Female rap byl v našich končinách vždy tak trochu sprostým slovem. Pravdou je, že až do relativně nedávné minulosti u nás rapperky něžného pohlaví představovaly extrémní výjimku a dost možná až jakýsi výstřelek. Časy se ale mění a za mikrofon se pravidelně staví stále více talentovaných slečen. Tak se s nimi pojďme seznámit.
Sharlota
V současnosti jednadvacetiletou Šarlotu Frantinovou jistě není třeba nějak blíže představovat. Tato rapperka a zpěvačka dělá na české hudební scéně slušné vlny už pěkných pár let. I když často působí kontroverzním dojmem, její váhu mezi influencery jí rozhodně nelze upřít. Rovněž je na ni velmi pěkný pohled, což ocení zejména mužské publikum. A co je ze všeho nejdůležitější; její hlas má opravdu pěknou barvu a na svém projevu neustále pracuje. V současnosti funguje pod Blakkwood Records a nutno podotknout, že v Česku jsme se nikdy nesetkali s výraznější rapperkou.
Tina
Právě třiačtyřicetiletá Slovenka Tina Kmeťová je vnímána zejména jako zpěvačka, když ale čas od času zarapuje, rovnat se jí v našich končinách může jen málokdo. Poprvé to předvedla už v roce 2005 ve skladbě Vaša s Čis T (který si tehdy říkal ještě Čistychov) a před několika lety dokonce přišlo na scénu její rapové alter ego MiniMo.
Sia Sai
Tahle reprezentantka České republiky se rovněž pohybuje na pomezí zpěvu a rapu. Širšímu publiku zatím bohužel moc známá není, určitě jste ji ale mohli zaznamenat třeba na několika skladbách, kde hostovala zesnulému Jackpotovi. Hudbu produkuje převážně v anglickém jazyce a její barva hlasu je opravdu zajímavá. Uvidíme, jestli se v budoucnu dočkáme nějakého průlomového hitu.
Sima
Simona Hégerová si v roce 2012 střihla účast v televizní soutěži Hlas Československa. Hip hopovému publiku se ovšem představila spíše prostřednictvím uskupení a kompilace PODZEMGANG, za kterými stojí legendární Ego. Sima je v současnosti velmi aktivní a její album Femina láme rekordy úspěšnosti. Jemně poletuje na hranici rapu a zpěvu a silná je i po textové stránce. Její album je oslavou ženskosti a často přináší opravdu čerstvý pohled na genderovou problematiku.
Aless
I tato interpretka vyšla z PODZEMGANGU. Na slovenské scéně je poměrně kontroverzní postavou, určité kvality jí ale lze upřít jen stěží. Za sebou má spolupráci s lidmi jako Separ nebo Delik. Za její poměrně krátkou kariéru se jí navíc podařilo oslovit poměrně široké publikum. Je jí teprve čerstvých 20 let, určitě od ní tedy můžeme očekávat ještě velké věci.
Fejbs
Martina Fabová je už pěkných pár let vidět na nejrůznějších skladbách od interpretů jako Radikal Chef nebo Tafrob. V poslední době se ale vrhla na plnohodnotný rap a v tomto žánru si počíná velmi obratně. Krom sólových věcí, kde jí hostoval i takový Separ, se objevila třeba na Dameho sólovém albu.
Kenta
Před několika lety tato rapperka vydala dokonce celé album. Páni ji tehdy ocenili zejména ze její vzhled, rap už jí tolik nešel… Dlouho na sobě ale pracovala a několik jejích singlů se dostalo i do rádia. Dnes je aktivní pod mírně pozměněným pseudonymem KattyGyal Kenta a věnuje se žánru reggae. Rapové publikum tuto interpretku už příliš nevnímá, což je docela škoda.