Amazonský prales je unikátním místem díky své rozmanité biodiverzitě a přírodnímu bohatství. Každým dnem je z něj však vypáleno 81 000 hektarů půdy. Každým dnem nejen miliony zvířat přichází o své přirozené prostředí nebo rovnou o život. Dostali jsme se do situace, kdy se každá pomoc počítá. Jednou z takových aktivit je i akce Forest.ink 2 Viva La Amazonia!, která proběhne v neděli 15. prosince v pražském Vnitroblocku.
Strach o zdraví
“Projekt vznikl jako reakce na naléhavou situaci v Amazonii, která se stále zhoršuje. Když jsem byla poprvé v ekvádorské džungli, navštívila jsem domorodé místní obyvatele hluboko v pralese, kam se dostanete jen na lodi. Vedle jejich pozemku byla 60 kilometrů dlouhá těžební plocha. Tehdy z těžiště odváželo materiál 1200 nákladních aut denně a číslo stále narůstalo, až do dnešních 16 tisíc nákladních aut denně. Domorodí obyvatelé už ani neví, jak zní ticho, bojí se, že vážně onemocní kvůli rtuti v řekách, která se používá na těžení,” vysvětluje zakladatelka informačního a edukativního projektu Forest.ink, tatérka Petra Hlaváčková.
Forest.ink 2 Viva La Amazonia! nabídne 15. prosince návštěvníkům Vnitroblocku bohatý edukativní a zážitkový program od jógy a ayurvédy až po koncert Maoka. Už teď se ale každý může zapojit do internetové aukce obrazů a návrhů tetování s pralesní tematikou. Akci podporují například Petra Tattoo, Ondrash Tattoo, Jan Mráz, Marie Kraus, Adina BauBau, Duhovka a další dvě desítky tatérů, kteří budou motivy tetovat přímo na místě.
První Forest.ink
Když se konala benefiční akce Forest.ink poprvé v Chemistry Gallery roku 2016, mohli čeští ochránci pralesa z vybraných peněz koupit prvních deset hektarů v ekvádorské Amazonii. Později se rezervace rozrostla o dalších čtyřicet hektarů, nyní se tedy nachází na ploše o velikosti 37 fotbalových hřišť.
Na odkoupeném pozemku vyrostla v rámci sesterského projektu projektu Bosque Medicinal pralesní stanice, která slouží jako základna pro zodpovědný ekoturismus a dobrovolnickou činnost, zejména zalesňování ploch, vykácených kvůli nelegální těžbě. Na základě těchto aktivit vznikl letos projekt UNIDA (United for the Development of the Amazon), který sdružuje univerzity v Ekvádoru, Peru, Kolumbii, Brazílii a v České republice (Mendelova Univerzita, ČZU, Univerzita Palackého, Karlova, Univerzita a Masarykova univerzita).
I tentokrát poputuje vybraná finanční částka Forest.ink do rukou ekvádorského spolku Bosque Medicinal. „Naše pozemky tvoří přirozenou navazující součást rezervace El Paraiso a vytvářejí tak ochrannou bariéru celé oblasti. Ty části, které jsou již vykácené, budeme znovuzalesňovat podle tradičních místních modelů, ale i podle návrhů z odborných fakult spolupracujících univerzit v rámci nadnárodního projektu UNIDA. Tyto vzorové reforestační projekty budou sloužit i jako výukové modely pro odbornou a laickou veřejnost v rámci vzdělávacích aktivit. Už doslova dnes, v průběhu právě běžícího dobrovolnického programu, přebíráme od místních několik stovek sazenic, různých rostlin a stromů, které budou namixované permakulturní cestou do formy tzv. jedlého lesa, abychom využili přirozený potenciál udržitelnosti pro místní komunitu, ale i pro místní faunu. Další aktivity skrze vědecko-výzkumné projekty se připravují ve spolupráci s jihoamerickou i naší akademickou obcí, ale také za účasti sousedů z lokální komunity,“ dodává Hlaváčková.
Program benefiční akce Forest.ink
Sector
- 10:00–11:30 Petra Shakti Kaur: Kundalini Yoga
- 12:30–14:00 Barbora Hu: Jóga živlového archetypu
- 14:30–16:00 Petr Vašák: Dechová extáze
- 16:30–18:00 Jan Komeda: Tantra jako přístup k životní energii a překročení duality
Přednáškový sál
- 12:30–14:00 Muna Saliba: Přednáška o ajurvédě
- 14:30–16:00 Lena Yellow: Dar hlasu
- 16:30–18:00 Přednáška o pralese (zdarma)
- 18:30–19:00 Vyhlášení aukce (zdarma)
- 19:30–20:00 Ceremonie s kakaem
- 20:00–22:00 koncert Maok