Všichni vědí, že Jamajka a konkrétně reggae hudba je narvaná talenty k prasknutí. Každoročně se objeví několik nových jmen, u kterých je jasné, že je jen otázkou času, kdy se usadí na pomyslném hudebním Olympu. Je jich ovšem o mnoho více takových, o kterých se nikdy nedozvíme. Dnes si ovšem povíme o mladém interpretovi, u kterého vše nasvědčuje tomu, že spadá do první kategorie. Říká si Gage.
Ryan Douglas vstoupil do reggae a dancehall businessu jen před pár lety, ale už tak o sobě stačil dát hlasitě vědět. Dva roky od toho, co se dal na dráhu deejaye, se už dostal na místo headlinera jednoho z největších jamajských festivalů – Sting. Ale to nebylo jen tak samo od sebe.
Gage má jako spoustu jiných jamajských umělců jednu zásadní nevýhodu, se kterou se musel popasovat. Není z Kingstonu. A je to právě Kingston, kde se vše podstatné odehrává. Ač je pravda, že rozdíly mezi metropolí a venkovem už dávno nejsou, co bývaly, ale je nesporným plusem pocházet z hlavního města. Gage je z farnosti Clarendon, konkrétně z města May Pen (odkud pochází i zásadní vokální trio The Maytals). Už tam, na Denbigh High School, začal velice brzy objevovat nejen lásku k hudbě, ale i talent k tomu jí tvořit. Jako spousta mladých Jamajčanů s podobným zájmem se začal orientovat na různé talentové soutěže. Ať už šlo o Magnum Kings and Queens of Dancehall nebo clashe pořádané Moby Records, to vše mu do pozdější kariéry dalo mnoho důležitých zkušeností. Ty začal uplatňovat při svých prvních živých vystoupeních v May Pen komunitě, kdy se mu poštěstilo vystoupit po boku veteránů a známých jmen jako Sizzla nebo Munga Honourable. To bylo zhruba ve stejné době, kdy mu vyšlo jeho první video k songu Boom Boom. V té době ještě spadal pod křídla Dutty Fridaze Promotions. S jejich spolupráce vznikly i věci jako například In Deh, In Deh (ve spojení s 007 records). Konkrétně tahle věc byla extra populární na Trininadu & Tobagu pro svůj soca přesah. Gage-e si začali všímat i významnější labely, až došlo na spolupráci s JA Production (v té době producenti Justus a Roach) a výsledkem je hit Walking Gun. Gage v něm dissuje umělce Tommy Lee Sparta. S tím byl dlouho spojován a připodobňován k němu. Ač jsou si jejich styly hodně podobné a je zřetelné, kdo vychází z koho, i přesto se dají od sebe jasně odlišit. Gage sice používá podobnou techniku hrdelního hlasu, ovšem na rozdíl od Tommyho Lee se nikdy nepouští do vyzpěvování a pitvoření hlasu, kterému někteří ignoranti říkají „Taťka Šmoula styl“. Vedle toho Gage nikdy nepřijal image, která si pohrává se satanismem a „gotikou“. Ale jestli měl tento diss (a další jménem Dead) něco na svědomí, tak rozhodně to, že to připravilo půdu pro jejich vzájemný clash na veleznámém Stingu v roce 2014. Tenhle clash byl tak trochu bordel. Na stagei se nejdříve objevil Black Rhyno, pad dlouho nic, problémy s pyrotechnikou v publiku, pak nastoupil Tommy Lee, Rhyno ho začal clashovat, pak se objevil Gage a začal očekaváný souboj…a pak umělcům zabavili mikrofóny. Proč? To ví jen pořadatel. Nejspíš na pódium létalo víc kamenů a flašek než je na Stingu zvykem.
Každopádně taková blamáž, zaviněná spíše pořadatelem než umělci, ho v kariéře nijak nezastavila. Hity jako Kitty Kat, Throat nebo Put It Yasso jsou důkazem jeho neutuchající práce. V současné době propaguje svůj song Wish, který možná překvapí crossover zvukem. Ale Gage je umělec, který právě překvapovat umí . To se mu v našich končinách může povést už velice brzy, protože se v květnu vypraví na svoje první evropské turné. A kdo ví, třeba bude jednou z jeho zastávek i Praha.