Oblíbené pražské místo, kde si dát koktejl nebo pivo. To je tak zvaná náplavka. Rašínovo, Hořejší i Dvořákovo nábřeží se během pár let hodně změní. Přestavba prvních dvou zmíněných už začala. Autorem architektonického řešení opravy všech tří pražských náplavek je Petr Janda a studio Brainwork.
Tři využití
Během tohoto léta by měly být kobky ve zdech Rašínova a Hořejšího nábřeží hotové a předané novým nebo staronovým nájemcům, píše web Vltava.rozhlas.cz. Kobky budou mít tři využití – jako kavárny, galerie a veřejné toalety.
Typy architektonického řešení jsou dva. Jedno se týká velkých kobek na Rašínově nábřeží. „Princip je založený na co možná největším propojení exteriéru s interiérem, řešením je jedno otevírací okno. Všechny ostatní kobky jsou řešené skulpturálním vstupem s pomocí ohnutých plechů,“ řekl Janda.
WC
Zásadní změnou projdou i veřejné toalety, které byly předtím na náplavce řešeny toitoikami, před kterými se hlavně ve večerních hodinách tvořily nepříjemné fronty. A navíc co si budeme povídat, vykonávat potřebu v toitoice není moc důstojné, zvlášť poté, co jste vypili dvě lahve vína.
Nové veřejné toalety budou mít vsazenou plechovou membránu, čímž vytvoří dojem zálivu. „Ten náplavku vtáhne do prostoru kobky a vytvoří předprostor, který je krytý a vytvoří čekací prostor před kabinami,“ popisoval Janda.
Výběrové řízení
Těšíme se, že se rekonstrukce toto léto dokončí na Hořejším nábřeží, které najdete naproti Rašínově nábřeží, tedy na smíchovské straně řeky. Smíchovská náplavka, jak se Hořejšímu nábřeží říká, by měla prý fungovat jako protipól nejnavštěvovanějšího Rašínova nábřeží, kam chodí hodně lidí.
„Už máme za sebou výběrové řízení na nové provozovatele, snažili jsme se, aby byli kvalitativně co nejzajímavější, aby nabídli něco navíc, a třeba tím i měnili strukturu návštěvníků,“ říká kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko s tím, že výsledky výběrového řízení ještě musí schválit rada hlavního města. Nová pravidla vedoucí ke zklidnění náplavek platí už od února, patří mezi ně například tiché neděle, pondělky a úterky, stanovené limity pro hluk, pravidlo pořádat velkou akci maximálně jednou za měsíc nebo používání vratných kelímků.