Tak zní polární záře: Poslechněte si skladbu, kterou složila umělá inteligence

Skladba složená umělou inteligencí by se ještě nedávno zdála být jako ze světa science fiction, dnes se přitom jedná o realitu. Působivé hudební dílo inspirované severní polární září zaznělo poprvé ve vídeňské koncertní síni Brahms Hall, kde se odehrála světová premiéra koncertu Sound of Light. V rámci ambiciózního projektu se podařilo s využitím umělé inteligence transformovat polární záři do úžasné symfonické skladby.

Může za to mobil

Finální skladba koncertu Sound of Light je okouzlující harmonické hudební dílo. Z počátku se hudba poklidně rozvíjí a navazuje příjemné pocity, aby následně získala na dramatičnosti a posluchače naprosto pohltila. Dramatické pasáže se v představení několikrát vystřídají. Je až neuvěřitelné, že hudbu, která tak lahodí sluchu, dokázala vytvořit umělá inteligence.

Za celým projektem stojí kreativní tým, který se rozhodl posunout hranice možností umělé inteligence. Nejprve bylo potřeba zjistit, co všechno je možné stroj naučit. Společnost Huawei pro tento projekt vybrala jedinečné hudební umělce a poskytla svůj nejnovější smartphone Mate 20 Pro. Tým dostal jasné zadání: v průběhu několika měsíců naučit stroj, jak transformovat záběry polární záře do hudebních prvků. Ty následně posloužily jako základ pro vytvoření symfonie.

Umělá inteligence umožnila rozeznat a analyzovat vlastnosti světla. Díky této schopnosti dokázala transformovat záběry polární záře do jednotlivých hudebních elementů, čímž vznikla základní hudební line. K finální podobě ji dotvořil skladatel Mark Sayfritz a představení konečné podoby symfonie se zhostil uznávaný dirigent James Shearman.

Osobnosti, které se podílely na projektu

  • Kjetil Skogli, lovec polární záře. Fotograf, lovec polární záře a průvodce v Norsku. Kjetil spolupracoval s televizními kanály jako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a dalšími, pro které natáčel polární záři. Sehrál klíčovou úlohu v Sound of Light jako průvodce při hledání nepolapitelného přírodního fenoménu. Jeho vědomosti o sledování a pochopení polární záře byly pro projekt zásadní.
  • Mark Sayfritz, skladatel. Jeden z nejplodnějších umělců, skladatelů a producentů hudebního průmyslu. Mark je držitelem mnohých ocenění za svoje soundtracky a zvukový design, včetně práce se značkou Reebok. Jeho úloha spočívala v „aranžování“ prvků zvuku, vytvořených speciálním systémem AI, a strukturování těchto nových zvuků do originální symfonie. Jeho nadšení pro spolupráci, uchopení technologie a zkušenost se zvukem se ukázaly jako neocenitelné.
  • James Shearman, dirigent. Celosvětově uznávaný britský dirigent, který se podílel na hudbě k více jak osmdesáti celovečerním filmům včetně snímků jako Kráska a zvíře, Manchester by the Sea a Harry Potter a Ohnivý pohár. Úloha Jamese Shearmana jako aranžéra a dirigenta pro Sound of Light byla neoddělitelnou součástí konečné realizace.




architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli