Zimní sezona v Jižním Tyrolsku už běží (skoro) naplno. Vypadá to jako samozřejmost. Ale za skvěle upravenými sjezdovkami (nejen) v Eggentalu stojí hodně práce a důvtipu. Jak potvrzuje příběh Georga Eisatha.
Začátky
Právě on měl někdy před čtyřiceti lety v rukou, respektive z nich vyšlo, první jihotyrolské sněžné dělo. A dnes se zabývá lanovkami v zeleném duchu, a to ve ski resortu Carezza, zavaleném technickým sněhem, z něhož vytváří ty nejlepší koberce na sjezdovkách.
Svá první sněžná děla navrhl v osmdesátých letech minulého století jako alternativu k zahraničním vrtulovým strojům pro výrobu sněhu jižně od Alp. V roce 1990 spolu s Walterem Riederem a Erichem Gummererem založili společnost TechnoAlpin a velmi brzy se stali lídry v oblasti technického zasněžování. On sám potom „převlékl dres“ a nedaleko svého domova mezi Nova Levante/Welschnofenem a Karerpassem v údolí Eggental koupil většinu licencí na lanovky v tehdy chátrajícím středisku.
40 milionů eur, 40 kilometrů sjezdovek
Od té doby tam zainvestoval přes 40 milionů eur do zcela nových systémů zasněžování, lanovek, vleků a sjezdovek. A resort pojmenoval Carezza. Na vrcholu nedalekého masivu Rosengarten možná vládne trpaslík Laurin, ale dole je sněhovým králem Georg Eisath. Na úpatí Latemaru a Rosengarten pečuje o 40 kilometrů sjezdovek už spolu se synem Florianem, bývalým skvělým lyžařem.
„Sněhově bílá krajina je krásná a přírodní sníh je navíc vhodný pro vlhkost při technickém zasněžování. Ale právě umělý sníh je základem zaručené zábavy na sjezdovkách a umožňuje provoz středisek bez ohledu na povětrnostní podmínky,“ říká.
Snížení nákladů
Eisath studoval klimatické mapy zobrazující počasí v průběhu mnoha desetiletí a všiml si, že teploty v regionu Latemar vždy výrazně klesají jen asi dva týdny v listopadu. Přesně tam naplánuje čas na výrobu první vrstvy sněhu. První vrstva sněhu se produkuje během chladných listopadových dní, druhá v prosinci a někdy je nutné třetí období zasněžování v lednu. Poté se děla uloží ke spánku až do příští zimy.
„Jakmile „teplotní okno“ dosáhne -7 až -12 stupňů Celsia, spustím všech 200 děl s plně automatickým systémem do pěti minut,“ ukazuje. Pak běží děla tři až pět dní nepřetržitě. Šířka svahu, množství sněhu a vítr určují, zda se k výrobě používá sněhová pistole nebo sněhová kopí. Výběr vhodného okamžiku znamená potenciální snížení nákladů až o polovinu. Za správné teploty se stejné množství energie použije k výrobě podstatně více sněhu.
Eisath vše přesně sleduje a zaznamenává. Neustále se ptá, co by se dalo zlepšit. Jako vědec. Dnes už má přesnou představu o tom, kolik sněhu musí každá část lyžařského střediska udržet po celou zimu. Pět sněhových rolbiček ošetřuje asi sto hektarů sjezdovek. Pro optimalizaci provozu probíhá GPS sledování a měření hloubky sněhu. Oproti minulosti šetří asi čtvrtinu paliva na stejné ploše. Úspěšný koncept společnosti Eisath získal i cenu Alpines Klimaskigebiet (Sustainable Alpine Ski Resort). Carezza se jako první z italských resortů připojila ke Climate Neutrality Alliance.
Obereggen
Až se vydáte do Carezzy, zastavte se i v nedalekém Obereggenu, přímo pod Latemarem, taky stojí za pozornost. A taky díky svému ekologickému charakteru. Nabízí 48 kilometrů sjezdovek a 18 lanovek včetně nové na Reiterjoch, dva tobogany, snow park a dětskou zónu – to vše v propojení se sousedním Pampeagem a Predazzem.
Úchvatný 360stupňový panoramatický výhled uzříte z horské chaty Oberholz na vrcholu stejnojmenné pisty. A na večerní party pak musíte vyrazit samosebou do nového klubu Locx.