Listopadové výročí sametové revoluce se blíží. Organizátoři oslav zvou lidi na koncerty, výstavy i vzdělávací programy. Vrcholem oslav budou akce na Albertově, Národní třídě a Václavském náměstí v Praze, a současně se k dnešnímu dni se zapojilo 35 dalších měst. Jednotlivé akce zahrnuté do Festivalu svobody pořádají občanské iniciativy, studenti i pamětníci.
Chceme-li žít ve svobodě, radosti a poctivosti, musíme je okolo sebe pěstovat.
Uvádějí organizátoři ve společném manifestu jako jeden z motivů oslav. Ty tvoří desítky akcí různých organizátorů, kteří na neformální bázi spolupracují při dramaturgii, produkci i propagaci oslav pod společnou značkou Festival svobody. Vznikla tak doposud největší společná iniciativa k oslavám letošního 30. výročí sametové revoluce.
“17. listopadu se proto sejdeme v ulicích, na náměstích i dalších místech, abychom poděkovali za možnost ve svobodě žít,” uvádí manifest závěrem.
Jednotlivé akce v rámci Festivalu svobody
Rekonstrukce průvodu Albertov–Národní
Albertov a Národní třídu letos propojí rekonstrukce průvodu z roku 1989. Vyrážet bude z Albertova po 15. hodině a pořadatelé očekávají, že bude trvat přes dvě hodiny.
Průvod budou doprovázet herci v dobových kostýmech, projekce a zvukové kulisy. Zastaví se, stejně jako před třiceti lety, na Vyšehradě a vyvrcholí u Národní třídy, kde na něj naváže program Korza Národní a od Jungmannova náměstí dále i Koncert pro budoucnost.
Svobodný listopad
Události let 1939 a 1989 i 17. listopad jako Mezinárodní den studentstva si připomenou studenti Univerzity Karlovy tradičním veřejným setkáním na Albertově. Program zahájí projevy významných akademiků, následovat budou panelové diskuze, přednášky a prezentace studentských spolků a jiných občanských iniciativ.
Program zde bude končit kolem třetí hodiny odpoledne, kdy na něj naváže průvod směřující na Vyšehrad a Národní třídu. Setkání na Albertově bude vrcholem týdenního programu pro veřejnost konajícího se na půdě univerzity.
Korzo Národní
Korzo Národní otevře i letos návštěvníkům celou Národní třídu, kterou oživí po celé délce ulice bohatý kulturní a vzdělávací program. Diskuze, přednášky, prezentace neziskového sektoru i oblíbený Obývák Václava Havla doplní také řada koncertů – vystoupí například David Koller, Zrní, Prago Union, Dagmar Pecková či Tata Bojs v akustickém setu. Živou atmosféru navodí pouliční divadelníci, tanečníci a artisté.
“Snažíme se programem vytvořit co nejživější a doslova nejsvobodnější atmosféru, kterou si návštěvník z Národní ponese i dál”, vysvětluje programový záměr dramaturg Oskar Rejchrt.
K vidění bude přímo na ulici také několik expozic; například výstava připravená ve spolupráci s organizací Post Bellum nabídne v mobilní aplikaci i rozšířenou realitu. Večer pak ve společné režii pořadatelů s touto organizací proběhne také velkoformátová světelná instalace a projekce příběhů sametové revoluce s názvem Paměť národa: 1989.
Koncert pro budoucnost
Václavské náměstí / pořádá spolek Nerudný fest
Koncert na Václavském náměstí zůstane věrný svému formátu, tedy pásmu promluv významných osobností společenského života a krátkých koncertních bloků kapel zvučných jmen. Těmi budou letos například Aneta Langerová, Lenka Dusilová, Thom Artway, Buty, Vypsaná fixa, MIG 21 nebo Tata Bojs. Poslední jmenovaná kapela připraví pro svoji show i speciální projekci.
“Větší zapojení Tata Bojs do oslav 30 let svobody je vlastně nasnadě. Jsme jedna z kapel, která zažila už dobu totality, začali jsme vystupovat v roce 1988. 17. listopadu odehrajeme v centru Prahy dokonce dva rozličné koncerty. Na Václavském náměstí to bude náš klasický elektrický ‘rokenrol’ a na Národní třídě odpoledne akustické vystoupení hodně ‘na blízko’. Já sám se do oslav zapojím i dvěma vizuálními instalacemi. Na Národní chystám sochu nad hlavami lidí a na Václavák mapping na budovu Národního muzea,” dodává frontman kapely a výtvarník Milan Cais. Mezi osobnostmi, které přijdou na pódium „pod koně“ promluvit k tisícům posluchačů, budou letos například Michael Žantovský, Tomáš Halík, Šimon Pánek, Martin Mejstřík nebo Hynek Čermák. Organizátoři slibují i účast zahraničních hostů – potvrzený je mimo jiné bývalý velvyslanec USA v ČSSR v letech 1983–1986 William Luers, který významně pomáhal československému disentu.
Koncert pro budoucnost letos očekává vysokou návštěvnost, slibuje proto i větší technické zázemí. Václavské náměstí bude ozvučené a vybavené LED monitory až k Můstku. Začátek velkého pásma koncertů a proslovů 17. listopadu 2019 je plánován na 16:30 hodin, konec na 22. hodinu.
Sametové posvícení
Pilně se připravuje i satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, který projde Prahou letos poosmé. Připomene 17. listopad také jako Mezinárodní den studentstva, které se právě v posledních letech nebojí ozvat.
Studenti palčivá témata přetvářejí do vizuálně zajímavých, hravých a provokativních forem. Motto letošního ročníku zní ULÍTLY TI VČELE?! reflektující deziluzi z porevolučního vývoje, i dnes tolik rezonující globální problémy.
Ceny Paměti národa a další akce organizace Post Bellum
Organizace Post Bellum letos již podesáté v Národním divadle udílí Ceny Paměti národa osobnostem, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. Letošní předávání cen překročí hranice Čech a Slovenska. Post Bellum ale nekončí jen u toho.
„Naší letošní novinkou jsou hlavně jedinečné projekce a světelné instalace, které se odehrají přímo 17. listopadu na domech Národní třídy. Také se nově zapojujeme do Festivalu svobody na školách a spolu se spolky Díky, že můžem a Nerudný fest jsme nejen pro školy, ale i pro návštěvníky Prahy vytvořili výstavu Střípky revoluce,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum. Celou Českou republiku také spojí jedinečné gesto: 17. listopadu v 17:11 hodin se rozezní všechny zvony kostelů a radnic. Připomeneme si tak hodnotu svobody i ty, kteří za ni bojovali.
Unikátní výstava Komunikace 89
K Festivalu svobody se letos poprvé připojila i iniciativa Památník ticha, která připravila výstavu Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu. Tu bude možné zhlédnout od 11. října do 30. listopadu denně od 14 do 18 hodin ve výstavním prostoru na Letenské pláni.
Výstavní a komunikační projekt, který pořádá autorský tým z Památníku ticha, prožitkovou formou přiblíží komunikační a mediální pozadí zlomových okamžiků politického převratu z celého konce roku 1989. Poukáže především na datum 25. listopadu, kdy došlo ke zrušení cenzury.
„Výstavou chceme upozornit na symbolický počátek otevřené komunikace, na faktickou revoluci listopadového převratu, jíž je návrat k vlastní identitě a svobodě slova,“ říká organizátor výstavy Pavel Štingl. Doprovodný program nabídne tématické diskuse a workshopy.
Festival svobody v regionech
Kromě programu v Praze se k platformě Festival svobody připojilo přes 35 regionálních iniciativ a jejich počet stále narůstá. Jedná se jak o města velká, jako třeba Brno se svým bohatým programem v rámci Brněnského sedmnáctého, tak i o menší – za všechny jmenujme například Městec Králové s filmovým promítáním a hromadným shromážděním.
Většina měst zpracovává celotýdenní bohatý program a dbá na to, aby oslavu letošního výročí nepodcenila. Kupříkladu celoměsíční oslavy v Jindřichově Hradci zahrnují výstavy, několik besed a prohlídek města, koncerty i hromadné setkání na náměstí. V průběhu října se podle odhadů počet zapojených měst zdvojnásobí a vzniknou tak celorepublikově zatím nejjednotnější občanské oslavy za dobu fungování Festivalu svobody jakožto otevřené platformy.