Kdyby se Tomáš Zempliner věnoval původnímu zaměstnání, šperky Mooyyy (čtěte „Můj“) by dnes už asi byly k vidění pouze ve šperkovničkách pár šťastlivců, kteří si je před lety koupili. „Značku zakládala Chiara Obšivačová, která ji rozjela ve spolupráci s českými designérkami Lucií Koldovou, Annou Steinerovou a Mirkou Talavaškovou. Asi rok budovala značku sama, potom jí pomáhaly dvě profesionální manažerky, ale asi po dvou letech fungování se firma ocitla na pokraji bankrotu. Myslím si, že hlavním důvodem, proč značka neprofitovala, byly příliš vysoké ceny, a to zejména kvůli tomu, že se vše vyrábělo v Čechách. Pro běžného člověka střední třídy s průměrným příjmem byly ty věci absolutně nedostupné,“ popisuje začátky Mooyyy Tomáš.
Jak na nižší cenu
Tomáš se šperky původně ale neměl vůbec nic společného. „Vystudoval jsem právnickou fakultu, pak jsem pracoval v advokátce a potom v bance, ale nebylo to moc naplňující. Když jsem sledoval vývoj značky Mooyyy, rozhodl jsem se do toho vstoupit. Strašně se mi líbilo její logo a příležitost dělat něco svého. Šperky sice nejsou tak lukrativní jako právničina, ale je to radost. Před rokem a půl jsem tak firmu společně s kolegyní koupil a později se k nám přidala Markéta Váchová. Věděl jsem, že bude potřeba přesunout výrobu do zahraničí, aby se snížily vstupní náklady a šperky se tak mohly prodávat za nižší cenu,“ říká Tomáš.
„Studovala jsem design, ale spíše maluji. Měla jsem pár výstav a pak jsem se shodou okolností objevila tady. Strašně ráda poznávám, moc mě baví krásné věci a když jsem viděla, co tady ty naše úžasné české ženy produkují, říkala jsem si, že bych moc ráda jejich produkty prodávala a dělala radost dalším ženám. Poslední dobou přemýšlím, že bych také zkusila něco navrhnout, ale konkurence je v tomhle směru fakt obrovská,“ říká Markéta.
Protože Tomáš rád cestuje a už si trochu zmapoval trh, přesně věděl, s kým se domluvit na spolupráci. Na dovolené na Bali objevil rodinu zlatníků, které oslovil a poslal jim na zkoušku formu na odlévání od Lucie Koldové. „Zjistili jsme, že jsou schopní vyrobit šperky výrazně levněji a v krásné kvalitě. Je to nádherná ruční práce od začátku do konce. Spolupráce nám umožnila trošku pohnout s cenami na nějakou rozumnější úroveň a začali jsme více prodávat,“ vysvětluje Tomáš.
Poselství
Původní myšlenkou Mooyyy bylo, aby v sobě nesl šperk nějaké poselství, a ta zůstává. Ze začátku to bylo spojení s jógou. Prstýnky a další šperky, které navrhla Lucie Koldová, v sobě nesly nejen symboliku jógy (jsou ve tvaru ypsilon), ale také větvení nebo mužský a ženský princip.
„Moc se mi myšlenka, aby v sobě šperk nesl nějaké poselství, líbí. Není to jen krásná věc, ale sama o sobě k něčemu odkazuje. A to se snažíme dále rozvíjet. Chceme dělat věci, které pro nositelky něco znamenají. Pak mají ke šperku také úplně jiný vztah,“ říká Tomáš.
Některé ze šperků, zejména z kolekce CHIA nebo TASIA nejsou určeny výhradně ženám. „Máme tady šperky, které sluší i mužům a kupují si je. Nedávno jsme měli takovou menší poradu o tom, že bychom chtěli začít vyrábět více šperků určených také mužům a těšíme se na to,“ říká Markéta.
Kde můžete šperky koupit?
Šperky Mooyyy jsou k dostání nejen na e-shopu nebo na akcích zaměřených na design, kterých se Mooyyy každý rok aktivně účastní, ale nově také v kamenné prodejně, showroomu v Martinské ulici na Praze 1. V showroomu najdete i nejnovější kolekci Elements Éther, vystavenou pod nádhernými skleněnými nádobami.
Značka momentálně cílí na český trh, ale šperky posílají také na Slovensko a do dalších zemí. „Prodáváme také hodně v Indonésii, o což se stará rodina zlatníků, se kterými spolupracujeme. Zatím se chceme ale dostat do širšího povědomí u nás a pak můžeme začít prodávat i do sousedních zemí,“ vysvětluje Tomáš.
Chtěli byste navrhovat vlastní kolekce šperků? Máte šanci
„Chystáme se vyrazit podívat na klauzury na UMPRUMku. Chceme najít ještě jednu slečnu, která by pro nás navrhovala kolekce šperků. Teď dělala všechno Natálie Vicenová a hledáme ještě jednu šikovnou designérku do party. Nemusí to být vůbec nikdo známý. Rádi se potkáme s někým šikovným. Každý nápad může být semínkem něčeho většího a my jsme novým příležitostem otevřeni,“ říkají Tomáš s Markétou. Pokud tedy máte tvůrčího ducha a chuť přenést své nápady do reálné podoby, můžete Tomáše s Markétou zkontaktovat.
Mooyyy jsou doslova „krásné“ šperky
Určitě jste se, stejně jako já, zamýšleli nad tím, co Mooyyy znamená. „Jeden kamarád se mi smál a říkal, ať název firmy změníme, že si určitě nikdo nezapamatuje, že se píšeme se dvěma „o“ a třemi „y“. A když někdo zadá do Google „můj šperk“ – tak, jak to slyší, tak nás určitě nenajde. No, zkusil to a i tak jsme vyběhli na prvním místě, takže nemusí mít nikdo starost s tím, jak se píšeme. Všechny cesty vedou k nám,“ říká s úsměvem Tomáš.
Název v sobě nese ale ještě jedno překvapení. Do nedávna nevěděli ani sami majitelé, že název sám o sobě něco znamená. „Je to trochu trapný, ale až díky jedné paní z Holandska jsme nedávno zjistili, že v holandštině znamená slovo „mooi“ „krásný“. Je to takové hezké zjištění, že jsme i v jiném jazyce krásní,“ uzavírá Markéta.