Festival Prague Pride se koná každoročně v srpnu již od roku 2011. Byl to původní důvod založení spolku Prague Pride, u jehož zrodu stáli čeští LGBT aktivisté a expati dlouhodobě žijící v Praze.
Diskuse, sport, duchovní setkání
V současné době patří Prague Pride mezi největší kulturní akce v České republice. Festival trvá týden a pravidelně představuje přes stovku kulturních i společenských, veřejných diskusí a debat, sportovních událostí i duchovních setkání.
Do Prahy přiváží významné zahraniční hosty, mezi nimiž byl například LGBT aktivista Omar Sharif Jr., zpěvačka Conchita Wurst, bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir nebo předsedkyně nizozemské policejní organizace Pink in Blue Ellie Lust.
Letos se festival koná od 5. do 11. srpna. Kompletní program najdete ZDE. „Festival rozhodně není jen pro velmi mladé lidi nebo duhové rodiny. Snažíme se letos na festival pozvat i starší LGBT generaci, která byla zvyklá žít v jiném režimu, za velkého skrývání a jsou zvyklí žít o samotě a stranou společnosti,“ popsala Radiožurnálu mluvčí akce Bohdana Rambousková.
Tým nadšenců
Vrcholem týdne Prague Pride je sobotní průvod Prahou, jehož se účastní desítky tisíc lidí. Festival se koná pod záštitou pražských primátorů a primátorek. Průvodu se účastní politici a političky, členové politických stran, zaměstnanci firem, rodiče a přátelé LGBT lidí, kteří tak veřejně vyjadřují podporu rovným právům bez ohledu na sexuální orientaci nebo genderovou identitu, uvádí web Praguepride.cz.
Festival připravuje tým nadšenců, kteří mu v průběhu celého roku věnují své večery a víkendy bez nároku na honorář. V době konání festivalu se připojují další desítky až stovky dobrovolníků a dobrovolnic. V čele festivalového týmu stojí od roku 2018 Hana Kulhánková.
Na Prague Pride letos reaguje i značka Sprite svojí kampaní I Love You Hater. Jak, najdete ve videu:
Výročí
Tématem letošního Prague Pride je padesáté výročí takzvaných stonewallských nepokojů, které 28. června 1969 odstartovala policejní razie v gay tanečním baru v New Yorku. Návštěvníci baru Stonewall Inn se tehdy začali bránit proti zatýkání, ke kterému stačilo podezření z homosexuálního chování, uvádí web iRozhlas.cz.
Podle Kulhánkové to byl zlom v emancipaci queer komunity, která dala najevo, že si nenechá vše líbit. „Rok na to vznikl první pride v New Yorku a začalo velké globální pride hnutí,“ doplnila Kulhánková.
Postoje politiků
Letos bude poprvé nasvícena v duhových barvách, které tento festival symbolizují, Petřínská rozhledna. Pražský magistrát navíc vyvěsil na budovu Nové radnice duhovou vlajku. „Je potřeba se zasadit o to, aby všichni měli stejná práva a příležitosti a nebyli diskriminováni pro svou sexuální orientaci,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib na svém Twitteru.
Je potřeba se zasadit o to, aby měli všichni stejná práva a příležitosti. Nebýt diskriminován za svou sexuální orientaci a mít možnost uzavřít manželství se všemi právními důsledky, to je cesta, kterou bych chtěl, aby se naše společnost dále ubírala. 🏳️🌈 pic.twitter.com/Bvw0wkdNsu
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) August 5, 2019
Dodal, že festival vnímá jako vyjádření respektu a solidarity k sexuálním menšinám v zemích, kde jsou jejich práva tvrdě potlačována, píše web iRozhlas.cz.
„Pride je oslava toho, že všichni můžeme být sami sebou. Teprve tehdy se v nás mohou rozvinout všechny schopnosti a potenciál, který máme. A to je to největší bohatství, které můžeme mít,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.