Podle Národní linky pro odvykání až polovina kuřáků svůj boj s cigaretami vyhraje. Závěry zveřejnila u příležitosti Světového dne bez tabáku. Lidé se nebojí požádat o pomoc profesionály.
Kouří méně než čtvrtina
Česká republika zažívá v posledních letech významnou proměnu v počtu kuřáků. Ještě v roce 2012 kouřilo přes 31 procent obyvatel, v roce 2017 už pouhých 25 procent a za rok 2018 se očekávají ještě příznivější čísla.
Situaci ovlivňuje popularita tabákových alternativ, jako jsou tzv. elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák, ale také služby umožňující lidem odvykat. Mezi jednu z nejvýznamnějších patří Národní linka pro odvykání.
Kuřáci pod profesionálním vedením mají vysokou šanci, že se jim podaří se závislostí skoncovat. „Klienti, kteří se rozhodnou odvykat s naší pomocí, mají pravděpodobnost 44 procent, že si už v budoucnu nezapálí. Podobných výsledků lze dosáhnout již jen v lékařsky vedených Centrech pro závislé na tabáku. Samozřejmě lze odvykat i na vlastní pěst, ale takto uspějí pouze čtyři lidé ze sta. Při odvykání za podpory linky tak máte desetkrát větší naději stát se nekuřákem než při samoléčbě a přitom nemusíte nikam chodit,“ uvádí prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.
Pro a proti
Zájemci o odvykání mohou službu kontaktovat na bezplatném telefonním čísle 800 350 000, skrze on-line formulář koureni-zabiji.cz, na Facebooku Národní linky pro odvykání nebo na chatu. Kdo ještě váhá, zda se do odvykání pustit, může využít webovou aplikaci bezcigaret.cz a porovnat svá „pro“ a „proti“.
Čísla však mluví jednoznačně „pro“. V Česku totiž následkům onemocnění způsobených kouřením podlehne 18 000 lidí ročně, z toho asi 4 000 na rakovinu plic a přibližně 3 000 na chronickou obstrukční plicní nemoc. I proto je tématem letošního Světového dne bez tabáku právě onemocnění plic.