Dnešní profil bude o jednom z nejbohatších lidí na celém světě a rozhodně nejbohatším hudebníkovi v oblasti hip hopu, ale především o producentovi, rapperovi a podnikateli, který si už pěknou řádku let říká Dr. Dre. Ke svému jmění pochopitelně přišel díky produkování hudby, ale značné procento získal díky prodeji své značky Beats by Dr. Dre společnosti Apple. Dnes se však budeme věnovat jeho hudebnímu životu a od toho podnikatelského upustíme.
Celý tento velký životní příběh se začíná psát během začátků poloviny 60. let, kdy se ve městě Los Angeles narodil Andre Romelle Young, jenž později přijímá pseudonym Dr. Dre. Před tím, než se dostává ke své hudební kariéře, stojí před velkou zkouškou své osobnosti. Tím je myšleno především období puberty, jimž si rozhodně prošel každý z nás. Andre Young experimentuje s drogami, a také se nabízí otázka, zda není lepší a pohodlnější vedle produkování hudby spíše prodávat drogy a účastnit se nějakých těch drobnějších krádeží, které nejen v Americe jsou a byly na denním pořádku.
Ovšem láska k hudbě byla u Dreho silnější, než nějaké poflakování losangeleskými ulicemi, a ta se později stává i klíčovým pro celý hip hopový svět. Tato láska pak měla za následek, že se v době, kdy dovršil dospělost, stává DJem v jednom z místních klubů s názvem Eve After Dark. Ten mimochodem patřil do jmění tehdejší populární skupiny World Class Wreckin‘ Cru, kde Dre později startuje svou hudební kariéru, po nabídnutí angažmá v jejich sestavě spolu s DJem Yellou. Společně ještě stihnou nahrát poslední album této skupiny Rapped in Romance. To se stává v letech 1980, kdy začíná další desetiletí, a s tím přichází také nová vlna elektronického funku mísená se samplováním drumových beatu a dále pak s old school rapem.
Tato skutečnost měla za následek, že tehdejší parťáci a přátele Dr. Dre a DJ Yella dostávají do spolupráce s crew C.I.A (Cru‘ In Action), kde vystupuje Ice Cube, Dreho bratranec Sir Jinx a K-Dee. V tomto seskupení upoutávají pozornost místního prodejce drog Erica Wrighta aka Eazy-E, který v tom vidí příležitost k novému a legálnímu podnikání.
Jen o pár let později Ice Cube kontaktuje Dreho a po schůzce ještě s Eazym-E se rozhodnou vydobýt si slávu pod novým štítkem, a tak se začíná psát kapitola o N.W.A, celým názvem Niggaz With Attitudes. Dre však ještě do crew přivádí svého tehdejšího parťáka DJe Yellu a pouští se do nahrávání svých věcí v sestavě Ice Cube, Eazy-E, Dr. Dre, DJ Yella, ke kterým se později v letech 1988 přidává i MC Ren. Společně se pak stávají velmi vlivnou skupinou v oblasti gangsta rapu, a to nejen díky jejich kontroverzním textům, na které v Americe nebyli zvyklí. Proto je také později zakázané, aby se hrála v mnoha tradičních amerických rozhlasových stanicích jejich hudba.
Své debutové studiové album si společně připisují v roce 1988, a to s názvem Straight Outta Compton, jenž vydávají pod Ruthless Record. Tato záležitost je také odrazem tamější mládeže a mezi nejkontroverznější skladby můžeme bezpochyby zařadit Fuck tha Police, díky které se dostali do křížku s úřadem FBI. V tom roce svůj debut pouští i Eazy-E, kde velkou zásluhu má právě Dr. Dre a DJ Yella, kteří se kompletně postarali o hudební stránku.
Jelikož bychom strávili u N.W.A. ještě spoustu času, než bychom se dostali k prvnímu sólo zářezu od Dr. Dre, pojďme rovnou přeskočit do doby, kdy se schyluje k další rappové revoluci, a to v podobě příchodu studiového debutu nazvaného The Chronic. Této záležitosti však předchází ještě spor s Eazym-E, který vyústí až v odchod z této crew, a to v roce 1991, kdy je na vrcholu své popularity. Díky svému příteli Suge Knightovi, se Young zřekl smlouvy, kterou měl s N.W.A. uzavřenou a vrhá se na založení nahrávací společnosti Death Row Records, a to právě se svým přítelem a s rapperem The D.O.C.
V předchozím odstavci jsme zmínili, že s příchodem sólo debutu od Dreho, jsme se dočkali další rappové revoluce. Na mysli máme hlavně fakt, že tato záležitost dala ke vzniku novému subžánru, kterým je právě G-Funk. Na tom se podílel i Snoop Dogg, jenž výrazně přispěl k podobě alba The Chronic a pro kterého tohle album bylo i jakýmsi odrazovým můstkem v jeho vlastní kariéře. Album se stává jedním z nejpovedenějších ve svém roce a zároveň je označováno za nejvlivnější hip hopové album vůbec. Dr. Dre za něj dokonce později získává i platinové ocenění. Texty však vzbudily vlnu kontroverze, a to díky svému obsahu popisujícího život v černošském ghettu a zároveň také texty pobízely k násilí a homofóbii. Přesto se prodalo přes 3 milióny kopií jen v Americe a Dre se objevuje mezi desítkou nejprodávanějších amerických umělců z roku 1993, tentýž rok ještě za singl Let Me Ride, na kterém se objevuje i Snoop Dogg, vyhrává cenu Grammy. Do konce roku zvládne ještě produkci na dalším veleúspěšném albu Doggystyle, to je debutem právě Snoop Dogga, čímž také výrazně přispěl ke vzniku G-Funku.
V roce 1996 opouští i Death Row Records a zakládá svůj vlastní label Aftermath Entertainment pod Interscope Records. Tento label se zaměřoval na vydávání kvalitní hudby a především její selekci tak, aby dal přednost kvalitě před kvantitou. V té době se zaměřuje i na produkování beatu pro jiné umělce. Na doporučení vlastníka Interscope Records, podepisuje Aftermath Entertainment smlouvu s Eminemem, to se stává v roce 1998. V následujícím roce Eminem uvolňuje Slim Shady LP, kde výkonným producentem je právě Dr. Dre.
Rok 1999 je však opět ve znamení sólo záležitosti, když se 16. listopadu rozhodne vydat pokračování svého debutu, a to u Interscope Record. Tento projekt nese název 2001, ale někdy je také označován jako The Chronic: 2001. Mezi rappery se pak na desce objevují jména jako Snoop Dogg, Kurupt, Xzibit, Eminem a další. Kritiky je album přijato daleko kladněji, než jeho předchozí titul a desky se do dnešních dnů prodalo kolem 8 miliónu kopií. Mezi nesmrtelnou a dlouhohrající skladbu můžeme zařadit hit Still D.R.E., na které se nepodílel nikdo jiný, než Snoop Dogg.
Dr. Dre se následně pouští do produkování beatu a stojí za záležitostmi, jako jsou The Marshall Mathers LP, Man vs. Machine z roku 2002 od Xzibita či například nechyběl ani na 50 Centově desce Get Rich Or Die Tryin, kterou vydal pochopitelně pod labelem Aftermath, jakožto jejich rider. Mohli bychom jmenovat mnoho singlů a alb, které Dr. Dre zaštítil svou skvělou produkcí, ale napřed než se s vámi rozloučíme, si ještě v krátkosti připomeneme chystané album Detox.
Práce na tomto albu se datuje někdy k roku 2001, kdy se uvolnily také první spekulace o výsledné podobě celé záležitosti. Později v tomto roce se rozhodl na albu přestat pracovat, ale nakonec oznámil dokončení někdy v roce 2005, avšak ani tento rok projekt světlo světa nespatřil a Dre se opět začal zaměřovat na tvorbu beatů pro jiné umělce. Další zmínky o albu padly až v roce 2010, ale opět se nic nestalo. V září minulého roku jsme se dočkali převratné novinky o albu, přesněji, že od názvu Detox bylo upuštěno.
Nakonec jsme se dozvěděli, že Detox v té podobě v jaké vznikal nikdy nevyjde a místo toho jsme se dočkali alba s názvem Compton, které slouží jako soundtrack k filmu Straight Outta Compton, který dokumentuje vznik skupiny N.W.A.
V únoru 2016 společnost Apple oznámila, že vznikne jejich první seriál Vital Signs, který bude pojednávat o životě Dr.Dreho. Ten bude výkonným producentem tohoto seriálu.