Naneštěstí i dnes se hip hop, potažmo rap, bere v Japonsku jako velice okrajový žánr a počty zhlédnutí u jednotlivých videoklipů jsou tak vzhledem k počtu místních obyvatel jedna velká bída. A tak nezbývá než doufat, že se konečně zablýská na lepší časy. Snad i díky jménům zmíněným níže.
Kid Fresino
Kid Fresino byl původně producent a DJ u crew s názvem Fla$hBackS. Když si pak ve svých devatenácti letech vyzkoušel nahrát několik bars, chytlo ho to natolik, že o deset měsíců později už vydal své debutové album. V rozhovoru pro i-D se Fresino nechal slyšet, že on samotný nebyl se svým výkonem často spokojený. Na druhou stranu však cítil, že v sobě má něco jako cit pro flow a rytmus, a to bylo zásadní. Většímu boomu tohoto interpreta však možná brání jeho introvertní povaha. Potvrzuje ji například to, že Kid nevlastní mobilní telefon a na sociálních sítích bychom ho také hledali marně.
Kohh
Kohh je interpret, který už se objevil v našem starším listě, zmíněném v úvodu. Opomenout ho však ani nyní nelze hned z několika důvodů. Navzdory tomu, že vyrůstal v opravdu složitých podmínkách a drogy přítomné v jeho nejbližším okolí mu také příliš nepomohly, dostal se tento rapper na takovou úroveň, kdy už stačí jenom malý kousek k tomu, aby se stal hvězdou, jejíž paprsky zazáří daleko za hranice rodné země. Svědčí o tom například pozvánka od Franka Oceana na track Nikes, či náznaky spolupráce s Travisem Scottem.
Aklo
Napůl Japonec a napůl Mexičan. Přítomnost těchto dvou kultur v rodině mu v mládí dala příležitost naučit se výborně anglicky a následně prorazit na západním trhu. To se však nestalo a Aklo se tak pokusil rozvířit rapový rybníček v Japonsku. A popravdě řečeno, tolik pozornosti, kolik by si zasloužil, se mu zatím nedostává.
Kandytown
Kandytown je tvůrčí skupina, ve které najdeme umělce nejen z oblasti rapu, ale také videomakers, grafiky a podobně. Crew je jedinečná třeba díky svému nádechu funky retro stylu, který je znát především ze singlu R.T.N. Naneštěstí v roce 2015 zemřel zakladatel skupiny Yushi, který se tak nedočkal některých budoucích úspěchů Kandytownu, mezi které patří třeba spolupráce se značkou Reebok.
Nujabes
Paradoxně možná úplně nejzásadnější postavou z tohoto seznamu nakonec nebude rapper, nýbrž producent. Kořeny tvorby tohoto experimentálního beatmakera sahají až do devadesátých let, kdy světlo světa spatřila třeba skladba Sweet Sticky Thing. Bohužel Nujabes zemřel v roce 2010 při autonehodě. Za sebou však nechal nespočet doslova krásných projektů, mezi které patří třeba populární série Luv(sic), jejíchž šest částí nahrával od roku 2001 spolu s rapperem Shing02. Prodejní ceny jednotlivých částí této série se ještě dnes pohybují ve stovkách dolarů. Nujabes má na kontě velké množství atmosferických beatů, plných rozmanitých melodií. Fajnšmekři z nich dnes tvoří dlouhé povedené playlisty, které rozhodně stojí za poslech.
Další
Nakonec přidáváme i směsici několika dalších tracků s různými styly, které zaručeně potvrzují skrytý potenciál, který rapová scéna v Japonsku má.
foto: chenroy.com/portfolio/kohh-saitama-show/