Zdražování energií nebere konce. Každý tak hledá možnost, jak ve své domácnosti ušetřit. Pomoci vám může znalost toho, které spotřebiče vám dělají díru v peněžence. Právě tomu se věnuje následující text. Dodavatelé energií z vás po jeho přečtení mít radost nebudou.
Spotřeba energie u domácích spotřebičů je různá. Některé si vystačí s málem a jiné vám ze sítě odeberou tolik, že už to ve vyúčtování poznáte. Většinou však platí, že modernější přístroje mají spotřebu elektřiny nižší. Zároveň však můžete ušetřit i při samotném provozu spotřebičů.
Pokud chcete zjistit, jak moc náročný je váš spotřebič, hledejte příkon. Ten se počítá ve Wattech a uvádí, kolik Wattů konkrétní zařízení spotřebuje za hodinu provozu. Informace o příkonu jsou většinou dostupné na samotném spotřebiči
Zdání klame
Zároveň je třeba si uvědomit, že ti největší žrouti nejsou ti, kteří spotřebují nejvíc při jednom zapnutí, ale ti, které nejvíce používáte. Proto se neděste toho, že vaše rychlovarná konvice, fén nebo mixér spotřebují na krátký úkon hodně energie. I když je využíváte každý den, vždy je to jen na několik minut. Jiné spotřebiče běží celý den a ani si jich nevšimnete. Právě mezi těmito zařízeními je třeba hledat největší energetické žrouty.
Pokud nějaký spotřebič používáte dlouhodobě nebo nepřetržitě, více než příkon vás bude zajímat uváděná roční spotřeba, která se měří v kWh. Tu najdete na energetickém štítku, kterým by měl být opatřený úplně každý spotřebič. Z něj posléze vyčtete jméno výrobce, konkrétní model, barevné označení energetické třídy a případně další technické parametry. Ty se mohou u jednotlivých přístrojů lišit. Třeba ledničky však standardně na štítku uvádějí roční spotřebu.
Vítězové a poražení v soutěži energetických jedlíků
Abychom však nechodili dlouho kolem horké kaše: Které spotřebiče tedy můžeme počítat mezi ty pověstné energetické žrouty? Jde o ledničku, pračku a sušičku na prádlo. Naopak televize a počítač vám zas tolik proudu nespotřebují, pokud je nemáte zapnuté úplně celý den.
Nemálo energie ukrajuje též horkovzdušná trouba a varná deska. U chladničky je však rozdíl opravdu enormní. Na její provoz padne u průměrné domácnosti až třetina částky, určená na platbu elektřiny. I z toho důvodu je dobré si pořídit lednici co možná nejvíce úspornou. Nejlepší jsou ty s energetickými štítky A+ nebo A+++.
Energetické štítky jsou dobrý rádce
Už jsme zde naťukli téma energetických štítků. Co vlastně znamenají? Určují, jak moc jsou vaše spotřebiče úsporné. Čím vyšší písmeno abecedy, tím více vám spotřebič ukrojí energie. Je proto velmi důležité je při koupi spotřebičů zohlednit.
Pomoci při snaze o úsporu energie vám může také vypnutí stand-by režimu na vašem přístroji. U televize jde o pověstné malé červené světýlko. Někdy tato světýlka také blikají. Tyto spotřebiče spí jen zdánlivě, ale ve skutečnosti v tichosti čekají, až dáte povel, aby se ihned rozběhly. Problém je ten, že v tomto svém pohotovostním polospánku mimo vaši pozornost spotřebovávají elektřinu. Stand-by režim za celý rok přitom tvoří až 9 % nákladů na elektřinu. Úspory přitom dosáhnete snadno, stačí vypnout všechna zařízení nejen dálkovým ovládáním, ale kompletně je odpojit od elektřiny. Můžete si to usnadnit prodlužovacím kabelem s vypínačem. Jedním tlačítkem tak vypnete několik zařízení naráz. Pozor jen na některé spotřebiče, u kterých byste tím způsobili ztrátu dat, nebo resetování systému, typicky třeba některé moderní televize a nebo stolní počítače.
Ušetřit lze rovněž náhradou klasických žárovek úspornými zářivkami. Tímto způsobem lze ušetřit až 80 procent elektřiny spotřebované žárovkami. U žárovek se zároveň doporučuje používat raději jednu silnější než více slabších o srovnatelném celkovém příkonu, například šest 25W žárovek má o 60 procent nižší světelný tok, tedy méně svítí než jedna 150 W žárovka.
Pro noční orientaci v bytě vám pak bohatě stačí používat speciální malá světla k tomu určená. Stejně tak notebook ušetří více energie než klasický stolní počítač. Rozdíl je až trojnásobný. Při nahrazení staršího typu televize moderní LCD pak ušetříte až 270 kWh ročně. Ušetřit můžete i změnou dodavatele díky srovnání cen elektřiny.