Každý umělec má svůj jedinečný rukopis, a ne jinak tomu je u benátského malíře Peety. Jeho tvorba je charakteristická odlišným vnímáním prostoru, což ve vás při pohledu na jeho kresby vyvolá dojem, jako by se na vás měly objekty na nich ztvárněné každou chvíli sesypat. Nejčastěji jsou k vidění na fasádách domů, které díky tomu působí doslova magickým dojmem. Peetu a jeho díla můžete znát ale i z různých festivalů nebo uměleckých výstav, kterých se účastní po celém světě.
Anamorfismus v malbě i sochařství
Již barokní a renesanční malíři ve svých obrazech používali skrytá sdělení. Malovali je tak, aby skutečný obraz viděl divák pouze z určitého úhlu. A podobného principu využívá právě Peeta, známý také jako Manuel Di Rita. Tento umělec se od roku 1993 zabývá malbou graffiti, vystavuje po celém světě a zkoumá potenciál sochařského písma i právě anamorfismu, a to jak v malbě, tak i v sochařství.
Když se podíváte na sedmipodlažní bytový dům v italském Campobasso (viz fotogalerie) z jeho jižní strany, není na něm nic neobvyklého. Ale ve chvíli, kdy ho objedete ze severní strany, překvapí vás obrovské geometrické tvary v kubistickém stylu, které ze stěny domu jako by vyčnívají. Nebojte se, nemáte halucinace. Právě jste se totiž stali svědky obří optické iluze. Peeta na fasádě tohoto domu zkombinoval prvky olejomalby, 3D artu a sochařství, díky čemuž docílil tohoto dokonalého efektu. A použil k tomu jen akrylové barvy a válečky.
Je to skutečné umění
Takové umění je věda. 3D dílo vyžaduje, aby si malíř přesně spočítal linky, které musí nakreslit, promyslel jejich tvar i stíny, aby to z určitého úhlu pohledu působilo plasticky.
„Ve všech mých nástěnných kompozicích působí geometrické tvary v určité interakci s okolním prostředím. Cílem je vždy vytvořit jakýsi pomyslný dialog mezi strukturou a okolím mých kreseb, ať už se jedná o okolní architekturu nebo přírodu,“ říká Peeta.
Jeho tvorba se výrazně proměnila
Peetova starší díla byste mu asi vůbec nepřiřazovali. Až spojení tradiční malby a trojrozměrného stylu dalo jeho tvorbě postupem času na jedinečnosti. Dnes je tento umělec schopen prostřednictvím svých anamorfických děl přepracovávat strukturu jakéhokoli druhu povrchu, čímž dojde k dočasně odlišnému vnímání prostoru i tvaru, a to hlavně při pohledu na dílo a jeho povrch jako na celek.
„Je to právě anamorfismus, který ztělesňuje záměr, jenž je v mé tvorbě klíčový. Pomocí něj se mi daří překonat hranice lidského vnímání a dovedu dát objektům trojrozměrné zdání. Zdánlivě pevné architektonické struktury se tak často mění v nepravidelné geometrické obrazce, kterými ve skutečnosti nejsou,“ doplňuje umělec.
Kromě maleb na stěny domů vytváří Peeta i bronzové nebo PVC sochy, pro které používá profesionální 3D software, což mu umožňuje 3D pohled na dílo a možnost vytvořit různé části povrchu ve 2D rovině. Tyto kusy poté spojuje dohromady a potahuje je PVC polyesterovou vrstvou, aby zamaskoval nerovnosti vzniklé spojením jednotlivých materiálů. Kdybyste chtěli Peetu vidět tvořit živě, vydejte se na Mural Festival do Holandska, který bude probíhat od 23. do 29. září.