Jen málokdo na současné hudební scéně je tak všestranný jako Childish Gambino. Tento 34letý rapper je zároveň také hercem (v geniálním seriálu Atlanta na americké televizní stanici FX), komik a režisér. Svou hudební kariéru ale rozhodně nenechává zapomenutou – vždyť jeho poslední singl This Is America patří k tomu nejlepšímu, co v USA za poslední týdny vyšlo.
Rádiový hit o politice
Vyprodukoval ji spolu se svým věrným spolupracovníkem, švédským hudebníkem Ludwigem Göranssonem a nutno dodat, že se jim podařilo stvořit banger, který se hned v prvním týdnu stal jedničkou v prestižním žebříčku US Billboard 100. Epický je rovněž videoklip, který jste už určitě viděli, a právě díky jeho kontroverzi na sebe nedaly dlouho čekat nejrůznější reakce. Politicky zaměřená skladba je dnes prostě hřebíčkem udeřeným na hlavičku – a ve Spojených státech to platí dvojnásob.
Tohle je (ženská) Amerika
A zatímco někteří Gloverovo hudební prohlášení vychvalují do nebes, jiní se se svými reakcemi snaží spíše svést na raketovém úspěchu skladby. Jak? Třeba jednoduchým otočením tématu, doslova o 360 stupňů. Právě to se totiž povedlo samozvané bavičce Nicole Arbour, která v minulosti působila jako oficiální roztleskávačka basketbalového týmu Toronto Raptors. Nedávno totiž do světa vypustila své vlastní video; jednoduše nazvané jako This Is America: Women’s Edit.
O co jde? Nicole tady dost osobitě rapuje o tématech, jako jsou standardy ženské krásy, genderové rozdíly či dokonce sexuální násilí. Dodejme ještě, že Donaldova do detailu promyšlená choreografie z původní verze v tomto případě byla nahrazena jednoduchým twerkem a tap dancem. Podívejte se sami, označení parodie bude nejtrefnější.
Nikoho nepřekvapilo, že nejen Donaldovy fanoušky inkriminovaný edit rozohnil. Není se příliš čemu divit; zatímco ve svém singlu rapper poukazuje na to, jak je v dnešní době snadné ignorovat nebezpečí rasismu a podobně, Nicole vlastně dokazuje, že spousta jeho argumentů byla opodstatněná. Některé příspěvky na Twitteru mluví jasně. Nejdůrazněji potom vůbec jeden tweet autorky samotné:
Mám už dost lidí, kteří šílí ohledně otroctví. Je to minulost. Nebyli jsme tam. Neudělali jsme to my. Co ale můžeme změnit? Ekonomické otroctví. Na to bychom se teď měli soustředit.
Automaticky sklidila vlnu kritiky a aktuálně probírané video celé situaci moc nepomhlo. Ale kdo ví, zvykli jsme si už na ledacos. A pokud Nicole jde především o pozornost, povedlo se. Když se o tak palčivých otázkách jako je otroctví a podobně vyjadřuje běloška ze střední vrstvy, je zaděláno na malér. Následující reakce vykresluje atmosféru doslova stovek dalších komentářů.
Nicole Arbour's "This is America" parody is proof white people think black pain & oppression is funny. They're constantly joking about things they dont experience because they lack empathy. They laugh at our pain & deny our oppression, while stealin our culture for money. #Evil
— Wokeness 'Blerd' Everdeen (@AnimeOtaku1723) May 13, 2018
Parodie na This is America z dílny Nicole Arbour je důkazem toho, že bílí lidé považují útlak afroameričanů za něco zábavného. V jednom kuse vtipkují o věcech, které sami nezažili. A to všechno z nedostatku empatie. Smějí se našemu utrpení a odmítají náš útlak, zatímco neváhají vykrádat naši kulturu pro peníze.
Polemizování o tak složité problematice se raději vyhneme. Tato nechvalně proslulá historická otázka je v našich končinách přece jen poměrně neznámá. Na druhou stranu je ale samozřejmé, že zlehčovat takto závažná témata je přece jen trochu mimo mísu. Co by ale v dnešním světě neudělali lidé pro internetovou pozornost?