Každý, kdo alespoň jedním okem sleduje světové technologické dění, ví, že rozšířená realita, tedy situace, kdy je okolní svět obohacen o virtuální prvky, je jedním slovem v kurzu. Experimentuje s ní spousta firem a nedávno se o ní začala zajímat i jedna z nejvýraznějších – Apple. Nejenže představila speciální balíček nástrojů ARKit, díky kterému mohou vývojáři vytvářet pro iPhony a iPady zajímavé aplikace, ale nově chce také prorazit s hardwarem.
Uznávaný reportér serveru Bloomberg Mark Gurman, jenž je poměrně přesný v odhalování nových věcí od Applu, přišel s informací, že kalifornský technologický gigant pracuje na brýlích založených na rozšířené realitě, které mají v roce 2020 nahradit iPhone. Apple pochopitelně tyto spekulace odmítl komentovat, avšak Gurmanovy ověřené zdroje mluví o zajímavých vlastnostech, kterými mají chystané brýle disponovat.
Tou nejzásadnější informací je, že mají fungovat nezávisle na iPhonu. Nemá se tedy jednat o pouhý gadget, nýbrž o plnohodnotné zařízení, se kterým bude možné komunikovat, konzumovat obsah, hrát hry a mnoho dalšího. Ostatně se proslýchá, že Apple již nyní testuje tuto technologii v útrobách svého sídla v Cupertinu.
Specializovaný tým pod vedením inženýra Mikea Rockwella, který byl v minulosti důležitým článkem ve společnosti Dolby Labs zabývající se zvukem a filmovou reprodukcí, si má pohrávat s oblíbeným headsetem HTC Vive, na němž vše zkouší. Údajně již vyvinul i první textovou platformu, aplikaci k promítání 360stupňového videa a navigaci.
Co se týče vzhledu, opět nemáme v ruce nic. Apple přeci jen své chystané produkty skrývá do posledních chvil, i když mu to častokrát nevychází. Jisté však je, že se potřebné komponenty budou muset vměstnat do skutečně kompaktního zařízení. Proto má vzniknout unikátní procesor s vysokým výkonem a nízkou spotřebou na principu čipu v hodinkách Apple Watch.
Bude zajímavé sledovat, jak bude tato evoluce nejpopulárnějšího smartphonu probíhat. Je ovšem pravděpodobné, že iPhone v roce 2020 nebude znamenat to, co znamená teď. Nemusí být primárním zařízením pro přijímání hovorů, posílání zpráv, hraní her a další činnosti. To vše by mohly nahradit brýle, nicméně natolik vyladěné a funkční, aby je nečekal stejný osud jako Google Glass.