Představitele košické formace HAHA CREW můžeme označit za jedny z těch, kteří na Slovensko přinesli čerstvý zvuk. Takový, který se dá s klidným svědomím srovnat i se zahraniční produkcí.
Právě Samey byl během let v kapele tou nejvýraznější postavou, v poslední době by se ale mohlo zdát, že se role možná tak trochu vyměnily. Producent Dalyb se postavil i za mikrofon a vybudoval si vlastní a unikátní styl. Dobře se daří i rapperovi Zayovi. O jejich domovském labelu FCK THEM ani nemluvě.
Vytříbený styl
Sameyův debut Mama Neviem Kedy Pridem Domov z roku 2017 byl velmi očekávanou a osobitou záležitostí. A přesně taková je vlastně i jeho nová deska, tajemně nazvaná jako XYZ. Tentokrát jsme se dočkali celkem devíti skladeb o půlhodinové stopáži. Za ty dva roky se ale rapperův styl ještě více vytříbil. Album tentokrát působí mnohem více jako celek (v dobrém slova smyslu) a velmi konceptuální záležitost.
Doslova každá produkce na desce je velmi atmosferická a doslova vás vtáhne do pomyslného děje. Samey se v rozhovorech už několikrát zmínil o tom, že tvoření hudby vnímá vlastně tak nějak podobně jako malování obrazů. A když posloucháte desku XYZ, prostě mu to musíte uvěřit.
Hosté a produkce
Pokud jde o výběr hostů, největším překvapením na desce je tentokrát český zpěvák Ben Cristovao. Jeho příspěvek na skladbě nazvané Cool ale se Sameyovou slokou a refrénem funguje naprosto skvěle; dokonalá chemie. Ben se hloubavé atmosféře desky přizpůsobil na jedničku a stejně tak i Yzomandias, který zase hostuje na tracku ?.
Krom těchto dvou jmen najdeme na albu samozřejmě ještě i reprezentanty Sameyovy domovské HAHA CREW, Zaya a Dalyba. Nechybí ani Saul, zpívající talent Taomi, Gleb nebo legendární Ego.
Co se potom týče produkcí, největší stopu tady rozhodně zanechal beatmaker jménem Nuri. Právě samplované věci jsou poslední dobou na československé scéně velkým tématem diskuse, sampling ale k hip hopu jako k žánru neodmyslitelně patří a v každé generaci kritiků se našel někdo, kdo měl s podobnými technikami problém. Diskuse o tom, co sampling je a co zase už ne, ale momentálně není na místě.
V korunách stromů
Rozhodně nejzajímavější je na celé desce tak trochu poetická vsuvka nazvaná V korunach stromov. Legendární zpěvačku Hanu Hegerovou milujeme všichni a její fenomenální Čerešně stejně tak. V originálně pojatém interlude tracku se tak Samey jen zamýšlí o sezení na stromě a hraje si se slovy a především pak s atmosférou.
Právě důraz na přesně zvolená slova je pro Sameye klíčový. A co si budeme nalhávat, tenhle skill je pravděpodobně i tím, co jej tolik odlišuje od kohokoli jiného na československé scéně. Prakticky sice neopuští žánr hip hopu, zároveň ale v jeho slovních vykresleních můžete cítit hudební přesah. A právě taková hodnota je alespoň podle nás něčím, co utváří kvalitní hudební album, které si můžete poslechnout od začátku do konce; a co víc, třeba se k němu vrátit i po několika měsících nebo letech.
Samey nás určitě (a znovu) překvapil. Zapsal se jako interpret, který si rád tvoří po svém a rozhodně se nenechá ovlivnit tím, co by možná chtělo (nebo nechtělo) jeho publikum.