Kde jsou ty doby, kdy zástupci velkých módních domů na rappery oděné v jejich posledních modelech koukali skrz prsty. Dnes se už celá hra poněkud otočila. Prvky urban kultury ovlivňují módní návrháře.
Pomalu, ale jistě
Vztah mezi hip hopem a vysokou módou se nezrodil ze dne na den. Byl to spíš dlouhodobý proces vzájemného se oťukávání a pomalé adaptace. Nejlépe to shrnula asi Kyle Luu, světoznámá stylistka celebrit. která v minulosti spolupracovala třeba i s Cardi B nebo Travisem Scottem.
Hip hop přijal módu o dost dříve, než móda přijala hip hop… A lidé z módního průmyslu chodí na každou party pozdě. I na tu pomyslnou.
Musíme ale jedním dechem dodat, že dnes se rapperům (a samozřejmě i rapperkám) daří ve světě módu opravdu dobře. Vždyť právě už výše zmíněná Cardi B získala na poslední přehlídce Alexandera Wanga místo hned vedle šéfredaktorky časopisu Vogue Anny Wintour, a to přímo během newyorského fashion weeku.
Ve stejném časopisu (tedy alespoň v jeho verzi pro Spojené státy) můžete vidět třeba taky A$AP Rockyho v reklamě na spodní prádlo od Calvina Kleina. A nezapomeńme, že velký kredit získal v loňském roce i zesnulý rapper The Notorious B.I.G., když podle něj módní dům Versace pojmenoval model slunečních brýlí Biggie.
Dapper Dan, Virgil Abloh, …
Za zmínku stojí také harlemský návrhář Dapper Dan, který v roce 2017 získal vlastní kolekci u Gucciho. A co Virgil Abloh jako kreativní ředitel u značky Louis Vuitton?
Výjimkou nejsou dnes už ani rappeři na přehlídkových molech. Na fashion show německého módního návrháře jste například mohli vidět sourozenecké duo Rae Sremmurd, které se proslavilo hity jako Black Beatles s Gucci Manem, No Type nebo No Flex Zone.
Luxusní teplákové soupravy
Jen se podívejte například na několik posledních kolekcí od Gucciho. Kreativní ředitel luxusní italské značky, návrhář Alessandro Michele, se za pouhých několik let postaral o naprostou reinkarnaci celého fenoménu. Rappeři dnes věci od Gucci milují snad více než kdykoli předtím. A není divu. Vždyť v jejich kolekcích najdete luxusní teplákové soupravy a mikiny s naprosto urban designy.
Některé kousky byste sice možná na první pohled označili dokonce i za ne úplně povedený padělek, ale pozor, cena takové mikiny s kapucí se může vyšplhat klidně až na třicet tisíc korun. Nenucené a ležérní designy a střihy jsou dnes prostě zatraceně trendy záležitostí.
Kontroverze okolo Louise Vuittona
Neměli bychom ale zapomínat ani na to, že ne všechny dveře se hip hopu otevřely najednou. Když v roce 2009 Kanye West představil svou kolekci tenisek pro Louis Vuitton, bylo to zhruba ve stejné době, kdy tato francouzská značka žalovala rappera Ricka Rosse.
Podle jejich tvrzení měl rapper mít na obálce časopisu XXL falešné brýle s jejich logem. Brýle ale měly být autentické, návrhář Jacob Bernstein (alias The Sunglasses Pimp) je jen vylepšil o několik zlatých doplňků…