Douglas Arellanes působí jako lektor na Anglo-American University v Praze nebo jako DJ na Rádiu 1. V dubnu se podílel na realizaci festivalu Mozilla Festival, který je unikátní v tom, že propojuje umění, technologie a různá globální hnutí bojující za humánnější digitální svět. Jak se letošní ročník, který proběhl kvůli pandemii kompletně online, povedl a jak si Douglas Arellanes představuje humánnější digitální svět?
Co Vás přivedlo do Prahy a kdy?
Do Prahy jsem přijel v únoru 1992, abych pracoval pro anglické noviny Prognosis. Asi po dvou letech jsem odešel založit první komerční webdesignovou agenturu v České republice. V roce 2002 jsem začal učit digitální média na Anglo-American University v Praze.
Působíte také jako DJ a moderátor na Rádiu 1, jak jste se dostal k této spolupráci?
Zmíněné noviny Prognosis měly pořad v Rádiu 1 a tím to začalo. Nárazově jsem se podílel na vysílání v období devadesátých let, ale svou pravidelnou relaci jsem získal kolem roku 2005. Protože Rádio 1 nevyžaduje určité seznamy skladeb, můžu hrát, co chci, což je dnes elektronická hudba z Latinské Ameriky, ale zahrnuji téměř cokoli.
Mimochodem, Vaše čeština je skvělá, jak dlouho jste jazyk studoval?
Češtinu se učím od té doby, co jsem se sem přistěhoval. Začal jsem se jí učit tím, že jsem si každý den kupoval kopii novin Blesk a seděl jsem u nich se slovníkem, abych zjistil, o čem píšou. Články v Blesku jsou krátké a jsou psány pro desetileté děti, takže to byl dobrý úvod do jazyka. Navíc jsem se dozvěděl, kdo byla Iveta Bartošová.
Jste mužem mnoha profesí – působíte jako lektor na Anglo-American University v Praze, pracujete jako DJ, novinář, překladatel, technolog a vývojář. Která z nich je vám nejbližší?
Všechny spolu úzce souvisejí – mají co do činění s vyprávěním příběhů. Miluji DJing – není nic lepšího, než nahodit skladbu a sledovat, jak se dav uvolní. Ale vývoj dobrého softwaru je také opravdu obohacující zkušenost. Tvůrce WordPressu Matt Mullenweg rád říká „Kód je poezie“, a já s ním souhlasím.
Jako vývojář se soustředíte na inovativní technologické řešení pro novináře, o co konkrétně jde?
Na technologii pro novináře jsem začal pracovat v roce 2002, kdy jsem se připojil k organizaci s názvem Media Development Loan Fund. Tam jsem zjistil, že spoustě zpravodajských organizací po celém světě chyběly kapacity vyvíjet dobré webové stránky nebo jiná digitální média. Kvůli tomu jsem začal pracovat na způsobech řešení tohoto problému. Moje současná společnost Mural Software s.r.o. se zaměřuje na výrobu nástrojů pro vizuální vyprávění. Chceme všem usnadnit vyprávění bohatých a vizuálních příběhů, které jsou do hloubky.
Na letošním březnovém Mozilla Festivalu jste se podílel jako “Space Wrangler”. O čem tento festival je a v čem je speciální a unikátní?
Mozilla je skutečně jedinečná organizace ve světě technologií. Ano, vyvíjejí webový prohlížeč Firefox, ale jsou organizací zaměřující se na zdravější internet. Festival Mozilla je každoroční událost, která spojuje všechny různé části globální Mozilla komunity. Bohužel letos kvůli pandemii se musela celá akce konat pouze online.
Co obnáší role “Space Wrangler”? Jak jste se na festivalu podílel?
Festival Mozilla je rozdělen do různých oblastí, z nichž každá zkoumá dané téma do hloubky. Sekce, kterou jsem pomáhal organizovat, se jmenovala „Creative AI“, a zkoumala, jak umělou inteligenci využívají umělci a další kreativní lidé. Jako jeden z pěti „wranglerů“ jsem byl jedním z kurátorů akce, pomáhal jsem s výběrem pořádaných sezení a dohlížel na jejich hladký průběh. Nakonec jsme měli 26 sezení (většinou přednášky a workshopy) a 11 uměleckých děl. Samotný festival Mozilla však uspořádal během dvou týdnů více než 500 sezení. Bylo to obrovské a bylo to hodně zábavné. Navíc jsem se dostal k DJování závěrečné virtuální party. Můj mix je zde: https://vimeo.com/525407917
Co pro vás osobně znamená „humánnější digitální svět“ (“human digital world”)?
Je snadné zapomenout, že na druhém konci sítě, která nás spojuje, sedí lidské bytosti. Musíme na sebe navzájem více dávat pozor tak, že z internetu uděláme kreativnější místo plné kvalitních informací, zábavnější a s menším množstvím dezinformací, dohledu a nenávisti. Ano, to je velký úkol, ale pokud chceme lepší internet pro každého, musíme na něm pracovat. Megakorporace nám to nenaservírují jen tak.
Jak hodnotíte letošní festival a co na něm pro Vás bylo nejzajímavější?
Letošní festival byl velkým experimentem, protože probíhal pouze online, a myslím, že měl obrovský úspěch. Miluji potkávat se se svými kolegy z Mozilly osobně, ale díky virtuální akci se mohlo zúčastnit téměř 10 tisíc lidí, což je několikanásobně více, než kdyby se konala naživo. Jednou z nejzajímavějších věcí na letošním festivalu byla premiéra díla experimentálního vyprávění „Project Immerse“ od režiséra digitálních filmů Lancea Weilera. Pomocí kombinace videa, textu, í Zoom místností a interaktivních tabulí vytvořil virtuální „únikovou místnost“ k širokému tématu dezinformací. Pokud máte možnost, velmi doporučuji se na ni podívat.
Byl festival nějakým způsobem zasažen koronavirovou pandemií? Pokud ano, jak vidíte budoucnost festivalu?
Původně jsme plánovali uspořádat Mozilla festival v Amsterdamu, ale museli jsme jej zorganizovat online. I když bylo méně příležitostí setkávat se s ostatními Mozillany, zase jsme mohli pozvat více lidí. Stále vyhodnocujeme letošní ročník festivalu, ale očekával bych, že festival v roce 2022 proběhne také z velké části online. Konkrétní podoba – možná streamování každé relace? – je stále v řešení. Ale byla to velká zábava a festival všem doporučuji.
Foto: Mozilla Festival