Zajet si do ciziny za prohlídkou významných památek či za dobrým jídlem není nic neobvyklého. V posledních letech se ale rozmáhá takzvaný medical tourism, který se týká i České republiky. Cizinci sem jezdí hlavně kvůli reprodukční medicíně, plastickým, ale i očním operacím.
Oční operace nejsou v České republice tak drahé jako v jiných zemích, kvalita péče navíc často předčí tu zahraničí. Většina cizinců využívajících operace očí (až 70 procent) přijíždí z Velké Británie, Irska a Německa. Velká poptávka přichází i ze severských států. Konkrétně v Očním centru Praha dnes tvoří zahraniční klientela cca 15 procent.
„Nejčastěji jezdí cizinci na refrakční výměnu čoček (refractive lens exchange) a na operace šedého zákalu (cataract surgery) s implantací trifokální čočky. Právě zahraniční klientela vždy vyžaduje takové implantáty, které je zbaví závislosti na brýlích i v pokročilém věku,“ upřesňuje Adam Janek, ředitel Očního centra Praha.
V drtivé většině jsou tito lidé starší 50 let a často spojí operační zákrok s prohlídkou Prahy anebo dalších českých měst.
Foto: Oční centrum Praha
Cizince láká kvalita, nízká cena i dostupnost
Co se týče zdravotní péče, má Česká republika obecně v Evropě dobré jméno. Zvlášť oftalmologie je zde na vysoké, světové úrovni.
„Problém například s operacemi šedého zákalu ve Velké Británii je ten, že je na ně v rámci Národní zdravotní služby (NHS) dlouhá čekací lhůta, která může v současnosti činit až dva roky. Navíc si lidé v rámci NHS nesmějí připlatit za lepší implantát, proto odcházejí k soukromým poskytovatelům, kde je ale problémem vysoká cena. V České republice jsou ceny oproti Velké Británii třetinové a zájemci navíc dostanou garantovaný termín do jednoho měsíce,“ říká Adam Janek a dodává, že důležitá je pro zahraniční klienty i cenová dostupnost.
Zahraniční pacienti uvítají rychlé spojení do Prahy – třeba z Londýna trvá let dvě hodiny a letadla létají několikrát denně. „Nespornou výhodou je i umístění Prahy v srdci Evropy. Tím pádem je dostupná autem i letecky. Přímé lety z evropských zemí trvají hodinu až tři. Výhodou pro Českou republiku je i přínos těchto klientů pro cestovní ruch, tím že tito klienti generují další příjmy v oblasti ubytování, stravování v restauracích, nákupů, využíváním turistických služeb atd. Pro výběr destinace je pak zejména Praha atraktivní z důvodu, kdy klienti můžou spojit zdravotní ošetření s návštěvou jednoho z nejkrásnějších míst na světě,“ říká Tamara Ždiňáková z Beauty in Prague.
Pandemie onemocnění covidu-19 cestování kvůli různým operacím zastavila úplně, a to jak u nás, tak i ve světě. Teď už je však znovu na předcovidové úrovni a trh stále roste.
„Jsme rádi, že je o naši kliniku takový zájem ze zahraniční, ale primárně zůstáváme dostupní pro české pojištěnce – máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami a ročně provedeme takřka 10 000 operací,“ uzavírá Adam Janek.
Foto: Oční centrum Praha
Cizinci využívají i agentury
Existují agentury, které se na takzvaný medical tourism přímo specializují. „Jako agentura zdravotní turistiky zabezpečujeme pro klienty kompletní servis od prvního kontaktu do jejich rekonvalescence a návratu domů. Kromě komunikace detailů jejich operace je samozřejmostí organizace ubytování, transferů z letiště i po Praze, pomoc s vyřízením cestovních dokladů, doprovod na vyšetření, operace a kontroly. Vše mají na starosti zdravotnické koordinátorky, které vyřizují požadavky klientů i o víkendech. Spokojenost našich klientů je pro nás na prvním místě,“ popisuje Tamara Ždiňáková z Beauty in Prague