Poprvé jej představil v roce 1967 Američan Jim Delligatti, majitel pensylvánské restaurace McDonald´s a zároveň jeden z prvních franšízantů řetězce. O rok později se nabídka dnes už slavného sendviče rozšířila bleskovou rychlostí po celých Spojených státech. K 50. narozeninám dostane Big Mac vlastní měnu Mac Coin, módní kolekci a další dárky.
Měna a móda
Ke čtyřicátinám dostal Big Mac vlastní muzeum. To sídlí poblíž Pittsburghu a návštěvníky seznamuje s historií a úspěchy legendárního burgeru. Jeho součástí je i čtyřmetrový model Big Macu. Muzeum založil sám tvůrce sendviče Delligatti.
K 50. narozeninám nejznámějšího burgeru 2. srpna McDonald´s vydá vlastní globální měnu MacCoin, podporovanou mezinárodně ikonickým Big Macem. Do vydání této měny se zapojily restaurace z celkem padesáti zemí. Hodnota každé mince byla stanovena na 1 Big Mac kdekoliv na světě, zájem o ni ale budou pravděpodobně mít především sběratelé.
„Restaurace McDonald´s dnes najdeme ve více než 120 zemích světa a Big Mac se téměř ve všech stal nedílnou součástí menu. Každá země ale slaví výročí po svém. Nám přišlo zajímavé ukázat lidem, co vše za těch pět dekád bylo v módě v kontrastu s jednou neměnící se stálicí. Ve spolupráci s mladými českými návrháři připravujeme kolekci, která naši ikonu propojí s klíčovými atributy právě uplynulých pěti desetiletí. Kolekce bude v limitované edici v prodeji od podzimu tohoto roku,“ říká Zuzana Svobodová, tisková mluvčí McDonald´s pro Čechy a Slovensko.
Do Čech přišel před 26 lety
První Big Mac v České republice byl prodán 20. března 1992. Tehdy „západní“ řetězec otevřel první českou restauraci v pražské Vodičkově ulici. Ochutnat opravdový burger přišlo jedenáct tisíc zákazníků, a to i přes to, že nabídka tehdy nepařila k nejlevnějším. V roce 1992 zaplatil zákazník za Big Mac padesát korun.
Jedním z prvních, kdo v Čechách Big Mac ochutnal, byl Michal Mládek, který v den otevření první české restaurace pracoval v kuchyni, dnes je jedním z největších franšízantů řetězce u nás. „Big Mac jsem poprvé ochutnal na dovolené v zahraničí. Podruhé asi týden před otevřením restaurace ve Vodičkově ulici, v průběhu příprav na otevření. Tím, že jsem ten první den byl v kuchyni a burgery připravoval, můžu říct, že právě o Big Mac byl zájem asi největší. Je to jednoduše ikona, se kterou jsme poprvé ochutnali nejen dva plátky masa s omáčkou a salátem v housce, ale vlastně i kapitalismus,“ vysvětluje franšízant.
Původní nabídka
Big Mac se do nabídky řetězce dostal až třináct let po otevření první americké pobočky. První restauraci známého řetězce otevřel potomek českých emigrantů Ray Kroc v roce 1955 v americkém Illinois. Původní menu McDonald´s ale bylo o poznání chudší, než jaké známe dnes.
„Zatímco dnes najdou zákazníci v základní denní nabídce celkem čtrnáct variant burgerů, různé wrapy nebo kuřecí nugety, první menu McDonald´s obsahovalo pouze klasický hamburger, cheeseburger a hranolky. Zbytek nabídky byl tvořen mléčnými shaky a nápoji,“ říká Svobodová.
Prvním burgerem, který v nabídce restaurací McDonald´s přibyl, byl Filet-O-Fish. Plátek smažené ryby v housce se do celonárodní nabídky dostal v roce 1965, tedy tři roky před Big Macem. Tak co, jdete dnes na burger?