Plánujete dovolenou v Česku? Pak byste si měli pospíšit s rezervací svého ubytování. Češi totiž nelení a žádané lokality už pomalu hlásí plnou obsazenost. Největší zájem je o horské oblasti jako Šumava či Orlické hory nebo Adršpašsko, jižní Čechy či Podyjí. Příjemnou a poklidnou dovolenou bez davu turistů zase slibují rezorty v lázeňském trojúhelníku Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Vyberte si své místo pro letní odpočinek včas.
V počtu rezervací dominují Češi
Z dat hotelového systému Previo, který využívá více jak 2100 nezávislých hotelů, penzionů a hotelových řetězců, vyplývá, že Češi tvoří 80 % všech domácích rezervací v prvním prázdninovém měsíci. Zahraniční hosté zatím představují pouhých 20 % rezervací. „Předpokládáme, že domácí turisté budou znovu hlavním tahounem domácího cestovního ruchu,“ uvádí David Laryš, marketingový ředitel Previo.
Foto: Archiv Projektu
Pro hoteliéry to vypadá na slibné léto. Aktuální obsazenost se blíží 50 % odbydlené obsazenosti minulého roku. „Zájem Čechů o domácí dovolené je podle nás způsobený vysokým zájmem o některé lokality minulý rok. V turisticky lákavých oblastech totiž loni nebylo vůbec možné na poslední chvíli požadované ubytování sehnat. Letos tak Češi nenechávají nic náhodě,” vysvětluje Laryš.
Největší zájem je o hory, lázně o klienty zabojují
Čechy tradičně lákají především horská střediska. Největší zájem je o Orlické hory a Šumavu. Těmto populárním destinacím v obsazenosti dýchá na záda vinařská oblast Slovácko. „U našich klientů v těchto lokalitách je na měsíce červenec až srpen vyprodána až polovina jejich 100 % kapacit,“ říká Laryš. Mezi další populární oblast se řadí Adršpašsko a Broumovsko, jižní Čechy, Lednicko-Valticko a Podyjí. Na chvostu se zatím usídlil Olomoucký kraj, ale i zde rezervací začíná přibývat.
Praha a Český Krumlov bude muset oželet asi 1 000 000 turistů z Číny a Ruska. I přes takový velký úbytek se tyto destinace pozvolna oživují. „Nadějí pro Prahu i Krumlov zůstává opačný trend v příjezdové turistice. Zahraniční návštěvníci z Evropy totiž v současnosti cesty plánují s kratším předstihem, než bylo obvyklé v roce 2019. Věříme, že skutečná návštěvnost těchto turisticky vyhledávaných destinací hoteliéry pozitivně překvapí,“ doplňuje Laryš.
Foto: Archiv Projektu
Západočeský lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně) bude nutné podpořit. „V meziročním srovnání s rokem 2019 je počet rezervací lázeňských měst na léto zatím na 40 % hodnot období před pandemií. Jednou z možností, jak klienty přilákat, je vytvoření nabídek lázeňských pobytových balíčků, které budou motivovat tuzemské hosty k návštěvě,“ udává Richard Šipoš, manažer pobytového portálu Spa.cz.
Češi tráví na dovolené delší čas
Analýza největšího českého rezervačního portálu Hotel.cz ukazuje, že průměrná doba rezervace letos přesáhne 4 dny oproti necelým 3 dnům v roce 2019. Tím se zvýší i průměrná cena pobytu. „Nárůst ceny je logický právě prodloužením délky pobytu. Dalším faktorem je realizované zdražování hoteliérů, které představuje 30% zvýšení ceny oproti roku 2019,“ vysvětluje Milan Petr, manažer rezervačního portálu Hotel.cz. Nejvíce hosté zaplatí v Lednicko-Valtickém lokalitě, kde se cena pobytu vyšplhala na 3 000 Kč za noc. Nejméně pak na Slovácku, kde je 2 000 Kč za noc. K nejlevnějším letním horským destinacím se pak překvapivě řadí Krkonoše s průměrnou denní cenou pobytu 2 500 Kč.
Foto: Archiv Projektu
„Proměna struktury i chování turistů klade na hoteliéry a jejich schopnost získat rezervace nové nároky. Více jak 60 % rezervací je totiž provedeno online a bez prostřednictví cestovních kanceláří. Samostatnost hostů potvrzuje i 50% nárůst přímých rezervací provedených hosty na webových stránkách hoteliérů v loňském roce. Klientům proto přinášíme nové nástroje hotelového marketingu, které jim umožňují viditelnější přítomnost na internetu, lepší vyhledatelnost a možnost nabídnout hostům rezervování na vlastním webu hoteliéra,“ uvádí Laryš z Previo.