To, že lidé nevyjdou s penězi do další výplaty, bývá poměrně časté. Řešením pak pro takové lidi bývá vzít si nějakou tu půjčku. Nejčastěji je tomu v období před Vánoci nebo letní dovolenou. Častým rozhodnutím bývají rychlé půjčky do výplaty. Ty v dnešní době nabízí dlouhá řada poskytovatelů. Pro snadnější orientaci v jejich přívětivosti provedl nezávislý finanční magazín Lundea průzkum o dostupnosti rychlých půjček do výplaty.
Průzkum byl proveden metodou porovnáním půjček do výplaty se splatností do 30 dnů, a to ve více než 40 parametrech a 5 kategoriích. Zahrnuto do něj bylo 21 seriózních poskytovatelů nabízejících právě tyto krátkodobé půjčky. Z důvodu obtížného porovnávání s dlouhodobými půjčkami byly zařazeny pouze společnosti nabízející půjčky se splatností do 30 dnů. Účelem provedeného průzkumu bylo především srovnat v této sekci půjčky podle dostupnosti, vstřícnosti, ceny, transparentnosti a rychlosti, a to z pohledu běžného klienta. Nezáleželo tedy pouze na ceně. Cílem bylo vyzdvihnout klady a upozornit i na případné zápory, nevýhody a rizika jednotlivých půjček.
Zacílení na lepší spokojenost klientů
Na lepší spokojenost klientů, u kterých je vyšší pravděpodobnost, že se v budoucnu se žádostí o půjčku vrátí ke stejnému poskytovateli, cílí hned 43 % nebankovních společností. Právě tyto se z výše uvedeného důvodu rozhodly poskytovat rychlou půjčku do výplaty zdarma. Kromě toho také 14 % z 21 porovnávaných poskytovatelů nabízí možnost půjčky v hotovosti, což je pro některé z žadatelů také velkým plus.
Klíčová komunikace poskytovatelů s klienty
Komunikace a rychlé odpovědi na dotazy jsou pro mnoho klientů klíčové. I na tento parametr se průzkum zaměřil a vyplynulo z něj, že 43 % poskytovatelů rychlých půjček má online chat a 14 % pracuje i o víkendech. Dobré výsledky měly nebankovní společnosti i co se týče rychlosti odpovědí na dotazy. Průměrná dostupnost podpory v hodinách za den se pak ve výsledcích pohybuje kolem 9 hodin.
Překážky na cestě k půjčce do výplaty nemusí být vždy problém
Nejčastějšími překážkami na cestě žadatelů k půjčce do výplaty bývá exekuce, insolvence, běžící zkušební doba, nemožnost doložit příjem nebo zápis v registru. U velké části společností není problémem ukončená insolvence, zápis v registru ani exekuce. Konkrétně klientům v ukončené insolvenci půjčuje téměř 70 % a stejně tak i v případě zápisu v SOLUS, EUC a NRKI. Žadatelům s exekucí pak půjčuje 14 %. Zkušební doba pak není problém pro 52 %. Nemožnost doložit příjem je ovšem velkým problémem a v tomto případě společnost klientovi peníze nepůjčí.
Pokud se dostanete do situace, kdy potřebujete půjčit peníze do výplaty, je potřeba si dobře rozmyslet, jestli vám taková půjčka nepřivodí více problémů, než užitku. V takovém případě nenaleťte žádné lichvě, která neuvedl veškeré poplatky a zejména je v řádu klidně několika tisíc. V takovém případě se nejdříve podívejte na srovnání půjček do výplaty, kde si mimo jiné můžete porovnat v tabulce reálné náklady spojené s půjčkou.
Příliš nízký nebo vysoký věk někdy bývá problém
Ač ve většině případů postačí pro získání rychlé půjčky do výplaty plnoletost, ve 3 případech je nastavena minimální věková hranice žadatele na 20-21 let. A jak je to s maximálním věkem? Maximální věková hranice žadatele je pak u 3 společností 75 let a u 4 je to dokonce už 65 let.
Jak je to se žadateli typu cizinci, důchodci nebo ženy na mateřské dovolené
V případě cizinců získají rychlou půjčku do výplaty u poloviny z porovnávaných 21 poskytovatelů. U 90 % nebudou mít problém ani matky na mateřské dovolené. A i důchodci si mohou bez obav podat žádost o rychlou půjčku do výplaty. Jen u 3-4 poskytovatelů je nastavena maximální věková hranice na 65-75 let.
Foto: Shutterstock