PSH vydávají Debut. Sešli jsme se s kluky, abychom něco o jejich nové desce, kterou už teď můžeš poslouchat třeba tady na Spotify, zjistili. Dejte si náš rozhovor.
Je těžké debutovat po čtyřicítce?
Vladimir 518: Je to strašně lehký, protože jsme na to ready. Byl to nejlehčí debut v historii český pop music, folk music, rapu a country music. Mám pocit, že život se ve čtyřicítce láme. Dřív nám to lidi říkali, teď na vlastní kůži cítíme, že je to pravda.
Poslední album Epilog jste vydali v roce 2010. Co tak dlouho trvalo, než jste vydali tuhle desku?
Mike T: Najít společnou řeč a prokousat se sólo projekty. Díky tomu je chuť něco společně dělat. Odskočíš si ke svýmu a pak se těšíš do party. Věci, který se staly, nás možná na chvilku zastavily, ale zpětně to vypadá, že nás ještě víc semkly.
Jaké věci? Sólové projekty?
Vladimir 518: Všechno. Život. Kapelní desky vyvěrají z nutnosti to udělat, a ne z potřeby. Čekalo se na ten moment.
PSH jsou na scéně 26 let. Je Debut startem dalších 26 let?
Orion: Nevím, jestli dalších 26 let, ale já rozhodně neplánuju končit s hudbou. Ale jak říkáš, je to pro nás určitý start, protože nás to nakoplo novou energií a chutí do práce. Mě rozhodně. Možná to bude naše poslední deska a naše aktivity se budou transformovat do hudebně odlišnějších projektů.
Co by měl posluchač vědět, než si tuhle desku pustí?
Orion: Radši ať neví nic, protože se všechno dozví, až si to pustí.
Řešíte, jak Debut přijme vaše publikum a kritici, nebo se tím už nestresujete?
Orion: Já jsem si naprosto jistej, že publikum to bude nadšeně přijímat, protože ta deska je tak dobrá, že nic jinýho se dělat nedá.
Vladimir 518: To si myslíme vždycky a reakce jsou pak různý na různý desky. Po těch všech letech a deskách jsme naučení, že co kdo říká, je v důsledku jedno. Děláme si to sami pro sebe s tím, že jsme velmi rádi, když lidi pochopí, co jsme tím mínili, pochopí chemii té desky a sound a celkově záběr, což se ne vždy podaří, ale tentokrát se to podaří, protože doba, deska i my jsme uzráli perfektně do bodu, kdy se to prolíná.
Mike T: Neděláš desku na 6/10, vždycky to děláš na 10/10. A je to subjektivní pocit. Recenze jsou taky subjektivní. V tu chvíli tomu ten recenzent dává tolik a tolik a mě to už přestalo stresovat a děsit, protože já vím, že to dělám na sto procent.
Jak vznikaly spolupráce? Oslovovali jste ostatní, nebo oni vás?
Vladimir 518: Tentokrát jsme se rozhodli, že nebudeme tlačit velký hosty, který zařídí pozornost na tu desku a tracky. Dřív jsme to dělali, ale byli to samozřejmě naši kámoši. Tentokrát jsme šli víc do jádra rodiny a nechali jsme to jen na lidech, se kterýma spolupracujeme vždycky nebo se kterýma spolupracujeme nově, ale jsou u nás v rámci rodiny, labelu. My vykopáváme nápady, my ty lidi iniciujeme, aby k tomu něco dohráli, dozpívali, dopsali. A je to takový fotbal – ty něco vykopneš, ten člověk to zpracuje, pošle ti přihrávku zpátky, a tak se pak ty tracky brousí.
Hosty máte spíš mladší. Na starší jste zanevřeli?
Vladimir 518: My bereme jako hostovačky i to, že nám Ondra Brousek, kterýmu je přes čtyřicet, hraje na piano v tracku Low Budget. Jsou tam lidi z naší generační vrstvy a to, že tam jsou lidi jako Maniak, 7krát3 nebo Bert, je tím, že nám přijde fresh, co dělají, a jsou to naši kamarádi.
Spojení s Bertem mě překvapilo.
Vladimir 518: Jednou jsem řekl, že mě mrzí, že tam nemáme nic elektronickýho, protože jsme s tím vždycky makali, a Trafik přišel s geniálním beatem, do kterýho jsme se okamžitě zamilovali, a řekli jsme si, že by do toho perfektně seděl Bert.
Zaujaly mě písničky Pěsti ve tmě a Bony a klid, což jsou i názvy filmů z osmdesátek. Proč zrovna tahle doba? Čím vás tohle desetiletí tak zaujalo?
Orion: Když nám dal Wich ten beat, měli jsme u něj pocit jako u soundtracku k filmu Pěsti ve tmě, tak jsme to tak pojmenovali, a i to téma o tom je. A proč osmdesátky? Vrací se v módě, což teda není náš případ, ale máme rádi osmdesátkovou estetiku.
Vladimir 518: Osmdesátky jsou naše dětství. Pěsti ve tmě je perfektní téma. Když si ten track poslechneš, pochopíš, že přestože můžeš bejt jakkoli připravenej na život, nakonec tě sejme něco, co jsi neviděl v tý tmě, což mi přijde jako fantastický rapový téma. Bony a klid a veksláctví na přelomu osmdesátých a devadesátých let je něco, co mě fascinuje. Kotva, Hustleři, skořápky, kurvy všude a já byl malý dítě, koukal jsem na to vyjevenej a byl to můj první kontakt s velkoměstem.
I cover je inspirovaný osmdesátkami?
Mike T: To je spíš inspirovaný námi.
Orion: To jsme my – tři starý kurvy.
Vladimir 518: Estetika je taková, ale nemá to být retro. Je to o nás. Nejsme ani v bookletu, jsou tam jen ony.
V klipech budete?
Mike T: Určitě tam budou holky.
Vladimir 518: Klipy máme rozdělaný, ale netlačíme. Řekli jsme si, ať hlavně funguje ta hudba. Chceme, aby si lidi poslechli celou desku, ty texty, aby se vrátili k audiu, ať to všechno není jen o tom, že ti do ksichtu bliká vizuál.
Když srovnáte svůj debut Repertoár z roku 2001 s Debutem v roce 2019, v čem vidíte největší rozdíl? Kromě data vydání, samozřejmě.
Vladimir 518: Mám pocit, že se uzavírá smyčka. Někdy tak ten život funguje. Odněkud vyjdeš a obrovským obloukem se tam vrátíš.
Mike T: Je to princip podkovy.
Vladimir 518: Je to návrat domů, akorát to obsahuje vše, co se nám mezitím stalo, a to je ten rozdíl. Feeling je podobný jako na začátku, ale obsahuje to poučení z celý cesty, úspěchů, neúspěchů, zklamání i nadšení, to všechno tam je nově.
Mike T: Je to tak daleko od toho začátku, až je to v něčem strašně podobný, ať už enthusiasmem nebo jazykem.
Orion: Líp bych to neřekl.
Kde bude nejlepší si Debut poslechnout naživo?
Orion: Na křtu desky v Roxy v prosinci.
Vladimir 518: Bude to koruna turné.
Mike T: Mezitím bude ještě speciální gig na Sedmičce, která letos slaví padesát let, což bude exkluzivní koncert pro dvě stě lidí. A příští týden máme velkej koncert v Brně.