Česká televize odvysílala dokument zaměřující se na graffiti. Původně jsem k celému projektu přistupoval poněkud skepticky, nicméně se z toho ve výsledku vyklubala docela zajímavá věc. V dokumentu Muži v maskách se zaměřují jak na celý “problém” zvaný graffiti, tak se nám i více přiblíží pár jedinců, svůj životní příběh například poodhalí ROBOT 8203 a o subkultuře jako takové zase povypráví BIOR. To ale samozřejmě není vše, nech se překvapit a pro více informací se přesuň na stránku s dokumentem!
Oficiální text o dokumentu:
V málokteré metropoli na světě kromě Prahy si můžete legálně naházet pár mincí do automatu, který zaplatil stát, aby vám vypadl sprej, rukavice nebo rovnou maska. Tohle nádobíčko používají sprejeři. Umění nebo poškozování cizího majetku? Připravil M. Langer.
Graffiti, jsou ho plná města a málokdo v té nepřehledné houšti znaků nalezne zalíbení. Přitom se výrazně podepsalo na reklamní kultuře a je dobrým výdělkem jak pro výrobce drahých sprejů, tak pro firmy zabývající se jeho odstraňováním. Často ilegální umění spadá pod paragraf poškozování cizí věci. Současně je ale legálně vystavováno v oficiálních galeriích. Graffiti je plné paradoxů, majitelé domů a radnic ho nenávidí, ale jeho vizuální útočnost si snadno získává oblibu druhých. Jaké kontroverze může graffiti přinášet?
- dramaturg: Jana Škopková
- moderátorka: Jana Škopková
- produkce: Jan Makalouš
- kamera: Daniel Šperl
Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10318730018-polosero/213562222000005-polosero-muzi-v-maskach/
Zdroj: ceskatelevize.cz