Pokud alespoň okrajově sledujete dění na YouTube a sociálních sítích, patrně víte, kdo je to Logan Paul. Tento 22letý mladík z amerického Ohia je zcela bezpochyby jedním z nejvýraznějších youtuberů, což dokazují nejen obrovská sledovanost, ale také příjmy, které k minulému roku atakovaly hranici 12,5 milionů dolarů. Jeho našlápnutá kariéra co by vloggera a baviče však mohla poměrně negativně skončit.
O co vlastně šlo?
Logan trávil Nový rok v Japonsku, kde také točil své denní vlogy. Se svou partou se hned na druhý den letošního roku vydal do lesa Aokigahara na severozápadním úpatí hory Fudži, který je nechvalně proslulý tím, že v něm mnoho Japonců páchá sebevraždy. Počet sebevražd v tomto lese je tak vysoký, že japonské úřady pro jistotu přestaly tyto informace zcela zveřejňovat, přičemž se odhaduje, že ročně zde spáchají sebevraždu desítky Japonců, a to zejména kvůli svým finančním problémům.
Z Aokigahary se postupem času stala „turistická atrakce“, které se lze zúčastnit s doprovodem příslušné osoby. Toho využil Logan se svými přáteli a vyrazili do tohoto depresivního lesa, kde mimo jiné neustále točili videa. A právě to se stalo Loganovy osudným – čočka kamery totiž zaměřila osobu, která spáchala sebevraždu oběšením na nedalekém stromě.
Problém by ani tak nebyl, že byl natočen mrtvý člověk, ale to, že celé video Logan následně sestříhal a zcela vědomě zveřejnil na svém youtubovém kanálu, ze kterého bylo poměrně jasně vidět danou osobu (se zamazaným obličejem). Asi není třeba dodávat, že takový materiál se na kanál, který sledují vesměs děti a mladiství, nepatří. Ostatně nejlépe nepatří na žádný kanál na YouTube.
Pomyslnou korunu tomu Logan nasadil tehdy, kdy se nad celou situací, kterou natočili, podivně zasmál. Toto byl „hřebíček do rakve“ a Logan vystavil svou úspěšnou kariéru velkému ohrožení.
Na prvních stránkách celosvětových médiích
Loganovo kontroverzní video, i když bylo po několika hodinách hned smazáno, se rázem dostalo na titulky velkých médiích po celém světě. Ať už to bylo CNN, The New York Times, BBC nebo Washington Post, souhrnně řečeno i do takových médií, která se k youtuberům často tolik nevyjadřují. Tento případ se skutečně stal negativním virálem, který obletěl každý kout světa.
Pochopitelně nechyběla ani velká kritika od menších youtuberů, pro něž bylo takové vyjádření snadnou cestou k nahnání sledovanosti, tak i od známých a zvučných jmen jako PewDiePie nebo Casey Neistat. Vedle kritiky se objevovala i podpora a obhajoby od jeho fanoušků a například bratra, také úspěšného tvůrce a influencera Jakea Paula, který ve svém vlogu uváděl, že Logan to takto rozhodně nemyslel.
I samotný Logan se v zápětí po zveřejnění videa ihned na svém kanálu omluvil, avšak to pro miliony lidí bylo málo. Nevěřily mu.
Po několikatýdenní pauze zpět se zajímavým plánem
Po přibližně třech týdnech, kdy byl Logan neaktivní jak na YouTube, tak na sociálních sítích, zveřejnil zajímavé video, ze kterého je patrná jeho proměna. Logan se v něm setkal nejen se zástupci, kteří vedou různá střediska pro změnu myšlení potenciálních sebevrahů, ale také s člověkem, jenž se sebevraždu pokusil spáchat skokem ze sanfranciského Golden Gate Bridge, ale zázrakem přežil.
Celé sedmiminutové video se neslo na emotivní vlně se spoustou rozhovorů, názorů a pouček, nicméně to klíčové přišlo v závěru – Logan se rozhodl darovat jeden milion dolarů pro řadu středisek zabývající se prevencí sebevražd.
Vedle toho, že Logan daruje peníze na dobrou věc a snaží se tak očistit to, co způsobil, bude zajímavé sledovat, jaký jeho další content bude přicházet. Jen málokdo by řekl, že se dokáže věnovat závažným tématům, jelikož jeho videoobsah byl stavěn hlavně na zábavě a šílených věcech. Uvidíme, kam se kariéra Logana Paula, jednoho ze zásadních postav zahraniční youtubové scény, posune. Zdali vůbec.
foto: facebook.com/loganpaul, Kavos (youtube.com)