Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko“, které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Nakonec skončí ve vězení a následně jako pokusný králík.
Mechanický pomeranč je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Stanleyho Kubricka, který ho natočil podle stejnojmenné knihy od Anthonyho Burgessa. Filmu bylo vytýkáno, že kvůli němu vzrostla kriminalita městské mládeže. Snímek byl nakonec na režisérovu žádost stažen z kin a až do jeho smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Nedoceněnný
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován, konkrétně na čtyři Oscary, sedm cen BAFTA a tři Zlaté glóby.
Při udílení Oscarů v roce 1972 Kubricka porazil William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Kubrick.
Ve filmu exceluje Malcolm McDowell, bez něhož by podle režiséra nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal, uvádí web CSFD.cz.
Inspirace
Snímek je dodnes inspirací pro mnohé tvůrce. A jak se ukazuje, nemusí se jednat jen o natáčení filmů. Například v nové kolekci značky Undercover najdete bundy s motivy z filmu.
Z filmu jsme měli osypky, ale musíme uznat, že bundička s Alexem nás zaujala. Co vás?