Světový den origami – umění, které dávno není jen japonské

Cristian Marianciuc

I když si 11. listopadu asi většina světa připomíná při Dni válečných veteránů ty, kteří padli během první světové války, je toto datum významné i pro milovníky umění. Tento den patří také japonskému umění skládaných motivů z papíru zvanému origami. Proč jsou tyto skládačky tolik zajímavé a proč není jedním z jeho nynějších protagonistů Japonec, ale Rumun?

Světové umění, které nikdo neokopíroval

Origami pochází z japonských slov „ori“, což znamená „skládat“, a „kami“, což znamená „papír“. Jeho kolébkou je Japonsko a hlavním smyslem celé té srandy je vytvořit složité objekty nejrůznějších tvarů z kousků čtvercových papírů.

Poprvé se origami objevilo v šestém století, ale až od století sedmnáctého se stalo součástí japonského mainstreamu. Od té doby je používáno pro dekorativní a slavnostní účely, a to nejen v Asii. Origami se ovšem nešířilo do zbytku světa právě z Japonska, ale vyvinulo se nezávisle na něm ve třináctém století i v Evropě.

Nejčastější druhy origami

Mezi nejoblíbenější typy skládanek patří pohyblivé, modulární a mokré. S pohyblivými si po jejich složení můžete hrát, kroutit jimi nebo za ně tahat. Určitě vám není neznámé „nebe-peklo-ráj“.

Modulární origami jsou složené z více dílů, které působí, jako by do sebe byly zakousnuté. Často se s nimi můžete setkat jako s 3D origami.

A poslední kategorií jsou mokré origami, které se skládají z navlhčeného papíru, což umožňuje tvorbu náročných modelů. Přesto, že se tradiční origami skládají pouze z papíru bez použití jakýchkoli nástrojů, moderní pojetí dovoluje vzít si na pomoc nůžky. Taková variace se pak nazývá kirigami.

Origami jako umění i způsob terapie

Že není origami jen výsadou japonských mistrů umění, dokládá rumunský umělec Cristian Marianciuc. Ten se téměř před pěti lety rozhodl, že každý den poskládá jedno origami. Jeho původním záměrem bylo ukázat, co všechno zvládne vytvořit během celého roku, ale protože se do papírových skládaček skutečně zamiloval, ve svém úsilí pokračoval. Jeho hejno jeřábů se tak rozrostlo na neskutečných tisíc origami.

Zpočátku byla Cristianova tvorba pouhou improvizací. Postupem času ale tyto experimenty změnily podobu do čím dál složitějšího origami. Kromě papíru začal používat i různé další materiály, pustil se do nevšedních barevných kombinací i různorodých struktur. Žádné z jeho origami není identické s jiným.

„Věřím, že když člověk složí tisíc jeřábů, splní se mu přání. Navíc je to skvělý typ kreativní terapie,“ říká umělec. Na Cristianovu tvorbu se můžete podívat do naší galerie nebo na jeho instagramový účet @icarus.mid.air, kde umělec nasbíral velkou fanouškovskou základnu – za téměř pět let si jeho tvorbu našlo přes 48 tisíc followerů.

Světový den origami

Jestli jste origami ještě nikdy neskládali, můžete to na Světový den origami konečně vyzkoušet. Začněte například jeřábem, jedním z nejčastěji skládaných modelů po celém světě.

Jestli ale nejste nováčkem, vyzkoušejte nějakou novou techniku nebo se snažte pracovat na novém, komplexním origami. Ať to jde!





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli