Poslední měsíce byly značně bohaté na komiksové festivaly a shromáždění a jedno jméno se na line-upu opakovalo nápadně často. Z pochopitelného důvodu: ilustrátor a komiksový autor Marek Rubec publikoval svůj autorský komiks Jarmil v Británii a poslední rok s ním strávil na cestách po komiksové mapě Evropy.
Po úspěších v tuzemsku – ceny Muriel, Arnal i zářez v podobě jednoho z dílu komiksového seriálu Češi – začal sklízet mezinárodní ovoce. Jeho knížka se skví mezi dalšími evropskými autory vydanými nakladatelstvím Centrala, které se v Londýně specializuje na publikaci zahraniční autorské tvorby – a její ediční plány představují to nejzajímavější mimo mainstream.
Práci na dalších příbězích Jarmila nebo třeba Markovy práce z mezinárodní challenge Inktober si můžete prohlédnout na jeho Instagramu @arthurbrakowicz. Marka jsme se v rozhovoru zeptali na to, jak se k zahraniční spolupráci dostal, na zážitky z festivalové šňůry i na hlavního hrdinu jeho komiksu – svérázného opičáka Jarmila.
Tvůj nejznámější komiks Jarmil vyšel v zahraničí, což není v Česku žádná samozřejmost. Díky čemu se tak vlastně stalo?
Stalo se to na základě mého vítězství v soutěži o nejlepší krátký komiks do deseti stran na festivalu Frame, kdy jsem si na after party v Bio Oku velmi kápnul do noty s Michałem Słomkou, šéfem londýnského vydavatelství Centrala. Dlouho jsme se bavili, co bych mu mohl nabídnout, a zalíbil se mu Jarmil, jehož koncept visel pár týdnů předtím v Hybernské na festivalu ilustrace LUSTR. Spolupráce s Michałem je vlastně můj splněný sen, protože jsem tak například mohl dělat i celkový vizuál festivalu Frame v roce 2018 a hlavně jsem mohl Jarmila kreslit tak, jak chci, se všemi úlety a divnostmi, které se tam objevují.
Za poslední rok jsi s ním objel množství zahraničních festivalů a conů. Co pro tebe byl největší zážitek?
Asi největší zážitek bylo jet taxíkem stodevadesátikilometrovou rychlostí přes celý Kyjev na letiště. Kam se hrabou akční filmy! Jinak comic con v Kyjevě byl fakt obrovský, hodně lidí přišlo i na moji prezentaci, až jsem se lekl. Samozřejmě velký zážitek byl festival v Angoulême ve Francii, kde jsem se seznámil se spoustou slavných kreslířů a viděl super výstavy.
Jaké reakce jsi v zahraničí měl? Překvapilo tě něco?
Feedback byl většinou hodně pozitivní. Stávalo se mi třeba, že za mnou někdo přišel, že má moji knížku a že se mu moc líbí. Supr bylo taky, když chodili i kreslíři komiksů, co znám třeba z instagramu a jejich tvorbu sám obdivuju. To jsem byl blahem bez sebe. Abych se jen nevytahoval, tak přišel třeba i jeden pán, chvíli si prohlížel Jarmila a pak ho odhodil s hláškou: „What is it? It is really weird!“ A odešel.
Jarmil nemá textové bubliny, je to němý komiks. Bylo to plánované kvůli zahraniční distribuci?
To vzniklo už dřív, kdy jsem začal experimentovat s komiksy beze slov a začalo mě to bavit, že v podstatě dělám skoro všechno bez bublin. Plánované to nebylo, ale docela se to hodilo mně i nakladateli.
Kdo vlastně je Jarmil, hlavní hrdina tvých komiksů?
Jarmil je opičák, žijící sám na předměstí malého města v paneláku. Má nízkou pracovní morálku, často je nezaměstnaný nebo dělá různé brigády. Nejraději nedělá vůbec nic a jen sleduje filmy, pije pivo, hraje hry, jezdí na skejtu a utahuje si ze spoluobčanů.
Na čem momentálně pracuješ, chystáš nějaké pokračování?
Mám teď rozpracovaný druhý díl volné série, kde se Jarmil náhodou dostane do Indie.
Kdo nebo co tě poslední dobou baví, zajímá, inspiruje ve výtvarné činnosti?
Mě baví skoro všechno, ale v poslední době mám rád art brut a taky mě čím dál tím víc baví dětská tvorba. Asi i díky tomu, že dělám s dětmi komiksové workshopy. Sleduju hodně zahraniční scénu, hlavně německou a skandinávskou. Z českých autorů mám rád skoro všechny a držím jim palce.