International connections: Česko-zahraniční rapové spolupráce (1/2)

900 - Onyx, H16, DMS

Česko vykazuje jednu geopolitickou zajímavost: leží uprostřed Evropy, historicky přes něj vedou důležité komunikační kanály mezi západem a východem, ale přesto se ve své kotlině obehnané pohořími tak trochu schovává a zůstává uzavřené samo v sobě. Pomiňme to, jaké benefity nebo úskalí to s sebou nese v politice, a obraťme pozornost k tomu, jak se tento specifický trend zrcadlí v českém rapu a jeho propojení s evropskými centry.

Počáteční nadšení

Od revoluce je to letos třicet let, takže vysvětlovat uzavřenost posttotalitním syndromem dost dobře nejde – do svobody jsme naopak vstupovali společně s dalšími zeměmi, boom hiphopu tedy nastoupil na velkém území a jeho síly se mohly sčítat a násobit. Ze začátku se tak dělo: vznikly projekty East Side Unia, na nichž spojovaly síly českoslovenští, polští i ruští pionýři západního žánru. Někteří z nich, jako Berezin (P-13), Tede nebo skupina WWO zůstali ve spojení s českou scénou – Berezinovi dokonce vyšla deska pod BiggBoss.

Zároveň s tím vznikla i connection From Amsterdam to Prague, kde se CZ/SK scéna spojila s Holandskem a díky této vazbě vznikly legendární tracky jako například V jazycích propleteni. Současně s tím se v Česku více či méně usadili a s místní scénou spolupracovali MCs jako Nironic nebo Henry D, kteří do středoevropského prostředí vnesli angličtinu a nádech „pravého“ západního zvuku. Tím také nadále zásoboval český rybníček DJ Wich, když na svých deskách Time is now (2004) a The Golden Touch (2008) hostil mezinárodní jména, jako jsou Promoe, Talib Kweli nebo dokonce Lil Wayne.

Ve dvoudílném miniseriálu se podíváme na novější česko-zahraniční spolupráce, které jsou tímto základem ovlivněny nebo jeho hranice posouvají dále – jak to umožnila globalizace, internet a zrychlená komunikace na velké vzdálenosti.

Prago union – Beat & I A Já Und Ich feat. Masta Ace & Dendemann (2005)

Může se to zdát překvapivé, ale první deska kapely Prago union je na zahraniční featuringy jedna z nejbohatších v historii CZ rapu. Kato si pozval na sloku hosty tehdy velmi zvučných jmen a nezůstal na východě Atlantiku: tracklist zdobí jména jako Edo G nebo Planet Asia a na jednom tracku spojil i trueschool ikonu Masta Ace s německou legendou Dendemannem. Nejspíš i bohatý a nápaditý seznam hostů je důvodem, proč první desku mnoho posluchačů dodnes považuje za bezkonkurenčně nejlepší z Katovy diskografie.

Ideafatte – Neminout cíl ft. Movement (2007)

Podle mého názoru jedna z nejzajímavějších a z dnešního pohledu nejpřekvapivějších chuťovek. Ve stejné době, kdy Iscream Boys vydali Krů Buranů, aby deklasovali Ideův „rádoby grime“, má zlínský rodák na prvním IF cédéčku jako hosty britskou grime crew The Movement, a to dokonce v kompletní sestavě. Podíváme-li se dnes, kam to dotáhli její členové jako Ghetts nebo Wretch32, zůstává rozum stát a můžeme jen litovat, že tahle drahocenná connection nepřinesla více plodů.

Tafrob – Lauf ft. Kitty Kat (2013)

Je s podivem, že vzhledem k historicky úzkému poutu s Německem a silné tamní rapové scéně je tento Tafrobův celkem nový track jedním z mála exemplářů vzájemné spolupráce. Ke jménům jako Bushido nebo Kool Savas se vztahovali rappeři na východě často a z brněnské stáje vyletěl dokonce track Alles Gute, na němž Tafrob a Michajlov vzdávají postupně hold mnoha německým riders. Rapperka Kitty Kat, jedna z nejvýraznějších female MCs a členka legendárního Aggro Berlin, tak může být na featu splněným dlouhodobým přáním.

H16 – 900 ft. DMS, Onyx (2017)

Československá scéna zůstala dodnes v pevném propojení, a proto musíme upozornit na jeden extra vymazlený zářez na pažbě našich východních bratů. Při příležitosti návštěvy Onyx v Bystrici se dvěma významným partám podařilo nahrát spontánní spolupráci, k níž následně během pár hodin vzniknul i videoklip. Dvojice nebezpečných rapperů z Queensu produkuje music déle než 30 let a v našich končinách se dodnes těší značné oblibě. Každopádně vidět Sticky Fingaze řvát do kamery „Fuck the fizli“ a „am smoking trava“ potěší.

Regie – Made ft. Big Shug (2017)

Do kategorie splněných snů a návratů k minulým legendám je nutno zařadit i featuringy s členy Gang Starr foundation. Během posledních měsíců jsme mohli vidět klip z dílny Cut Dem, který funguje jako hymna spolupráce Afu-ra/Pio Squad/Zverina, v kteréžto sestavě proběhla i menší tour po česku. Další takovou kolaborací vznikla díky Regiemu, kterému se podařilo na své sólo Kontrast dostat bostonskou těžkou váhu Big Shuga. Snad ještě víc než samotný fakt, že spolupráce vznikla, překvapí počet zhlédnutí: za dva roky jich nabrala neuvěřitelných 2667 (včetně několika při vzniku tohoto článku).





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli