Rap už nejsou jen XXL tepláky, baseballová mikina a čepice s logem jedné z amerických metropolí. Je to žánr, který se neustále vyvíjí, a to jak z pohledu vizuálního, tak i samotné hudební ztvárnění dnes přináší mnohem více, než tvrdý beat a sloku od pouličního freestylera. Každá oblast do něj dala trošku něco specifického, co je poznat již na první poslech. Jednou z takových zemí je i Japonsko.
A i když si to mnoho lidí nepřipouští, je to právě scéna tohoto ostrovního státu, která rap silně ovlivňuje již několik let, i přestože jí třeba není věnováno tolik pozornosti. Kýčovité předměty, neonové městské prostředí a jazyk, kterému jen málokdo rozumí. To vše jsou znaky japonské hip-hop/rap kultury. V tomto článku se podíváme konkrétně na 5 místních umělců, kteří podle nás stojí za poslech.
GAGLE
Jednou z nejpopulárnějších japonských skupin jsou Gagle. Chlapci z milionového města Sendai mají na kontě již sedm alb a mnoho vedlejších projektů. Mezi ty nejúspěšnější se řadí Big Bang Theory z roku 2005. V zemi jsou známí především charitativním trackem Ubukoe, který byl nahrán na podporu obětí zemětřesení v roce 2011.
DEKISHI
Pokud si myslíte, že grime je pouze evropskou záležitostí, pak jste na omylu. I když v Japonsku stále patří ke spíše ojedinělému tématu, Dekishi je jeden z mála, kdo se snaží o změnu. V roce 2013 vydal průlomové album No Country 4 Young Man, které k žánru přilákalo nejednoho nového fanouška. Snad se i díky němu dočkáme časem dalších grime interpretů.
KOHH
Kohh je pojmem, který už je slyšet nejenom na území Japonska. Svou činnost začal spíše jako producent, když v 18 ltech tvořil beaty pro svého bratra (Lil Kohh). V posledních třech letech proniklo jeho jméno do světa především díky trapovému bangeru korejského Keith Apea It G Ma, kde skvěle zahostoval. Ve svých 25 letech má na kontě tři alba, tři mixtapy a úspěšné spolupráce se jmény jako J Stash či Andy Milonakis.
SHING 02
I když na mateřský jazyk stále úplně nezanevřel, je rodák z Tokya Shingo Annen, který většinu svého života tráví v Californii, jediný anglicky rapující rider z našeho seznamu. K jeho nejznámějším projektům patří spolupráce s DJ Nujabesem pod názvem Luv(sic). První část vyšla již v roce 2001. Ta šestá, a zároveň poslední byla vydána o dvanáct let později, za tu dobu si však projekt získal přízeň po celém světě.
DAOKO
Naší pětku uzavírá teprve osmnáctiletá Daoko. Jediná žena v článku na sebe upoutala pozornost již v roce 2012, kdy své songy (většinou covery) nahrávala na internet. Následně pak, o rok později, s první deskou s názvem Ututu. Nyní už je v Japonsku mladou hvězdou se čtyřmi alby na kontě, což je na rapující dívku úctyhodné číslo.
Který z interpretů vás zaujal nejvíce? Chybí podle vás nějaký? Dejte nám vědět do komentářů!