Platformu Uber asi všichni dobře známe. Tato společnost původně vznikla v roce 2009 v americké Kalifornii a od té doby se prosadila ve více než 50 zemích světa. Mobilní aplikace umožňující objednat si odvoz od jiné soukromé osoby učarovala bezpočtu lidem a její služby můžete využít ve třech stovkách světových metropolí.
Samozřejmě to není vždy jen samý med. Zejména provozovatelé tradičních taxislužeb nemůžou Uberu přijít na jméno. A zatímco třeba v Praze proti tomuto fenoménu bojují naštvaní taxikáři, společnost představuje světu velkolepé plány. Ovládne s konceptem uberAIR také oblohu?
Vzhůru do oblak
Uber chce již v blízké budoucnosti ovládnout další oblast dopravy. Není to ani měsíc, co jeho vývojáři odhalili koncept létajícího taxíku. Ten by měl být uveden do provozu už v roce 2023, a to za výhradního použití elektrické energie. Koncept s názvem Uber Elevate je nicméně teprve ve stádiu vývoje. Aby vše mohlo fungovat, je nejprve třeba stvořit baterii, která bude mít nižší hmotnost a větší kapacitu než ty současné. Uber na celém projektu spolupracuje s agenturou NASA a Jeff Holden, produktový ředitel Uberu, věří, že se jedná přesně o ten druh partnerství, který takto revoluční vizi dokáže uskutečnit.
Tím ale očividně zdaleka nic nekončí. Tentokrát si můžeme vůbec poprvé prohlédnout tzv. „Skyporty“, které by už v roce 2023 měly zajišťovat startovací plochu pro hybridní zařízení mezi letadlem a helikoptérou. Výběrového řízení pro podobu přistávacích ploch uberAIR se zúčastnilo celkem šest architektonických firem. Nebudeme vás napínat; právě se díváme do očí budoucnosti, na kterou bychom ještě nedávno pomysleli leda tak ve snu.
Jak by tyhle nebeské přístavy tedy měly vypadat? Podle požadavků společnosti musí pojmout a přepravit až 4 000 pasažérů za hodinu. Létající vozidla by navíc měla být schopna dobíjet se přímo mezi jednotlivými cestami, aniž by rušila blízké okolí. Ano, Uber nezapomíná na hladinu hluku a další otázky týkající se životního prostředí. Tleskáme!
Jak budou nebeské přístavy vypadat?
Jeden z nejslibnějších návrhů představilo americké designové studio BOKA Powell, které se věnuje architektuře a interiérovým řešením. Jeho návrháři přinesli prototyp, který má zvládnout až tisíc vzletů a přistání za jednu hodinu.
To by v praxi znamenalo přepravu asi dvou až čtyř tisíc pasažérů každých šedesát minut. Jde o speciální zařízení, které může být konfigurováno podle aktuálních změn povětrnostních podmínek. Dát do pohybu jedno vozidlo uberAIR by přitom nemělo zabrat více než tři minuty.
Pokrok nezastavíte
Představení návrhu proběhlo v rámci summitu trefně pojmenovaného jako Uber Elevate 2017. Ve slunném Los Angeles tak byl poprvé k vidění design městské letištní struktury, která by se mohla stát domovinou pro novou dopravní síť Uberu. Skyport čerpá inspiraci z dynamických vlastností vertikálních letů, které by měly navazovat na pozemní přepravu zákazníků oblíbené platformy.
Provoz zařízení je navržen tak, aby bylo dosaženi maximální efektivnosti a časové flexibility. Konstrukce dokonce umožňuje změnu pohybu vozidla a úctyhodná je také vizuální stránka celého projektu. Andrew Bennett, ředitel společnosti BOKA Powell je více než optimistický:
Skutečným klíčem k dosažení funkčnosti takto rozsáhlého projektu je zejména mechanická přesnost. Jakmile vyřešíme všechny nezbytné procesy, budeme svědky neuvěřitelného pokroku ve světě letecké přepravy.