Tuhle stanici metra zdobí obří manga

Část manga panoramantu v tokijském metru

Umělecké zásahy do veřejného prostoru je vždy značně konfliktní téma – tím spíš, jedná-li se o tak exponovaná místa, jako jsou interiéry stanice metra. Obří labyrint tokijského tepajícího srdce dopravy, jakým je stanice Tokio Shibuya, se dočkal právě takové realizace, a to v rozměru odpovídajícím monumentálnosti celého prostoru. Jednu z mnoha spojovacích chodeb zdobí od těchto dnů olbřímí malba, která vznikla pod společnou kuratelou dvou hegemonů manga průmyslu, jehož je Japonsko kolébkou. Nakladatelství Shueisha Inc. a Kodansha Ltd. spojily síly a své komiksové světy, aby daly vzniknout unikátnímu panoramatickému výjevu.

Propojení vesmírů

Na nástěnném obraze dlouhém 30 metrů se setkává v prostředí high school učeben, tělocvičny a školního dvora na 120 charakterů ze sérií vydávaných těmito dvěma nakladatelstvími. Fanoušci mangy si tak mohou dopřát pocit propojení různých komiksových univerz, kterému se s takovou slastí oddávají skalní přívrženci amerických vydavatelství DC nebo Marvel.

Interakce mezi různými postavami na velkoformátovém díle je umocněna tím, že se setkávají právě ve středoškolském prostředí a vytváří dojem, že v jakémsi snovém učilišti mangy právě začala nadpřirozená přestávka. V nastalém chaosu divák rozpoznává více či méně známé tváře ze sérií jako Attack on Titan’s nebo Heroic Legend of Arslan, na něž ze střechy neshlíží nikdo jiný než Naruto a Sasuke, které má šanci poznat i konzument mangou jinak zcela nedotčený.

Školní tělocvična zase hostí mnohé charaktery populárních seriálů z prostředí středoškolského sportu jako je Days nebo Haykiuu!!. Jak si vtipně všiml web Soranews24.com, v této škole snů nefunguje žádní stejnokroj – studenti si ho vybírají na základě své „současné úrovně monstróznosti“.

Tvořeno s nadhledem

Celý výjev je zpracován poněkud netradiční kombinací fotky (nebo fotorealistické malby), která vytváří kulisy a prostředí pro postavy, které se v ní naopak objevují v úsporné, černobílé kresbě, jak je pro nekonečné príběhy mangy typické, vzhledem k tomu, že jde prakticky o spotřební zboží. Tvůrci projevili i jistý smysl pro ironii, protože je na postavách viditelný i tiskový rastr a drobné nedoknalosti, který též odpovídá nízkonákladovému zpracování a na takhle obří práci by se mu snadno šlo vyhnout.

Ať už tedy patříme mezi fanoušky japonského tradičního komiksového slohu, nebo ne, musíme uznale pokývat hlavou nad velkorysostí a zábavném zpracování celé zdi. A příležitostně sklopit hlavu, až budeme procházet tunelem na jedné z pražských přestupních stanic, které zdobí jen panoramata tří střídajících se photoshopových krásek s posledními kolekcemi nadnárodních módních domů. Je ale potřeba si uvědomit, jakou tradici manga v Japonsku má – ony vydavatelské domy jsou staré bezmála 100 let, což je s naší divokou historií 20. století těžko představitelná kontinuita, která ústí v tak výsadní postavení v japonské kultuře jako celku.





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli