Santorini si mnoho lidí představí jako ostrov plný kaskádovitě postavených bílých domků, které skýtají úžasný výhled na moře. Modrá a bílá ale nejsou jediné barvy, které vás na ostrově ohromí.
Pláže většinou nejsou hlavním lákadlem, pro které lidé podnikají dovolenou na Santorini. Nedosahují délky několika kilometrů a nenajdete na nich bílý jemňoučký písek, ale o to jsou zajímavější. Souostroví Santorini má sopečný původ, a proto je většina pláží pokryta tmavým vulkanickým pískem nebo oblázky. Když se po nich budete procházet, mnohdy si budete připadat spíše jako na Marsu než na dovolené v Řecku. Tenhle pocit je umocněný hlavně na Red Beach, jejíž písek má netradiční načervenalou barvu.
Jak se k ní dostanete?
Na Červenou pláž, řecky nazývanou Kokkini Paralia, se po souši dostanete jen a pouze pěšky. Úzká cestička sem vede z parkoviště umístěného na skále, nebo z vesničky Akrotiri. Každá z nich skýtá nějaký benefit. Zatímco cestou z parkoviště budete moct obdivovat výhledy na celou zátoku, trasu z vesničky můžete spojit s návštěvou středověké zříceniny a archeologického naleziště. A pro ty, co si spíš než křivolaké stezky po skále užívají pohodlí, existuje ještě jedna varianta – navštívit Červenou pláž lodí. Ty pravidelně odjíždí z přístavu Akrotiri, popř. také z přístavů Kamari a Perissa.
Z červené na bílou
Červená pláž není z těch, které by vám poskytly program na celý den. Široká je jen 300 metrů, vstup do vody je poměrně strmý a v hlavní sezóně tu narazíte na větší množství turistů. Byla by ale škoda vynechat další zajímavosti v okolí, kterých je spousta.
Prakticky ve vedlejší vesnici můžete obdivovat jinou barevnou nádheru – Bílou pláž. Ta vyniká zářivě bílými útesy a malými podmořskými jeskyněmi, díky nimž si ji oblíbili potápěči. Nezapomeňte si s sebou vzít alespoň šnorchl. Budete žasnout, jak umí být Santorini i přes svou malou rozlohu rozmanité.
Nevynechejte řecké Pompeje
Jak už jsme zmínili, milovníci historie nesmí minout návštěvu starobylého městečka Akrotiri, kterému se přezdívá „řecké Pompeje“. Erupce sopky přibližně 1 600 př. n. l. zasypala osadu nánosem prachu a popela, díky čemuž se zachovala až do dnešních let téměř v původní podobě.
foto: Pixabay, Unsplash