Pod pojmem grillz se skrývají zlaté nasazovací (nebo i permanentní) zuby či násady na ně. Tento trend se v posledních pár letech docela slušně rozmohl i v našich končinách. Stačí se podívat na jména jako Yzomandias, Nik Tendo, Smack nebo Dalyb. Grillz mají v rapové kultuře docela dlouhou tradici a my jsme se vám v dnešním článku rozhodli tento fenomén alespoň trochu přiblížit.
Od 80. let až dodnes
Grillz jsou na scéně ve skutečnosti už od raných 80. let, kdy je nosili například rappeři z Atlanty jako Kilo Ali nebo Raheem The Dream. Dnes už není úplně jasné, kde se trend objevil zcela poprvé, z jihu Spojených států amerických se ale zlaté zuby docela rychle rozšířily na východní pobřeží, konkrétně do New Yorku, kde zdejší zlatník Eddie Plain začal odbavovat zakázky lokálních rapperů.
Mezi první klienty patřila například legendární jména rapové historie, jako jsou Big Daddy Kane, Flava Flav nebo Kool G Rap. Eddieho krámek se později z New York City přestěhoval příhodně do Atlanty, přímo do centra dění.
Atlanta, Mekka hip hopu
Právě v hlavním městě jižanského státu Georgia začal v pozdních devadesátých létech a na přelomu tisíciletí zažívat hip hop svou velkou renesanci. Rodila se tady největší jména amerického rapu a Eddie tady během let zhotovil své grillz pro legendy formátu rapperů a kapel, jako jsou Lil Jon, Ying Yang Twins, OutKast nebo Ludacris.
V roce 2005 vydal svůj debut pod velkou nahrávací společností také texaský DJ a rapper Paul Wall. Deska Peoples Champ ovládla celé Spojené státy a na několik dalších let jsme i v Česku všichni hltali příliv nové muziky přímo z Houstonu. Paul se mimo jiné proslavil i jako dvorní zubař hip hopu a spolu s legendárním zlatníkem Johnny Dangem si rozjel vlastní byznys na výrobu grillz.
Dělali tehdy úplně pro všechny. Trendu se ještě v roce 2005 chytil rapper Nelly ze Saint Louis, který byl tehdy na vrcholu slávy. Na svůj hit pojmenovaný jednoduše jen jako Grillz si pozval i Paul Walla a přesně jak na začátku skladby trefně poznamenal její producent Jermaine Dupri, epidemie může začít.
New Orleans a ti další
V New Orleans už v devadesátkách byly v kurzu permanentní zlaté nebo diamantové zuby, které nebylo možné vyndat a sloužily prostě jako náhrada zubů vlastních. Jedním z nejznámějších nositelů byl například Birdman.
Dnes jsou v kurzu opět převážně zuby nasazovací. Díkybohu. Dílnu najdeme dokonce už i v Praze a zubař-šperkař dnes může být docela dobře profitabilní profese.
Kontroverze
Kontroverze tady ale samozřejmě je. I na jihu Ameriky, kde je fenomén grillz nejviditelnější, stále panuje značně konzervativní prostředí. Rappeři žijí v dost izolovaném světě a názory veřejnosti se jich tak nemusí tolik dotýkat. Patřičná dávka extravagance je v tomto oboru navíc více než žádoucí. Jen si vzpomeňme na Tekashiho 6ix9ine a jeho duhové grillz, které mu ladily k účesu.
A jak to máte vy? Pokud byste disponovali pořádně velkým kontem, byli byste ochotni investovat klidně i statisíce do zlatých zubů? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku pod tímto článkem.