Elon Musk je fenomén. Jméno tohoto původem jihoafrického podnikatele, inženýra a filantropa si mnozí spojují hlavně s platebním systémem PayPal nebo s automobilkou Tesla, jejímž byl investorem a současně ji vede jako CEO. To ale není všechno, co tenhle chlápek dělá. Tenhle geniální chlap totiž chrlí neuvěřitelně inovativní nápady jako na běžícím pásu a řada lidí mu kvůli tomu nemůže přijít na jméno. Za sebou má mnohem víc a kdo ví, s čím ještě přijde. Jaké jsou jeho nejzajímavější projekty, o kterých jste dosud možná neměli ani páru?
Neuralink. Jedním z nejzajímavějších projektů Elona Muska je implantace miniaturních elektrod do lidského mozku, díky kterým dokáže člověk komunikovat přímo s počítačem, a to bez využití dalšího rozhraní. O tomto projektu ale není možné získat více informací, protože již od svého založení v roce 2016 existuje v naprostém utajení. Elon Musk ale nedávno veřejnost informoval, že již velmi brzy vypustí do světa první informace týkající se průlomu této firmy, a tak se máte v dohledné době na co těšit.
Globální internet s velkým „G“
SolarCity. Sluneční energie je velmi populární, a to již řadu let. SolarCity je dceřinou společností automobilky Tesla. Díky ní přešly tisíce majitelů rodinných domů na čistou energii. Díky fúzi s Teslou navíc vznikl projekt Solar Roof, tedy solární panely, které lze instalovat namísto běžné střechy. Majitelé takových domů pak ušetří velké množství peněz za energie a mají pod kontrolou spotřebu energie v celém domě.
Starlink – World Wide Web. Konec pomalému a drahému internetu? Tak to slibuje další projekt Elona Muska. Starlink by měl využívat zhruba dvanáct tisíc satelitů, které by měly umožnit přístup k levnému vysokorychlostnímu internetu ve všech koutech planety. Tento projekt je zatím ve fázi prototypů a k instalaci satelitů a spuštění tohoto neuvěřitelného připojení by mělo dojít od roku 2024.
Hyperloop. O tomto projektu přepravního potrubí jste už možná slyšeli. Ale věděli jste, že za ním také stojí Musk? Vize je taková, že bude existovat potrubí, ve kterém se budou pohybovat přepravní kapsle, které budou sloužit jako nejrychlejší dopravní prostředek. Kapsle by se měly pohybovat neuvěřitelnou rychlostí – až 1 200 kilometrů v hodině. Hyperloop by měl být po vlacích, autech, lodích a letadlech pátou formou dopravy. Její výhody spočívají zejména v rychlosti, ekologické šetrnosti a praktičnosti.
Osidlování Marsu začíná
SpaceX. Lety do vesmíru pro širší veřejnost jsou Muskovou velkou vizí. Za tímto účelem založil společnost SpaceX, jejímž hlavním zájmem je kolonizace Marsu. Společnost již vyvinula raketu Falcon 9, která se od svých konkurentů liší zejména tím, že funguje opakovaně. Všechny dosud vyvinuté rakety po dopadu na Zem shořely v atmosféře, ale Falcon 9 slibuje přistání na speciální plovoucí plošině a možnost opakovaných cest do vesmíru. Nejde o žádné plané sliby. Raketa Falcon 9 to už dokázala a nyní ji následují rakety Dragon 1 a Dragon V2. Přistání na rudé planetě je naplánováno na rok 2026.
Tesla. Automobily na elektřinu už nejsou pouhou vizí, ale skutečností. Zásluhou Elona Muska je vývoj automobilů Tesla, které konkurují automobilům poháněným benzínem a naftou. Tesla navíc inspirovala řadu dalších automobilek, které se snaží o vývoj vlastních elektromobilů.
Elon Musk zjednodušuje lidem život
PayPal. Platby jako by bez tohoto elektronického platebního systému pomalu ani neexistovaly. Za tímto projektem stojí Musk také. A navíc to byl jeho první projekt, který mu přinesl slávu a bohatství. Podařilo se mu vytvořit spolehlivou ochranu přenosu dat. Svou oblibu si tento systém získal mezi uživateli hlavně díky tomu, že skvěle funguje na globální úrovni. Prostřednictvím něj můžete platit v jakémkoli internetovém obchodě, za jakékoli zboží a během několika vteřin můžete převést prostředky po celém světě.