Jaro už sice klepe na dveře, ale zahraniční lyžařská střediska stále fungují a čekají na své návštěvníky. Protentokrát ale nechte lyže i snowboard doma. Na scénu totiž přichází splitboard – prkno, které se během okamžiku dokáže proměnit v lyže a zase zpět.
Ani lyže, ani snowboard
Na svah si vyšlápnete na lyžích opatřených tuleními pásy, zatímco dolů už se vezete na snowboardu. Přesně takový nevšední zážitek vám dopřeje splitboard – speciální snowboardové prkno, které pro pohodlné stoupání do svahu rozdělíte na dvě lyže a opatříte stoupacími pásy. Před následným sjezdem stačí lyže opět spojit a upravit vázání do snowboardové pozice.
Kde se vzal první splitboard?
První splitboard vznikl pod rukama amerického snowboardisty zvaného Cowboy. Touha po jízdě ve volném terénu ho dohnala k tomu, že ze svého snowboardového prkna vyrobil první splitboard. A to tím nejjednodušším možným způsobem. Podélně rozpůlil snowboard i vázání a sestrojil primitivní uchycení obou polovin prkna.
Vzhůru za hranice sjezdovek
K rostoucí oblibě splitboardingu přispěla mimo jiné koronavirová krize a s ní související protiepidemická opatření, na jejichž základě se minulý rok uzavřela všechna lyžařská střediska v Česku.
Díky splitboardu si užijete sjíždění zasněžených kopců bez ohledu na to, zda jsou vleky a lanovky v provozu, či nikoliv. Navíc se vám tak otevírají mnohem širší možnosti – na splitboardu se totiž podíváte i za hranice upravených sjezdovek a v podstatě žádný terén už pro vás nebude nedostupný.
Vybavení na splitboard
Splitboarding lze jen stěží provozovat bez splitboardu – ten si můžete buď vyrobit, podobně jako to udělal již zmíněný snowboardista Cowboy, nebo zakoupit. Jeho pořizovací cena se pohybuje od 11 000 korun. Kromě prkna budete potřebovat také stoupací pásy, vázání, puky a konzoly pro upevnění vázání. Poslední dva komponenty bývají součástí balení s vázáním, záleží ale na výrobci.
Další vybavení na splitboarding, bez něhož se neobejdete:
- Boty na splitboarding – jsou lehčí a odolnější než klasické snowboardové boty. Navíc mají protiskluzovou podrážku a vyztuženou přední část.
- Skialpové hůlky – doporučujeme volit ty skládací, které před sjezdem pohodlně schováte do batohu.
- Split pack – speciální batoh, do kterého se vejde vše, co budete při splitboardingu potřebovat.
Kam vyrazit za sněhem
Splitboarding si můžete vyzkoušet prakticky kdekoliv. Vhodné podmínky nabízejí jak české, tak zahraniční hory, kde najdete desítky perfektních svahů pro jízdu na splitboardu. Ani začátkem jara vás nezklamou vyhlášené lyžařské areály v Rakousku, Itálii a ve Švýcarsku.
Zimní sezóna je v plném proudu, takže máte stále šanci zažít splitboarding na vlastní kůži. Veškerou výbavu seženete na Heurece, tak na nic nečekejte, porovnejte nabídky e-shopů a vyberte si svůj nový splitboard.