Jan Vormann – umělec, který opravuje architektonické památky pomocí kostiček Lego

Jan Vormann

Se stavebnicí Lego si hrají děti i dospělí po celém světě a můžete se s ní setkat snad všude. Za svou dlouhou historii se Lego podívalo dokonce i do vesmíru.

Odtud a z dětských pokojíků a heren se dostává ale na místa, kde byste ho určitě nehledali, a to na architektonické památky. Respektive ani ne tak na ně, jako se stává jejich součástí. A to hlavně díky umělci Janu Vormannovi. Co ho k tomu inspiruje, co všechno už pomocí kostiček opravil a kde ho můžete letos v létě potkat?

Dispatchwork

Jan Vormann je šestatřicetiletý umělec, který se narodil v německém Bambergu. Nejprve studoval dějiny umění a památkové péče, později se zaměřil na sochařství. Neustále s sebou tahá hromady Lega a posledních dvanáct let cestuje po světě a pomocí těchto kostiček opravuje poškozené památky. Plastové dílky používá hlavně k opravě a vyplnění otvorů v rozbitých stěnách.

„Lego je silná značka. Zároveň je to stavebnice, se kterou si hrají celé generace dětí i dospělých. Já se pomocí instalace jejích cihliček do porušených památek snažím o její zviditelnění a zároveň o opravu různých staveb. Nejedná se o žádný vandalismus, jak by se možná mohlo na první pohled zdát,“ popsal Vormann svůj projekt Dispatchwork. Kostičky Lego jsou tak díky němu na památkách k vidění ve více než 120 městech po celém světě.

Navazují na něj další

Jan Vormann a jeho opravy památek jsou tak populární, že se řada lidí ve svých městech do projektu samovolně zapojuje a sdílí s ním videa svých staveb na jeho interaktivní stránce. „Projekt spojuje lidi po celém světě. Zatímco některé opravy zaberou několik málo minut, jindy nahrazení chybějících cihel ve zdi zabere řadu hodin,“ říká Vormann, který své nápady s památkáři nekonzultuje. Projekt Dispatchwork je moc úspěšný, ale nebyl by, kdyby se do něj nepřipojila řada nadací, organizací a další lidi, kteří se rozhodli Dispatchwork podpořit.

Kde můžete Lego na památkách vidět? V Berlíně můžete najít zeď, která byla prošpikovaná kulkami z Druhé světové války, a nyní jsou tyto díry zaplněny barevnými kostičkami. Další díla najdete také v New Yorku, v Tripoli v Libyi, v Kalábrii v Itálii, v Birminghamu, Amsterdamu nebo třeba v Toulouse ve Francii. V Hong Kongu má tento projekt větší přesah, slouží hlavně k zabavení mládeže a k jejímu stmelení.

Zn.: Obří pytel

A letos v létě můžete potkat samotného Vormanna vyzbrojeného hromadou plastových cihel, jak bude opravovat památky na pařížském předměstí Créteil. Za pozornost určitě stojí i jeho instagramový účet, na kterém sdílí nejen fotky svých děl, ale také obrázky ostatních lidí, kteří jdou v jeho stopách.

Jeho samotného ale na fotografiích na jeho Instagramu neuvidíte. Takže ho budete muset poznat na ulici pouze podle obřího pytle Lega. Hodně štěstí!





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli