Facebook vzniknul v roce 2004. A všechno změnil. Včetně vytváření rodinných alb. Zatímco dřív jste mohli na trapnou fotku svého kámoše z dětství mohli narazit jen tehdy, když vám ji na návštěvě ukázala jeho matka, teď je všechno na internetu.
Roztomilé?
Rodiče často sdílejí fotky svých dětí ještě před jejich narozením. Snímky ultrazvuků jsou běžnou součástí našeho feedu. To je ale ještě ta lepší část. Horší je, když matky (většinou to jsou právě ony a ne tátové) sdílejí snímky svých ratolestí, které na fotce třeba zrovna nahé sedí na nočníku.
Někomu to může připadat roztomilé (i když tedy nevíme komu), ale přemýšleli jste nad tím, jaký vliv to může mít na toho kakajícího chudáka v budoucnu? Na to teď upozorňuje německá blogerka Toyah Diebel fotografiemi vztekajících se dospělých s pobryndanou pusou nebo sedících na nočníku. Veřejné rodinné album může způsobit dětem úzkosti nebo deprese a velmi závažně narušit důvěru ve vztahu rodič-dítě.
Slogan
„Dnes už nestačí říct, jak jste na své dítě pyšní. Rodiče jej chtějí i ukázat. Lajky a komentáře jim přináší endorfiny a rodič je pak hrdý a šťastný,“ řekla blogerka v rozhovoru pro německé Hit rádio FFF s tím, že na rozdíl od rodičů jejich děti nemají na výběr.
Influencerka vede svou kampaň sloganem:
Zveřejnili byste někdy v životě takovou svoji fotku? Vaše dítě také ne
Podvedení
Podle psychologa Radka Ptáčka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je pro všechny dospívající i dospělé velmi důležité, jak je vnímá jejich okolí. „Tento obraz si chceme a potřebujeme vytvářet sami. Jestliže se dozvíme, že nás někdo za zády pomlouvá, nebo dokonce vytváří falešný profil, budeme se cítit podvedeni,“ upozorňuje.
Když se takový člověk dostane na sociální sítě a zjistí, že ho tam jeho rodiče nějak prezentovali, může to pro něj být hodně nepříjemné a ponižující. U mladého člověka to může podle psychologa vyústit v závažné narušení důvěry a vztahu k rodiči, snížení sebedůvěry, a může dojít dokonce až k pocitu úzkosti nebo deprese.
„Děti a zvláště puberťáci dovedou být velmi zlí a nešťastné, nebo dokonce ztrapňující fotografie a informace jsou poměrně často důvodem k posměchu i vážné šikaně,“ komentuje situaci Ptáček pro Aktualne.cz s tím.
Soudy
Děti, které se začaly objevovat na Facebooku v době jeho vzniku, jsou akorát v pubertě. Jak vnímají to, že je rodiče dali polonahé na internet, kde je může každý vidět?
Možná se vám to bude zdát bizarní jako nám, ale děti se s rodiči kvůli publikování fotek bez souhlasu dokonce soudí. V roce 2016 zažalovala tehdy osmnáctiletá dívka z Rakouska své rodiče za to, že odmítli odstranit více než 500 jejích fotografií na Facebooku. Snímky publikovali i zpětně – na sociální síť je začali dávat až v době, kdy jejich dceři bylo jedenáct let.
V italském Římě pro změnu proběhl v roce 2018 soud, který vyhověl synovi, který žaloval svou matku za to, že zveřejňovala na Instagramu a Facebooku jeho fotografie bez jeho svolení. Při dalším porušení synova soukromí musí žena zaplatit pokutu 10 000 eur (přibližně 257 tisíc korun). To už jsou fakt krajní případy, ale kdyby vás to zajímalo, tak v Evropské unii zveřejňování fotek a údajů řeší známé nařízení GDPR.
Náš názor
No a co si myslíme my? Radíme všeho s mírou.
Nejsme zastánci toho, jak někteří neukazují tvář dítěte. Sakra nejste žádné celebrity, nikdo vám za ukázání obličeje vašeho děcka nic nedá a my jsme jen zvědaví, jak vypadá celé, když už ho sem furt cpete… Ale samozřejmě taky nepotřebujeme vidět, jak jste dnes kakali…