I letos se tradičně konala konference Apple WWDC v San Franciscu, na které byly představeny chystané softwarové novinky pro letošní rok. Hlavní část se uskutečnila v pondělí 8. června od 19:00 našeho času. Na začátek uvedl Tim Cook nějaké zajímavé statistiky a čísla. Dvacátou šestou konferenci WWDC navštívily tisíce návštěvníků, z více než 70 zemí, z nichž je 80% na této konferenci poprvé.
Mezi návštěvníky je údajně také 350 studentů, kteří získali stipendia na svých školách. Během konference proběhne přes 100 přednášek s více než tisícovkou vývojářů a techniků z Apple.
OS X El Capitan
Jako první novinka byla představena nová verze OS X nesoucí název El Capitan. Systém designově navazuje na předchozí OS X Yosemite, ale samozřejmě obsahuje navíc několik zásadních novinek, které zpříjemní naše používání Macbooků a iMaců.
Nejdůležitější novinkou „El Capitana“ je jeho optimalizace. Měl by být daleko rychlejší, než jeho předchůdce. Až 1.4x rychlejší spouštění aplikací, 2x rychlejší přepínání mezi aplikacemi, nebo až 4x rychlejší otevírání náhledu u souborů PDF.
Velkou novinkou je také funkce Split View. Díky ní můžete otevřít dvě okna v režimu celé obrazovky vedle sebe a nerušeně pracovat v obou aplikacích najednou. Opět přichází i změna systémového stylu písma. Pro Yosemite byl zvolen font s názvem Helvetica Neue a letos na svém Macu uvidíte rozhraní s fontem San Francisco, který už můžete znát z Apple Watch.
Nových úprav se dočkal také prohlížeč Safari. Nově budete moci panely zkracovat na pouhé ikonky, čímž značně ušetříte místo. Vylepšení se nevyhnulo ani vyhledávání Spotlight, které nyní bude zobrazovat více výsledků vyhledávání, než tomu bylo v Yosemite. Bohužel se to netýká češtiny, podporované jazyky pro nové funkce jsou jen angličtina, čínština, francouzština, němčina, italština, japonština a španělština. Pokud však používáte Mac v angličtině, stačí do Spotlightu napsat např. „documents I worked on last week“ a zobrazí se vám všechny dokumenty, na kterých jste pracovali za poslední týden. Do aplikace Mail byly zaintegrovány gesta, které známe z iOS. Doleva mail smažete, doprava ho označíte jako přečtený.
Apple jemně zasáhl také do menu Mission Control, ze kterého by mělo zmizet otravné překrývání oken jedné aplikace přes sebe. Kompletního přepracování se dočkala aplikace Poznámky, ve které nyní můžete tvořit seznamy, vkládat a editovat obrázky, lokace map, nebo vytvářet náčrty. Tyto stejné funkce bude mít samozřejmě i aplikace Poznámky v iOS 9 a všechno se bude synchronizovat přes iCloud, jak jsme byli zvyklí do této chvíle.
Aktualizace aplikace Fotky se k nám dostala teprve nedávno díky updatu OS X Yosemite. Na WWDC bylo ohlášeno, že nově budeme moci ve Fotkách využívat doplňky třetích stran. Pravděpodobně tak bude možnost doinstalovat si různé aplikace na úpravu fotek, nebo jejich sdílení.
Minulý rok byl pro iOS 8 ohlášen Metal. Tato technologie dokáže lépe zpracovat graficky náročný software a zlepšit výkon až o 50%. Proč tedy tuto funkci nevyužít i v OS X? Metal bude samozřejmě součástí OS X El Capitan, tudíž se hráči mohou těšit na daleko lépe vypadající hry.
El Capitan samozřejmě bude obsahovat ještě spoustu nových věcí a funkcí, které jsou však menší a během představení na ně nezbyl čas. Mezi ně patří widget Find My Friends, nová aplikace Disk Utility, vylepšená předpověď počasí a spousta dalšího.
iOS 9
Asi nejvíce vylepšení se dočkala mobilní asistentka Siri. Kromě změny jejího vizuálního kabátu, který se nyní více podobá designu z Apple Watch, získala spousty nových funkcí. Začneme ale tou horší zprávou. Nikdo se bohužel na WWDC nezmínil, že by měla Siri umět nějaký nový jazyk. Všechny spekulace o češtině tak můžeme smést pod stůl. Pokud ale Siri používáte v angličtině, budete potěšeni. Siri vám bude víc rozumět, výsledky bude vyhledávat rychleji a vyhledaný obsah bude konkrétnější a obsáhlejší.
Velkého zásahu se dočkala také funkce Spotlight. Vy už ji vlastně vůbec v telefonu pod tímto názvem nenajdete. Apple se ji rozhodl přejmenovat na jednoduché Search, nebo-li vyhledávání. A kde tuto funkci naleznete? Vrací se na předřazenou obrazovku nalevo od té hlavní. Nové vyhledávání vám bude nabízet výsledky v závislosti na vaší aktuální poloze, nebo denní době a bude úzce spjaté právě se Siri.
Součástí bude také nová funkce nesoucí název Aktivní asistent (Proactive assistent). Ta vás bude sledovat celý den a na základě toho se bude snažit předvídat věci, které se budete chystat udělat. Při připojení sluchátek vám například okamžitě nabídne skladbu, kterou jste si naposled pustili a nedoposlechli ji. Když vám bude volat neznámé číslo, Aktivní asistent projede vaší veškerou komunikaci včetně e-mailů. Pokud telefonní číslo v nějaké komunikaci nalezne, zkusí podle toho vyhodnotit, kdo by to mohl být.
iOS 9 verze pro iPady bude konečně obsahovat multitasking s funkcí Split View. Tahem z pravé strany se otevře panel, ve kterém si otevřete druhou aplikaci, kterou chcete mít otevřenou. Panel se pak dá libovolně zvětšovat a zmenšovat. Nechybí ani funkce Picture in Picture, což v praxi znamená, že si při běžné činnosti si můžete v malém rámečku spustit video, nebo FaceTime hovor. Tyto funkce budou dostupné pouze pro majitele iPadu Air 2.
To však není jediná novinka, které se iPady s iOS 9 dočkají. Apple jim vylepšil i základní klávesnici. Nad hlavními klávesami se objeví pomocné tlačítka na formátování, nebo kopírování textu. Dotykem dvou prstů na klávesnici budete měnit umístění kurzoru a snadno tak kopírovat, přesouvat nebo s pomocí nových zkratkových kláves formátovat text.
iOS 9 získá také novou aplikaci. Ta ponese název News a bude to obdoba oblíbeného Flipboardu. To znamená že v ní uvidíte jen novinky, které opravdu chcete vidět. Vyniká hlavně, jak je u Applu zvykem, nádherné grafické zpracování. Zpočátku nebude aplikace News dostupná celosvětově. Pravděpodobně bude záležet na vydavatelích, kteří budou muset články speciálně formátovat pro tuto aplikaci. Pokud jste vydavatel, nyní se můžete Applu přihlásit, že máte zájem o zobrazování vašich článků v aplikaci News.
Apple hodně v iOS 9 dbal také na delší výdrž. Přibude nový mód šetření energie, který při nízkém stavu baterie automaticky vypne všechny nepotřebné funkce a prodlouží tak výdrž telefonu o několik dalších hodin. Další šikovná věc je, že pokud budete mít položený iPhone displejem směrem dolů, telefon to rozpozná a při příchozí notifikaci se nerozsvítí displej a tím bude také šetřit baterii. Celkově se pak díky iOS 9 prodlouží výdrž telefonu minimálně o hodinu.
První vývojářská beta verze už je nyní venku a veřejná beta verze bude dostupná v červenci. Finální verze iOS 9 vyjde letos na podzim a nejstaršími kompatibilními produkty budou iPhone 4S, iPad 2, iPod Touch 5. generace.
Apple Pay v Anglii
Velká Británie se po USA stává další zemí, kde budou majitelé iPhonů mít možnost využívat platební systém Apple Pay představený minulý rok. Nechyběli ani nějaké ty statistiky. Apple Pay podporuje už přes 2500 bank na více než milionu místech. Aplikace Passbook se přejmenuje na Wallet, nebo-li Peněženku a budete si do ní moct přidat nejrůznějších slevové karty. Aplikace by pak měla sama od sebe rozpoznat v jakém obchodě se nacházíte u pokladny automaticky použít tu správnou kartu. Těchto funkcí se bohužel v České republice v nejbližší době nedočkáme.
watchOS 2
Hodinky Apple Watch se sice prodávají teprve pár měsíců, Apple už ale stihl aktualizaci jejich operačního systému, nesoucího název watchOS 2. Hlavní novinkou jsou nativní aplikace, které do teď hodinkám chyběly. Nová funkce Time Travel vám umožní doslova se posouvat v čase. Pokud čas posunete kupředu, uvidíte vše co vás čeká. Zobrazí se vám nadcházející události, nebo předpověď počasí.
Skvělou věcí je zajisté i mód, který během nabíjení z hodinek udělá šikovné hodiny na nočním stolku, díky kterým budete mít v noci přehled o čase a ráno nikdy nezaspíte. Apple přidal i funkci Activation Lock, kterou už známe z telefonů iPhone. Pokud se vám hodinky ztratí, nálezce se do nich nedostane pokud nebude znát heslo k vašemu Apple ID a vy je můžete na dálku pohodlně smazat.
Apple Music
Očekávané se stalo skutečností. Apple doopravdy představil vlastní hudební streamovací službu. Na pódiu pomohl s představením i sám Drake. Aplikace Apple Music bude obsahovat nejen tuto službu. Její nedílnou součástí by měly být rádiové stanice, včetně té přímo od Applu, která bude vysílat 24/7, ale i sociální síť, která bude snadnou cestou ke komunikaci interpretů s jejich fanoušky.
Ve streamovací službě se objeví veškerá hudba, která kdy na iTunes vyšla. V aplikaci nebudou chybět playlisty vytvořené dle vašeho v kusu, podobně tak, jak to znáte ze Spotify. Měsíční cena za tuto službu bude $9.99 za jednu osobu a nebo můžete zvolit rodinný balíček pro 6 osob v ceně $14.99. Apple Music poběží už na iOS 8.4 od 30. června a každý uživatel bude mít 3 měsíce zdarma. Celou prezentaci zakončil koncertem The Weeknd.