RECENZE. Throwback: Snoop Dogg – Doggystyle

Snoop Dogg

Jako rapper je Snoop Dogg v mnoha ohledech výjimečný. Počátky jeho hudební kariéry provázely vážné problémy se zákonem, obvinění z vraždy i neshody s nahrávacími společnostmi. Dnes se může pyšnit obrovskou diskografii a jako jeden z mála rapperů ze staré školy je jeho jméno velmi relevantní i dnes.

Z nekompromisního gangsta rappera a člověka, který formoval zvuk západu USA, se také stal Snoop Lionem a vydal desku v rytmech reggae. V nedávné minulosti potom dokonce i gospelovou desku s biblickými náměty. Jaké ale byly jeho úplné hudební začátky? Snoop si tehdy ještě říkal Snoop Doggy Dogg a jeho debut Doggystyle poprvé spatřil světlo světa 23. listopadu 1993.

Kulturní záležitost

Deska tehdy vyšla v kooperaci Death Row Records a hudebního giganta Interscope. Za Death Row stál nechvalně proslulý Suge Knight, který tehdy mimo jiné fungoval jako manažer 2paca nebo Dr. Dreho. Právě Dre má na desce masivní podíl a singly jako Gin and Juice nebo třeba Tha Shiznit už asi nikdy nezestárnou.

Dre se na několika skladbách představil i vokálně a nechyběli ani ostatní Snoopovi spolupachatelé jako Daz DillingerNate DoggKurupt nebo The Lady of Rage. Na skitu Class Room Intro se dokonce v premiéře představil tehdy teprve šestiletý Shad Moss, který se později proslavil jako rapper Lil Bow Wow.

Zvuk

Album Doggystyle do velké míry spoluutvářelo zvuk gangsta rapu a g-funku. Snoopy se představil jako mladý člen pouličního gangu Crips a jako někdo, kdo hodlá v nejbližší době ovládnout rapovou hru.

A to se mu taky povedlo. Stačí se podívat na pár videoklipů ke skladbám z desky, a ta atmosféra vás prostě pohltí. I po pětadvaceti letech je prostě boží.

Ohlédnutí ze současnosti

Všechny ty kvality albu samozřejmě nemůžeme upřít. Jak ale působí na dnešního posluchače, který v roce 1993 třeba ještě nebyl ani na světě, nebo se staral o dětské problémy a ne o nějaký gangsta rap? Z našeho subjektivního pohledu to konkrétně u této desky může být docela pohodlnou a nenásilnou záležitostí. Zvuk západního pobřeží devadesátých let byl silně ovlivněn zpěvem, a nakonec se právě z toho vlastně vyvinul i ten zmiňovaný g-funk. Když si na druhé straně rovnice domyslíme, že zpívané linky jsou velmi trendy záležitostí i v dnešním hip hopu, dostaneme výsledek.

Po textové stránce byl tehdejší rap poměrně agresivnější, přímočařejší a striktnější. Dnes jsou častější spíše depresivní témata a jakýsi pohled přímo do umělcovy hlavy. Takový Doggystyle je oproti tomu mnohem více extrovertní. Snoop příliš neřeší své pocity a prostě se snaží přežít v ulicích, užít si zábavy a vydělat peníze.

Snoop Dogg je dnes už prominentním členem hip hopové smetánky, za sebou má úctyhodných šestnáct studiových alb, nespočet mixtapů a taky ultimátní katalog všelijakých hostovaček. Hostoval dokonce na singlu slovenského zpěváka Tomi Popoviče (skladba ovšem nedávna záhadně zmizela z platformy YouTube) a nahrána měla být i kolaborace se slovenským dívčím duem Twiins. Tato skladba se ale pro změnu nikdy nedostala ven a na internetu najdeme jen krátké video z natáčení, které měl na starosti Roland Moor alias MadSkill. Málokdo má tak bohatou kariéru. A deska Doggystyle je tím nejlepším ohlédnutím.





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli