Jak si namíchat dokonalý koktejl? Volte správné ingredience a kvalitní led

Příprava míchaných nápojů sice vyžaduje nějaké základní znalosti, ale může být i velmi zábavná. Existuje ideální počet ingrediencí na jejich přípravu, proč pracovat opatrně s bazalkou či okurkou a na co si dávat pozor, když vám servírují koktejl v baru?

Počet ingrediencí nehraje roli

Ideální počet ingrediencí pro přípravu míchaného drinku v podstatě neexistuje. Jsou koktejly složené pouze ze tří složek, které mohou být ale stejně lahodné a chuťově zajímavé jako ty, pro které využijete třeba sedm ingrediencí. Při tvorbě drinku záleží na fantazii a zkušenostech autora, ale zejména na kvalitě produktů a dokonalém dochucení. “Není nutné vybírat ty nejdražší přísady, doporučuji jít zlatou střední cestou a sáhnout po cenově dostupných, přitom ale kvalitních přísadách,” doporučuje Martin Vogeltanz, viceprezident České barmanské asociace a dodává “ sám se vždy řídím pravidlem, že to, co nechutná mě, bych neservíroval ani zákazníkovi.”

Nealko koktejly jsou trend

Konzumace méně alkoholických a nealkoholických nápojů, která je v poslední době stále populárnější, je zajímavým trendem, který nabývá na síle. S tím souvisí i příprava nealkoholických koktejlů, jejichž chuť ale může být ve finále stejně výrazná. Přesto bývá právě jejich příprava o něco složitější a důvod je jednoduchý. “U nealko drinku chybí hlavní nositel chuti. Existuje 6 základních alkoholových bází, mezi které patří vodka gin, rum, tequila, brandy a whisky. A právě ony výrazně napomáhají výsledné chuti. Na trhu už často najdeme ale jejich nealko verze, které jsou při vymýšlení nealkoholických variant koktejlů velmi nápomocným prvkem,” doplňuje Martin Vogeltanz.

S řepou a bazalkou opatrně, citrusy jsou základem úspěchu

Na přípravu míchaných drinků můžete využít v podstatě jakékoliv ovoce či zeleninu. Nedá se říci, že některé druhy jsou vyloženě nevhodné. Jsou ale takové, se kterými je, díky jejich výrazné chuti a silnému aroma, potřeba nakládat opatrně. Patří mezi ně například červená řepa, zelí, ale také okurka, bazalka nebo libeček. Na druhé straně jsou pak citrusy, které fungují téměř v jakékoliv kombinaci. Míchané drinky jsou nejčastěji postavené na dvou chutích, sladkost je potřeba vybalancovat kyselostí, a k tomu vám většinou vypomohou právě citrón či limeta, které jim navíc dodají osvěžující chuť.

V zimě frčí zázvor, v létě světlé spirity

Při přípravě drinků je také důležitá sezónnost a lokálnost. “Co se týká ovoce, je jasné, že v létě jsou jahody či maliny dostupnější, než v zimě. I to je důležité brát na zřetel,” komentuje Martin Vogeltanz.

Oblíbenost koktejlů se úplně nedá rozdělit podle ročních období, ale dá se obecně říci, že v letních měsících se hojně konzumují například světlé spirity jako vodka, rum nebo gin. Krásným příkladem jsou třeba Gin & tonic na mnoho způsobů a Mojito v různých ovocných variantách. S klesající venkovní teplotou pak nabývají na oblíbenosti třeba whiskey či tmavý rum, obecně se také zvyšuje spotřeba zázvoru.

Základem je dobře vychlazený drink

Jednoznačně specifikovat ideální teplotu míchaného drinku asi nelze, jedno pravidlo ale platí, a to bez ohledu na sezónu či aktuální počasí. Každý koktejl by měl být servírován řádně vychlazený. Obecně mívají teplotu kolem 3 až 4 stupňů Celsia, pak je třeba zmínit i takové, jejichž teplota musí být opravdu nízká, ideálně kolem nuly. Tam se řadí například Martini Dry koktejl, Gimlet nebo Daiquiri. Pomoci může i servírování kvalitně vymíchaného drinku do předem namražené sklenice.

Nedostatek kvalitního ledu a pravidlo tří třetin

Při míchání drinků se dá udělat spousta chyb. Tou nejčastější je asi nedostatek kvalitního ledu. Ideální poměr pro míchaný long drink je panák alkoholu, zhruba deci a půl nealka a v podstatě plná sklenice ledu. “V barech se často setkáte se situací, že vám barman do skleničky hodí dvě malé kostky ledu, které se v drinku během pár minut rozpustí. Ten je pak vodou příliš naředěný, tudíž použitá alkoholická ingredience není téměř cítit. Proto by ledu ve sklenici mělo být opravdu dostatek, aby se nestihl rozpustit, ale drink správně ochladil a tím zpříjemnil jeho konzumaci. Ve vyhlášených barech dokonce dnes už pracují s na míru nařezanými kusy ledu podle konkrétní použité sklenice,” popisuje Martin Vogeltanz.

Kromě toho můžete sledovat i kvalitu ledu, vhodný led by měl být úplně čirý v opačném případě může být zakalený. Dalším problémem bývá ze strany barmanů nedostatečná kvalita sklenic a hlavně nedodržování nepsaného pravidla dvou třetin. To říká, že horní dvě třetiny jsou určené výhradně pro zákazníka. Barman by měl tedy z hygienických důvodů  po celou dobu přípravy a servírování sklenici držet pouze v její dolní části.

Cuban Kombucha – Prager´s Kombucha Rooibos s rumem

 





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli