Bydlení ve 20. letech 21. století. Co se chystá a jak se to dotkne vás?

Bydlení je věc, kterou řeší asi každý z vás. Někteří bydlí v pronájmu a vlastní byt nebo dům je pro ně otázkou daleké budoucnosti. Doby, kdy se v Praze a větších městech stavělo hlavně pro rodiny s dětmi, už jsou trošku minulostí. Developeři se snaží přizpůsobit potřebám nejen dnešní generace mileniálů, ale také seniorů. Jaký je vlastně aktuální trend ve stavebnictví, kdo si bude moci dovolit sáhnout na hypotéku a kým se můžeme nechat inspirovat? To přinesla Konference Bydlení 20/21, kterou uspořádal magazín Reportér.

Švédský recept 

Prvního bloku se ujal vedoucí prodeje projektu BoKlok Jerrie Kristianson. Ten představil švédský model řešení bytové krize, kterým by se mohli inspirovat developeři i u nás, protože jak jste si asi stačili všimnout, hlavně Praha se potýká posledních pár let s bytovou krizí. Tím je systém BoKlok, za kterým stojí obchodní síť IKEA a developerský gigant Skanska. Jestli tento koncept přijde i k nám, to je otázka, ale bydlet v domku z lega zní lákavě, ne? Zatím je to ale úspěšný projekt, který zažívá rozmach hlavně ve Skandinávii a pomalu se objevuje ve Velké Británii nebo v Německu.

A proč něco takového vůbec vzniklo? Ve Švédsku vznikla podobná situace jako u nás. Nízké platy a extrémně vysoké ceny bydlení nejdou moc dohromady, a tak se BoKlok orientuje hlavně na cílovou skupinu lidí s vysokým vzděláním a nižšími příjmy. Ideálním archetypem se pro ně stala zdravotní sestra. Aby si taková paní mohla dovolit vlastní bydlení, musela by v práci i spát. A tak se hrstce chytrých hlav zrodil v hlavě nápad vybudovat buňkové domy, které jsou kvalitní, zároveň levné a jejich minimální cena se odvíjí od výplat učitelek v mateřské školce. Garsonku si tak hravě pořídí v přepočtu zhruba za 2,3 milionu a to už jde.

Pražská situace

U nás je situace trošku složitější. Na každém rohu sice visí billboardy, které upozorňují na výstavbu nových residenčních projektů, ale i tak jich vzniká podezřele málo. Čím to je? Podle Ondřeje Boháče, ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a dalšího hosta diskuse, to není tak docela pravda:

Ono se staví, ale problém je v tom, že se nepovoluje. Spíše se dostavuje a my už dnes víme, že v následujících letech počty povolení ještě velmi dramaticky klesnou. Zároveň stále roste cena bydlení. A domnívám se, že ta situace teď není ještě nejhorší. Územní rozhodnutí v Praze je odvozeno od míry regulace a od náročnosti povolovacích procesů. Východiskem z toho je pak vytvoření jednoho stavebního úřadu v hlavním městě, namísto dvaadvaceti, což není procesně vůbec komplikované a je to věc, která je poměrně rychle dosažitelná. Dalším důležitým krokem je ten, aby Praha zvýšila podíl nájemního bydlení a vytvoření úplně nového zákona nebo změna výše regulační daně, která je hlavně v Praze ve srovnání s ostatními městy velmi vysoká.

Co se bude dít v následujících letech? Na tuto otázku se pak snažil odpovědět Ondřej Chybík, partner Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, a téma zpracoval komplexně od měřítka čtvrti po měřítko bytu. Na bytovou problematiku se jejich studio dívá pěkně komplexně. Aby mohly být nové residenční projekty úspěšné a lidé měli zájem si v nich pořizovat bydlení, je zapotřebí, aby se nestavěly pouze samotné pěkné domy s barevnými fasádami.

„Když stavíte v 20. letech 21. století, tak to není jen o bytových domech. Myslíme si, že by v rámci výstavby developerských projektů mělo v jejich rámci vzniknout nějaké náměstí, komunitní centrum, kam může přijít kdokoli a zajít si tam třeba na kávu. Veřejné prostory, které nejsou jenom veřejná náměstí, ale jsou to také komunitní vnitrobloky,“ popisuje. V takových místech mohou vzniknout nejen prostory pro všechny generace, jako je třeba i dům s pečovatelskou službou, ale také nové pracovní příležitosti, a právě tímto směrem by se měl trh s nemovitostmi ubírat.

Získat hypotéku bude složitější

Přemýšlíte už alespoň vzdáleně nad tím, že byste si do budoucna vzali hypotéku a pořídili si něco vlastního? Tak zbystřete. Čísla jsou neúprosná a hypotéky se co nevidět ještě zpřísní. Hypotéční úvěry si vedou hezky, tvoří až 80 procent financování trhu bydlení. A tohle číslo ještě roste.

Co se ale zásadně změní, budou podmínky, které je nutné k získání úvěru splnit. „Od 1. října tohoto roku přichází další opatření na půjčování peněz do bydlení, z nichž vyplývají dvě věci. Měsíční splátka nesmí být vyšší než 45 procent vašeho čistého měsíčního příjmu a zároveň tato regulace říká, že výše úvěru nesmí přesáhnout devítinásobek ročního čistého příjmu. Což bude na trhu vidět. Patnácti až dvaceti procentům žadatelů o hypotéky tak nebude možno vyhovět,“ řekla na konferenci Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny. O vlastním bydlení se vám asi teda může jen zdát.





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě
Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli