Kniha není mrtvým médiem. Pokud vás ale číst nebaví nebo na to nemáte čas, v češtině dnes vychází i docela slušná řádka audioknih. Vybrali jsme pro vás pět knih, které by si podle našeho názoru měli přečíst i ti, kdo četbě zrovna neholduje. A nejsou to jen tak ledajaké tipy; pro inspiraci jsme si zašli třeba na čtenářský blog samotného Billa Gatese.
Yuval Noah Harari – Sapiens: Stručné dějiny lidstva a Homo Deus: Stručné dějiny zítřka
Izraelec Yuval Noah Harari je světově respektovaný profesor historie. Tyto jeho dvě knihy přinášejí osvěžující, zábavný a často i provokativní pohled na dějiny a následně také budoucnost našeho druhu. Ne, opravdu se nemusíte bát. Nejedná se o žádné suché pojednání z historie, které by připomínalo hodiny dějepisu. Harari se na věci dívá trochu jinak, a i když jsou takové fráze už tak trochu klišé, ano, tyhle dvě knihy by si měl přečíst (asi) úplně každý.
Walter Isaacson – Leonardo da Vinci
Američan Walter Isaacson je mach přes životopisy. Napsal neuvěřitelně čtivá pojednání o takových velikánech, jako byli Steve Jobs, Albert Einstein (v tomto případě byla jeho kniha předlohou pro populární seriál Genius) nebo Benjamin Franklin. Naposledy si vzal na mušku samotného Leonarda da Vinciho a tahle tlustá kniha vás zkrátka nepustí. Leonardo byl snad nejlepším známým příkladem génia v dějinách a nahlédnout do jeho života je opravdu fascinující.
Steven Pressfield – Válka umění
Jak vlastně funguje kreativita? A jak ji smysluplně zakomponovat do našich životů? Jak si udělat pořádek ve věcech a posouvat se logicky směrem k vytyčeným cílům? Tahle kniha rozhodně není nijak ezoterická a zároveň není určena výhradně jen kreativcům. Renomovaný spisovatel Steven Pressfield v ní čerpá ze svých dlouholetých zkušeností v různých oborech a jeho postřehy mohou pomoci každému být lepší v čemkoli, čemu se právě věnuje.
Chuck Klosterman – A co když je to jinak?
Pochybujete často a rádi? Anebo jste spíše člověkem, který potřebuje své jistoty? V tom druhém případě tuhle knihu radši přeskočte. Může vám totiž docela slušně otřást názorem na svět. Klosterman je uznávaným americkým novinářem a odborníkem mimo jiné i na rockovou muziku. V téhle knize se rozhodl podívat na zoubek pravdám a zažitým faktům, o kterých by nás často ani ve snu nenapadlo pochybovat. A je to fajn čtení, i když poněkud zdlouhavější. Je ale fajn přesvědčit se o tom, že věřit se nedá vlastně ničemu. Tedy určitě ne bez omezení.
Katarzyna Surmiak-Domańska – Ku-klux-klan: Tady bydlí láska
Tohle je kontroverzní lahůdka. Autorka je renomovaná polská novinářka, která se jednoho dne vydala přímo na jih Spojených států a rozhodla se, že stráví nějaký čas v bezprostřední blízkosti novodobých členů nechvalně proslulého Ku-klux-klanu. Její svědectví o něm bychom si měli všichni pečlivě nastudovat. Prozradí nám totiž dost o prostředí a světě, ve kterém dnes žijeme. Jak se stalo, že dnes lidé stále docela běžně přijímají hodnoty a názory, které věda a filosofie dávno vyvrátily? A proč vlastně jako lidé dokážeme být tak nebezpeční sobě samotným? Tohle je fakt kniha, která vám do hlavy nasadí brouka.