Virtuální mobilita, nebo pyžamo? Erasmus mění kvůli koronaviru podmínky

Strávit semestr ve Francii, Německu nebo třeba Španělsku je lákadlem pro nejednoho vysokoškoláka. Díky studijnímu programu Erasmus+ zažijete jinou kulturu, procvičíte si cizí jazyk a poznáte nové přátele. Několik měsíců strávených v zahraničí se navíc hezky blýsknou v životopise. Přečtěte si, jak situace ohledně koronaviru ovlivňuje oblíbený stipendijní program.

I když zájem o stipendijní program Erasmus+ kvůli pandemické situaci o trochu klesnul, většina vysokoškolských studentů v tomto zimním semestru odcestovala. Mladí tak stráví semestr či dva v zahraničí na partnerské škole, aby poznali tamní prostředí i kulturu. Část nákladů na cestu navíc hradí Evropská unie.

Máte zelenou?

Pokud váháte, jestli odcestovat, obraťte se na vysokou školu, na které studujete. Informujte se také, jaká je současná situace v zemi, do které chcete vycestovat a zprávy průběžně sledujte. Na internetových stránkách programu Erasmus+ sledujte aktuální dění. Podívejte se na mapu, ve které je barevně označeno, do kterých zemí se momentálně může cestovat. Zelená znamená, že máte volno. Červená – snad to vyjde příště. Studium v zahraničí však probíhá podobně jako v Česku, většina výuky je online formou.

Mějte přehled

To, co platilo dnes, už nemusí platit zítra. Koronavirová opatření se neustále mění, i proto je dobré mít přehled. Vycestovat na několik měsíců do zahraničí chce odvahu. Dvojitou nálož kuráže budete potřebovat v současné pandemické situaci. A protože štěstí přeje připraveným, nezapomeňte na cestovní pojištění online a díky srovnávači si vyberte to nejvýhodnější.

Zkuste virtuální mobilitu

Zjistili jste, že nemůžete odcestovat za vaším vysněným dobrodružstvím? Na výběr máte ze dvou možností. Buď pobyt zrušíte a nastoupíte na svou alma mater, nebo se zúčastníte tzv. virtuální mobility. V překladu to znamená jediné – studovat na zahraniční škole online, ale doma v pyžamu a za počítačem. Studijní výsledky se vám započítají stejně jako kdybyste se programu fyzicky účastnili, jenže bez nároku na stipendium. Peníze jsou totiž určeny na pokrytí rozdílů životních nákladů v tuzemsku a zahraničí. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nezapomeňte, že pandemická opatření má každá země trochu jiná.

foto: Unsplash





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli