Napadlo vás někdy, že by mohl včelí bzukot asociovat někomu něco jiného než okamžitý útěk? V andaluských horách ve Španělsku se roje hmyzu nebojí, naopak. La Donaira nabízí unikání formu meditace, která působí tak trochu jako z hororu, ale prý je opravdu účinná. Jak celá tato procedura probíhá a jak vám to pomůže od napětí?
Včely, kam se podíváte
Na ploše 1 700 hektarů se zhruba sto kilometrů od Malagy nachází půvabný objekt, který majitelé pořídili za účelem vytvoření ekologického zemědělského prostoru, který si oblíbili nejen všichni návštěvníci, ale také na tomto místě žijící zvířata – ptáci, včely a divoká zvěř. Včelám se tam navzdory prvotním pochybám opravdu daří. La Donaira se může chlubit devětadvaceti úly, jejichž včely pomáhají lidem hned několik způsoby.
Již po tisíce let jsou včely spojovány s péčí o nemocné. Včelí vosk i med se nacházejí v řadě léků nebo doplňků stravy. „V La Donaira usilujeme o to, aby žily včely v rovnováze s lidskou společností. Zajímá nás, jak mohou včely pomoci lidem k jejich kráse a harmonii. Víme, že včely potřebujeme, ale k tomu, aby nás přijaly a byly nám užitečné, potřebujeme, aby byla včelstva zdravá,“ říkají majitelé.
Včely nenajdete jen v úlech, ale také v okolních lesích, a hlavně pak na stromech, kam se majitelům podařilo prázdné úly umístit, a kam si včely našly cestu. Majitelé pořádají dokonce exkurzi po takzvaném včelím safari, kdy se dozvíte řadu zajímavých informací nejen o jejich včelstvech, ale také o včelách obecně, a právě v La Donaira mají návštěvníci úžasnou příležitost strávit nějaký ten čas s těmito úžasnými „zvířaty“. A nejen s nimi. Toto místo je oázou klidu, odpočinku a přímo vybízí k dokonalé relaxaci.
Jako hrabě Drákula
Určitě teď přemýšlíte nad tím, jak by asi taková meditace mohla probíhat, aby vás roj včel během ní nepobodal. A majitelé tím také nemají na mysli, že byste si stoupli mezi včelí úly a oblékli se do rojů, jako to někteří lidé s oblibou dělají. Jde o trochu bezpečnější způsob. Přesto, že může působit poněkud morbidně. Jestli nesnášíte stísněné prostory a nelibujete si zrovna v představě spát v dřevěné „rakvi“ jako hrabě Drákula, tak to není nic pro vás.
Ale pokud by vám to nevadilo, tak právě na podobném principu je včelí meditace založena. Návštěvníci si mohou lehnout na dřevěnou desku, která se přiklopí víkem, které připomíná domeček, a právě to je plné včel. Jakmile vás do této truhly zavřou, uvolníte se a můžete si začít užívat ničím nerušený bzukot těchto malých tvorečků. Zavírat se ale úplně nemusíte.
Těm méně odvážným postačí lehnout si na desku jako na postel a prožitek z toho budou mít do jisté míry také. I při pouhém ležení na ní se můžete oddat včelím vibracím a vůni sladkého medu.
Není to žádný praštěný výmysl
To, že je včelí bzukot lidské duši přínosný, ví asi i řada maminek. Uklidnit miminko a přirozeně ho uspat dá někdy pořádně zabrat. Miminka milují bílý šum neboli zvuk, který kombinuje všechny frekvence zvuku, jež je lidské ucho schopno slyšet.
K utišení dítěte, ale i všech dospělých, kteří mají potíže s usínáním, lze využít různé kategorie bílého šumu. Nejčastěji to bývají technické zvuky, zvuky vody, relaxační melodie nebo právě přírodní zvuky, mezi nimiž je i bzukot včel.