Indická kuchyně, to je samá zelenina. Jestli si tohle myslíte, tak v restauraci Sia vás během dnů indické gastronomie od poloviny do konce září vyvedou z omylu. Na menu ale nebude jen tradiční máslové kuře nebo šťavnatý předkrm ze sýru paneer. Tým šéfkuchaře Jiřího Štifta vám naservíruje takovou Indii, jakou nikde jinde nezažijete. Voňavou po typickém koření, ale lehčí a méně tučnou.
„Indická kuchyně je plná chutí. Když umíte pracovat s kořením a sami z čerstvých surovin vytvoříte základy pro typické pokrmy jako butter chicken, tak je indická kuchyně naprosto úžasná, lehká a plně vás uspokojí,“ říká šéfkuchař restaurace Sia Jiří Štift, který stojí za nápadem uspořádat v Sia indické dny. Ty proběhnou od 19. do 30. září.
Od týmu kuchařů Jiřího Štifta však nečekejte jen tradiční pokrmy. „Máslové kuře alias butter chicken nesmí rozhodně chybět, ale chceme nabídnout i něco víc, než dostanete v běžné indické restauraci. S kolegy jsme dali dohromady menu, které je složeno z pokrmů napříč celou Indií a chuťově velmi pestré,“ přibližuje Jiří Štift, na co se milovníci Indie mohou těšit.
Foto: Together
Vegetariáni dostanou vlastní menu
Indická kuchyně je nesmírně bohatá. Na severu a západě holdují luštěninám, především cizrně, na východě a jihu mají zase raději rýži. Gastronomie na jihu bývá i často více pikantní. Indové vesměs nejsou vegetariány, pouhá čtvrtina obyvatel nejí maso. Z náboženských důvodů však v různých částech země některá masa vůbec na talíř nedostanete. Jinak si zde můžete pochutnat na kuřecím či jehněčím. A přesně takhle barvité menu připravili i v Sia. Aby si každý našel pro sebe to pravé.
„Chodí k nám hodně vegetariáni, kteří říkají, že máme málo vegetariánských jídel, a tak jsme jim připravili pokrm, který může sloužit i jako plnohodnotné vegetariánské jídlo,“ vysvětluje Jiří Štift, proč podávaný předkrm pojmenovali Vegetariánský sen. Ten obsahuje zelený hrášek tikki smažený v panko strouhance, smaženou taštičku samosu, která platí za nejrozšířenější svačinu v Indii, plněnou čedarem s tamarindovým čatní a ikonické severoindické jídlo v podání šťavnatého kravského sýra paneer marinovaného ve štiplavě pálivé a kyselé tandoori masale a domácí nakládanou zeleninou.
Foto: Together
Tradiční jídla nabídnou neobyčejné kombinace
Pokud byste mezi polévkami chtěli najít tradiční Muligatawny, nenajdete ji. Tým Jiřího Štifta i polévku pojal netradičně, protože ta jejich vegetariánská rajčatovo-čočková je lehce nakyslá a z ingrediencí, které nejsou až tak typické.
Milovníci kuřete však o své oblíbené butter chicken, které lidé milují po celém světě pro jeho jemnou omáčku z rajčat a másla, nepřijdou. „Je to klasika, která nesmí chybět. Asi jako v české restauraci řízek. Slibujeme, že to bude delikátní záležitost,“ láká Jiří Štift. Další sázkou na jistotu jsou podle šéfkuchaře i obří krevety Jinga prawns marinované ve slavné omáčce tikka masala s opečenými tandoori brambory. Výběr z masových jídel zakončuje jehněčí kolínko dušené v madras kari s papájovým čatní a kešu ořechy a rozinkovým kuskusem. „Kuskus není nejtypičtější příloha, ale v Indii se používá. Zvolili jsem ho z jednoho prostého důvodu, chceme nabídnout i jinou přílohu než rýži,“ vysvětluje Jiří Štift.
Chybět nebude ani sladká tečka v podobě Mango lassí citrónového sorbetu a Panjabi rýžového nákypu s kokosovým mlékem, jablky a ořechy.
Jiří Štift vám se svým týmem přejí śauq se khāie.