeč.
Gravity Rush 2 se poučilo a všechny nedostatky z prvního dílu jednoduše řečeno smázlo. Hra nabízí super příběh, pěkně zpracovanou grafiku, výborný soundtrack a spoustu nevšedních prvků, mezi které by se dalo zařadit i ovládání, na nějž si budete muset chvilku zvykat. Jediné větší mínus, které se dá hře vytknout je nezvládnutá kamera v kombinaci s automatickým zaměřování nepřátel během soubojů.