Brněnský startup spojil zdánlivě neslučitelné – IT a přírodu. Česká republika patří mezi největší evropské včelařské velmoci. Na 1 km² máme v průměru 8 včelích úlů. V posledních letech se ale bohužel značně zvyšují úhyny včelstev. I přes tuto skutečnost stále chybí relevantní data, která by jednoznačně říkala, proč tomu tak je. S tím se snaží bojovat startup Forsage prostřednictvím speciálního monitoringu včelích úlů.
Hithit
Co se děje uvnitř včelího úlu? Kolik je tam medu, kolik včel a co zrovna dělají? Každý začínající včelař by u svých úlů nejraději nocoval… Příroda je ale mocná a těžko tak můžeme s jistotou říct, co se v úlu zrovna děje. Proto brněnský startup Forsage vyrobil speciální zařízení, které umí přesně ukázat, jak se včely mají.
Kromě toho, že za poslední dva roky vyhrává ceny snad všude, kde svoji technologii představí, teď spustil kampaň na crowdfundingovém serveru HitHitu. Sbírá v ní peníze na to, aby se mohl rozrůst o průzkumníka, který bude umět zpracovávat sbíraná data a na jejich základě vyhodnocovat, jak se mají včely v Česku.
Šetří čas a peníze
Jejich zařízení je v podstatě takový virtuální rádce včelařů. Ukazuje, co se aktuálně ve včelstvu děje, tedy například jestli je tam matka, jestli jsou včely ve stresu, jestli se chystají rojit, jestli začala snůška nebo jestli už ke konci zimy začaly plodovat a další. Včelaři tedy dává jistotu a zároveň mu šetří čas a peníze. Zařízení měří zvuk, teplotu a vlhkost v úlu spolu s jeho váhou.
“Existuje pár projektů, které se zabývají vzdáleným monitoringem včelstev. Naše unikátnost a přidaná hodnota je v kvalitních technologiích, na kterých to stavíme, kromě výzkumu a občanské vědy. Testovali jsme například různé druhy vah a došli k závěru, že chceme používat pouze ty průmyslové, které jsou dělané na stálé zatížení a tedy jejich hodnota je vypovídající i po čase. Včelaři jsou pro nás důležití. Záleží nám na tom, aby jim technologie byla k užitku dlouhodobě. Stejně tak máme v týmu lidi, co se o zapojené včelaře starají, a počítáme i s tím, že jim budeme zařízení vyměňovat za novější verze,“ říká Soňa Parke, která má ve Forsage na starosti komunikaci a firemní včely.
Martin Špaňhel, vrchní včelař Forsage, jakožto ten z týmu, co včelaří déle než jednu dekádu, doplňuje: „Celý projekt vnímáme komplexně a stavíme jej na třech pilířích. Prvním pilířem je samotný produkt — tj. zařízení, které včelař umístí do úlu a aplikace virtuálního včelařského rádce. Druhý pilíř zahrnuje výzkum a spolupráci s univerzitami. Podstatou třetího a posledního pilíře je práce s daty z úlů, která by mohla veřejnosti i odborníkům poskytnou nezávislé a podložené informace o životě včel a zároveň odpovědět na řadu otázek ohledně prohlubujícího se problému s úhynem včel v posledních letech.”